پرواز دورنانیوز در آسمان بی‌کران حق و حق‌طلبی ادامه دارد

آذوح: خردادماه سال ۱۳۹۲ و در بحبوحه‌ انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای اسلامی شهر و روستا بود که ایده راه‌اندازی یک پایگاه خبری و تحلیلی «مستقل»، «مطالبه‌گر» و «مردم محور» در آذربایجان غربی شکل گرفته و به سبب احساس نیاز شدید با استقبال گرم تنی چند از روزنامه‌نگاران باتجربه و خبرنگاران جوان استان از آن، گام‌های نخستین تولد «دورنانیوز» برداشته شد.
رضا اصغری، عضو هیئت تحریریه دورنانیوز در ادامه ی یادداشت خود می نویسد: سرانجام پس از رایزنی‌ها و هم‌فکری‌های فراوان، دورنا در تیرماه ۹۲ رسما فعالیت‌های خود را آغاز نموده و با انتخاب مسیر حق و حق‌طلبی و با پرواز آزادانه و عاری از محدودیت‌های جناحی و حزبی بر فراز فضای رسانه‌ای آذربایجان، صدای مطالبه‌گری مردمان این خطه را در سایه سکوت چندین ساله معدود رسانه‌های فعال منطقه، به گوش مسئولین محلی و کشوری رسانده و بسیاری از تابوها را شکست.
از همان روزهای آغازین شروع فعالیت‌های «دورنانیوز»، مطالب انتقادی، مستند و برخاسته از بطن خواسته‌ها و مطالبات جامعه، هر آن‌قدر که بر دل وجدان‌های بیدار و آگاه جامعه نشسته و جان تازه‌ای بر جسم بی‌جان فضای رسانه‌ای استان بخشید، به همان میزان موجبات اعتراضات برخاسته از خشم، عصبیت و خودخواهی محافل و جریانات افراطی را برانگیخت و روان بیمار بسیاری از دشمنان اتحاد و یکپارچگی ملت بزرگ ایران را آشفته ساخت.
در سه ماهه نخستین فعالیت‌های دورنا، فشار جریانات سیاسی حتی تا سطح نمایندگان مجلس و مسئولین رده بالا، شانتاژ افراطیون، شکایت زیاده خواهان و حتی فیلترینگ دولت تازه کار نیز نتوانست تا بر عزم و اراده تحریریه دورنانیوز چیره گشته و آن را از حرکت در مسیر احقاق حقوق مردم و تقویت اتحاد و همدلی ایرانیان با هر رنگ و زبان و مذهبی باز دارد. آن سه ماه، با تمام سختی‌ها، رنج‌ها و مشقت‌هایش، آزمایشی بود برای دورنانیوز جوان، که به حول قوه‌الهی و با حمایت‌های بی‌دریغ مردمی، این رسانه موفق و سربلند این آزمایش را پشت سر نهاده و شور و اشتیاق اعضای هیئت تحریریه این پایگاه خبری و تحلیلی برای خدمت‌گذاری به جامعه استان، آذربایجان و ایران دو چندان شد.
بیش از دو سال از پرواز دورنا با بال‌های خونین و زخمی بر فراز خطه آذربایجان می‌گذرد. پرواز در همان مسیر حق طلبانه‌ای که در بدو شروع فعالیت‌هایمان با خود عهد بستیم تا ذره‌ای از آن منحرف نشده و به بی‌راهه نرویم. ادعا نمی‌کنیم بی‌اشتباه بوده و خطایی مرتکب نشده‌ایم، بلکه هر از گاهی خواه ناخواه دچار خطا و اشتباه شدیم، اما به صراحت می‌گوییم که از هدف و رسالت خود که همانا فعالیت در چارچوب قوانین کشور در راستای مطالبه حقوق مردم آذربایجان و کمک به برقراری عدالت در تمامی ابعاد در جامعه ایران می‌باشد، لحظه‌ای نیز غافل نشده و تمام سعی و تلاش خود را برای ماندن در کنار مردم و برای مردم به کار بستیم. بیش از دو سال آزگار با عشق و علاقه تحقیق کرده، بررسی نموده و نوشتیم. در ظاهر ما نوشتیم و مخاطبانمان خواندند. اما نوشتن در رسانه مستقلی که از هیچ جریان خاص سیاسی باج نگرفته و در مقابل «گردن کلفتان» گردن خم نکرد، کار ساده‌ای نبوده و نیست و این مایه افتخار تمامی اعضای خانواده دورنانیوز است که با تمام سختی‌ها و رنج‌ها ماندند و نوشتند و حرف خود را رک و صریح به گوش مخاطبان رساندند.
چنین ویژگی بود که رفته رفته دورنا را تبدیل به یکی از رسانه‌های محبوب، تاثیرگذار و دارای پایگاه مردمی و اجتماعی نموده و افزایش روز افزون مخاطبین و حامیان این پایگاه خبری و تحلیلی و بازخورد مطالب منتشره در میان اقشار مختلف جامعه، خود گواه از حرکت دورنا در مسیری درست و عامه پسند است.
اما هر آنقدر که در طول این دو سال بر محبوبیت دورنانیوز در نزد جامعه ایران و آذربایجان افزوده می‌شد، بر نفرت و کینه افراطیون از این رسانه نیز افزوده شد. توهین آشکار، وارد ساختن اتهامات واهی و افتراهای بی‌پایه و اساس، موضع گیری‌های مغرضانه و خصمانه، سنگ اندازی و… از جمله ترفندهایی است که در طول این مدت، بدخواهان ملت ایران و مردم آذربایجان سعی نمودند تا با توسل بدان‌ها، بال‌های خونین دورنا را بیش از پیش مورد هدف قرار داده و با ممانعت از پرواز آن، صدای صریح و رسای حق طلبی را در نطفه خفه و خاموش نمایند.
در روزهای اخیر نیز جمعی از رسانه‌های زنجیره‌ای منتسب به نژادگرایان و زیاده‌خواهان غرق شده در توهمات و افکار پوچ ملی‌گرایی در اقدامی مشترک و هماهنگ، با وارد ساختن هجمه‌ای سنگین علیه دورنانیوز، سعی در ممانعت از فعالیت‌های این رسانه مردمی و مستقل را داشتند و با جوسازی و شایعه پراکنی در محافل مختلف، خبر از تحقق رویای شیرین و آرزوی دیرین خود یعنی «فروپاشی» دورنانیوز داده و در پوست خود نمی‌گنجیدند.
اما لازم است تا به اطلاع تمامی مخاطبین از دوست و یاوران همیشگی خود گرفته تا افراطیون برسانیم، دورنانیوز محکم‌تر و پرانرژی‌تر از قبل، با عزمی راسخ، توام با پایبندی بر رسالت  همیشگی خود، همچنان در حال پرواز در آسمان بی‌کران حق و حق‌طلبی بوده و هیچ‌گاه به بهانه عقده گشایی بدخواهان، از حرکت و تلاش باز نخواهد ایستاد.
ما با ایمان به این مثل زیبا و کهن ترکی: «قیلینج باشدان گئچر، قلم داشدان گئچر»، به بهره‌گیری از توان قلم خود جهت بازکردن گرهی از مشکلات مردم این دیار در چارچوب قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران ادامه داده و در دام توطئه‌ها و حیله‌های افراطیون حقیقی گرفتار نخواهیم شد.
Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn