رویترز: نیکلاس برنز، بهترین گزینه برای مذاکره با ایران

آذوح: هنری کیسینجر، نیکلاس برنز را قاطع، قابل اعتماد، و... توصیف می کند که به رویکردهای سیاسی و دیپلماتیک وی اطمینان دارد.
انتخاب نیکلاس برنز توسط رئیس جمهوری آمریکا و وزیر خارجه این کشور برای سرپرستی گفت و گوهای محرمانه با ایران با هدف متقاعد کردن جمهوری اسلامی برای توقف فعالیت های غنی سازی اورانیم انتخابی هوشمندانه بود.
خبرگزاری رویترز با انتشار گزارشی تحلیلی در خصوص این انتخاب و پیرامون ویژگی های نیکلاس برنز، در مورد رویکرد و رویه دیپلماتیک وی با چند دیپلمات مجرب گفت و گو کرده است. در این گزارش تحلیلی چنین آمده است:
نیکلاس برنز که به زبان های عربی، فرانسه و روسی هم مسلط است، از سیاستگران و دیپلمات های بسیار موفق آمریکایی است.
هنری کیسینجر، سیاستمدار شاخص و وزیر امور خارجه پیشین آمریکا، نیکلاس برنز را قاطع، قابل اعتماد، قابل اتکاء، هوشمند، مصمم، و منظم توصیف می کند و می افزاید که به رویکردهای سیاسی و دیپلماتیک برنز اطمینان دارد. خود کیسینجر در ادامه گفت و گو در این مورد با خبرگزاری رویترز، می گوید که وی به ندرت ممکن است به قضاوت سیاستگر یا دیپلماتی تا این اندازه اطمینان داشته باشد و اهمیت دهد و کمتر کسی است که دیدگاه های سیاسی اش برای وی (کیسینجر) آن قدر  ارزش داشته باشد که حوصله کند به آنها گوش دهد و توجه کند.
آشنایان با سیاست ها، رویکرد دیپلماتیک و عملکرد آقای برنز که سابقه سفارت آمریکا در روسیه نیز در میان خدمات اوست.آنها که منتقد وی هستند یا اندیشه های متفاوت سیاسی دارند نیز با قاطعیت از اشراف سیاسی وی سخن می گویند و او را دیپلمات و مذاکره کننده ای شایسته، توانا و مدبر می خوانند.
حتی سیاستگران و دیپلمات های ایرانی نیز منش سیاسی برنز را می ستایند. یک مقام ارشد وزارت امور خارجه ایران که به شرط فاش نشدن نامش با خبرگزاری رویترز پیرامون انتخاب، پیشینه و عملکرد نیکلاس برنز گفت و گو کرده، در مورد برنز به عنوان مذاکره کننده با مقام های ایرانی به نمایندگی از آمریکا چنین گفته است:«او ایران را به خوبی می شناسد و فرهنگ ایران و موقعیت آن کشور در منطقه را نیز به خوبی دریافته است. برنز انتظارات ایران را نیز می شناسد. او به رغم فشاری که ممکن است طی مذاکرات به او وارد شود یا علیرغم آن که در بسیاری از موارد طرف ایرانی در گفت و گوها خشم و بی حوصلگی نشان می دهد، همواره خونسردی و شکیبایی اش را حفظ می کند.»
Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn