بازگشایی سفارتخانه‌های کوبا و آمریکا پس از 50 سال قطع روابط

آذوح: قرار است آمریکا روز چهارشنبه اول ژوئیه اعلام کند که با کوبا به توافق رسیده است تا سفارت خود را در هاوانا بازگشایی کند. به این ترتیب دو کشور پس از 50 سال قطع روابط دیپلماتیک دوباره آن را از سر می گیرند.
این خبر را یک مقام بلند پایه در دولت آمریکا که نخواست نامش فاش شود در گفت و گو با خبرگزاری نروژ تایید کرد.
این مقام گفت: «ما روز چهارشنبه رسما اعلام می کنیم که کوبا و آمریکا توافق کرده اند کسفارت های خود را در پایتخت یکدیگر بازگشایی کنند
باراک اوباما رئیس جمهوری و جان کری وزیر امورخارجه آمریکا قرار است روزچهارشنبه درباره این موضوع به تبادل نظر بپردازند. کاخ سفید اعلام کرد که باراک اوباما در باغ رز این کاخ ساعت 15.00 به وقت گرینویچ رسما در این باره سخنرانی خواهد کرد.
در همین حال گزارش ها از حاکیست که «مارسلینو مدینا» وزیر امور خارجه موقت کوبا نامه ای از باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا روز چهارشنبه در هاوانا دریافت خواهد کرد.
این نامه توسط «جفری دی لورنتیس» رئیس هیئت سیاسی آمریکایی مامور در کوبا به وزیر امورخارجه این کشور تحویل داده خواهد شد.
دو کشور با میانجی گری پاپ، اواخر سال گذشته توافق کردند به روابط سرد خود که بیش از 50 سال به طول انجامید پایان دهند. پس از آن چندین دور مذاکرات در سطوح عالی میان دو کشور  صورت گرفت که بازگشایی سفارت ها از جمله مسائل مورد گفت و گو بود.
روابط دو کشور پس از انقلاب سوسیالیستی کوبا در سال 1959 به سردی گرایید تا اینکه در سال 1962 میلادی به طور کلی قطع شد.
کوبا در بلوک شرق سابق یکی از موفق ترین کشورها به شمار می رفت چون این کشور پس از انقلاب توانست بی سوادی را ریشه کن  کند و سوء تغذیه کودکان را از بین ببرد. کوبا توانست بهترین و کار آمد ترین سیستم بهداشتی را در تمام قاره آمریکا برای مردمش بوجود آورد. اما تحریم های ایالات متحده باعث کندی رشد صنعتی این کشور شده است.
Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn