حملات موشکی حوثی‌ها به دو شهر عربستان

آذوح: شورشیان حوثی یمن مدعی‌اند که به پایگاه‌های نظامی در دو شهر عربستان سعودی حمله کرده‌اند. به گفته حوثی‌ها، این حملات موشکی روز جمعه صورت گرفته و در جریان آن چندین سرباز ارتش عربستان سعودی کشته و زخمی شده‌اند.
خبرگزاری "صبا" که زیر کنترل شورشیان حوثی قرار دارد روز شنبه (۴ ژوئیه/ ۱۳ تیر) به نقل از منابع نظامی حوثی‌ها گزارش داد که واحدهای نظامی این گروه پایگاه‌های نظامی در دو شهر "نجران" و "جیزان" (جازان) عربستان سعودی را با موشک هدف قرار داده‌اند.
این دو شهر در جنوب عربستان سعودی و در نزدیکی مرزهای یمن قرار دارند. جیزان شهری بندری در ساحل دریای سرخ است. شورشیان حوثی می‌گویند در جریان این حملات چندین سرباز ارتش عربستان سعودی کشته و زخمی شده‌اند.
عربستان سعودی درباره این گزارش خبرگزاری "صبا" واکنشی نشان نداده است. ماه گذشته عربستان اعلام کرد که موشک اسکاد شورشیان حوثی را که به سوی عربستان شلیک شده بود در هوا منهدم کرده‌ است. این نخستین بار بود که شورشیان حوثی از موشک اسکاد استفاده می‌کردند. برد اسکادهای حوثی‌ها حدود ۳۰۰ کیلومتر تخمین زده می‌شود.
"۵کارشناس ایرانی کشته شدند"
از سوی دیگر شبکه "العربیه" که به عربستان سعودی وابسته است، در گزارشی از بمباران کارخانه‌ی موشک‌سازی حوثی‌ها واقع در منطقه "ساقین" در استان صعده در شمال یمن توسط جنگنده‌های ائتلاف عربی به رهبری سعودی خبر داده است. در این حملات منزل عبدربه منصور هادی، رئیس جمهوری متواری یمن که در کنترل شبه نظامیان حوثی قرار دارد، هدف قرار گرفته است.
العربیه هم‌چنین ادعا کرده ۵ کارشناس ایرانی و شماری از کادرهای فنی حاضر دراین کارخانه موشک‌سازی کشته شده‌اند. ایران تاکنون به این گزارش واکنشی نشان نداده است. عربستان سعودی و متحدانش دولت ایران را پشتیبان اصلی حوثی‌ها می‌دانند. ایران اما حمایت نظامی از شورشیان حوثی را رد می‌کند.
به گزارش العربیه، شامگاه جمعه و بامداد شنبه (۳ و ۴ ژوئیه) جنگنده‌های ائتلاف زیر رهبری عربستان چند پایگاه، تجمع‌گاه‌های حوثی‌ها و مخازن اسلحه آن‌ها را در چند استان یمن بمباران کردند. خبرگزاری رویترز نیز نوشته است، در حملات روز جمعه جنگنده عربستان به یمن دست‌کم ۱۶ نفر کشته شدند.
جنگنده‌های هوایی ائتلاف به رهبری عربستان سعودی از اواخر ماه مارس سال جاری مواضع شوریان حوثی در یمن را زیر بمباران گرفته‌اند. سازمان ملل متحد اخیرا اعلام کرد که از ماه مارس ۲۰۱۵ تا کنون بیش از ۲۳۰۰ نفر در این حملات کشته شده‌اند. در این گزارش تاکید شده که نیمی از کشته‌شدگان شهروندان غیر نظامی بوده‌اند.
Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn