جان کری: هنگام پایان مذاکرات اتمی ایران فرا رسیده است

آذوح: وزیر امور خارجه آمریکا گفت پایان مذاکرات اتمی ایران نزدیک و سه‌شنبه مهلت توافق است. کری افزود که هنوز ممکن است مذاکرات شکست بخورد. وزیر خارجه آلمان هم گفت موفقیت مذاکرات اتمی راه را برای حل کشمکش‌های منطقه باز می‌کند.
جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا، روز یکشنبه (۵ ژوئيه / ۱۴ تیر) گفت که "هم اکنون زمان آن است" تا به توافق تاریخی اتمی با ایران صورت قطعی ببخشیم.
کری در نهمین روز گفت‌وگوهای اتمی میان گروه ۱+۵ و ایران در وین گفت: «هم اکنون زمان آن است که ببینیم آیا می‌توانیم به توافق برسیم یا نه
کری به خبرنگاران گفت که مهلت پایان مذاکرات سه‌شنبه آینده (۷ ژوئيه) خواهد بود و تا آن زمان باید تصمیم‌های دشواری گرفته شود.
او افزود که ایران و آمریکا به پیشرفت‌های مهمی دست پیدا کرده‌اند ‌اما هنوز چند مشکل‌ دشوار وجود دارد که باید حل شود و آمریکا حاضر است در صورت لزوم مذاکرات هسته‌ای را ترک کند.
کری گفت: «ما در واقع به پیشرفت‌های زیادی دست پیدا کرده‌ایم، اما هنوز به دلیل چند مشکل سخت جایی که لازم است نیستیم
کری افزود: «اگر به توافق نرسیم و ناسازگاری مطلق و عدم تمایل به پیشرفت مسائل وجود داشته باشد، همان‌طور که رئيس جمهور اوباما همیشه گفته، حاضریم جمع مذاکره را ترک کنیم
وزیر امور خارجه آمریکا همچنین گفت که مذاکرات با ایران می‌تواند به دو راه بینجامد. اشاره او به آن است که نتیجه مذاکرات می‌تواند یا جلوگیری از ایران برای داشتن امکان ساختن بمب اتم یا عدم توافق باشد.
قدرت‌های جهانی و ایران امیدوارند تا روز سه‌شنبه به توافق دست یابند. این توافق محدودیتی ده ساله را برای برنامه اتمی ایران منظور و در برابر، لغو تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران را تضمین می‌کند.
جان کری روز یکشنبه به مدت سه و نیم ساعت با همتای ایرانی خود، محمدجواد ظریف در وین گفت‌وگو کرد.
روز شنبه (۴ ژوئيه) خبرگزاری آسوشیتدپرس با استناد به منابع دیپلماتیک از توافق اولیه نمایندگان ایران و قدرت‌‌‌‌‌‌های بزرگ در وین درباره نحوه برداشته شدن تحریم‌ها علیه ایران خبر داده بود.
فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا یکشنبه در وین گفت که اگر توافق اتمی با ایران ممکن باشد وقتش اکنون است
فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا یکشنبه در وین گفت که اگر توافق اتمی با ایران ممکن باشد وقتش اکنون است
اتحادیه اروپا: توافق اتمی ایران "بسیار نزدیک" است
فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، یکشنبه گفت که توافق اتمی با ایران پس از تقریبا دو سال مذاکره "بسیار نزدیک" است.
موگرینی که برای پیوستن دوباره به مذاکرات اتمی با ایران وارد وین شده بود، به خبرنگاران گفت: «وقت آن الان است، ما بسیار نزدیک هستیم
موگرینی در حالی که به محل مذاکرات در کاخ "کوبورگ" وارد می‌شد، در گفت‌وگو با خبرنگاران فضای مذاکرات را "سازنده و مثبت" ارزیابی کرد.
مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت: «من اراده سیاسی را می‌بینم. حال باید دید که آیا این اراده سیاسی منجر به گرفتن تصمیم‌های سیاسی خواهد شد یا نه
موگرینی افزود: «حال باید دید که آیا توافق حاصل خواهد شد یا نه
فابیوس: همه کارت‌ها روی میز هستند
لوران فابیوس، وزیر امور خارجه فرانسه، گفت که حال در مذاکرات اتمی ایران همه کارت‌ها روی میز قرار دارند و پرسش این است که آیا ایران در رابطه با مسائل حل‌نشده حاضر به دادن تعهد است یا نه.
فابیوس هنگام ورود به وین برای پیوستن به مذاکرات اتمی به خبرنگاران گفت: «این مذاکرات دوازده سال پیش آغاز شدند و حال ما ۷۲ ساعت از زمانی فاصله داریم که این مذاکرات باید نتیجه بدهد. از این گذشته، همه کارت‌ها روی میز هستند، سوال اصلی این است که بدانیم آیا ایرانی‌ها حاضر به پذیرش تعهدات روشن درباره چیزهایی که تا کنون روشن نبوده هستند یا نه
فابیوس افزود: «همه چیز باید روشن شود و روش برخورد فرانسه مثل همیشه خواهد بود، یعنی قاطعیت سازنده
موفقیت مذاکرات اتمی، "محرک حل کشمکش‌های دیگر"
وزیر امور خارجه آلمان امیدوار است که موفقیت مذاکرات اتمی با ایران محرکی برای حل کشمکش‌های دیگر منطقه باشد.
فرانک اشتاین مایر در مصاحبه با روزنامه آلمانی "تاگس‌اشپیگل" در این رابطه گفت: «من به‌خصوص به جنگ داخلی سوریه فکر می‌کنم
وزیر امور خارجه آلمان گفت: «ما احتیاج فوری به دورخیز جدیدی داریم برای اینکه نقش‌آفرینان مهم را پای میز مذاکره بکشانیم تا دست‌کم خشونت را مهار کنیم و در مسیر دستیابی به راه حل مناطقی را به وجود بیاوریم که در آن جنگ در جریان نباشد
اشتاین‌مایر گفت که این بارقه‌ای از امید برای مردم سوریه خواهد بود.
فرانک والتر اشتاین مایر، وزیر امور خارجه آلمان ابراز خوشبینی کرده که موفقیت مذاکرات اتمی ایران امیدی برای حل بحران‌های دیگر منطقه باشد
فرانک والتر اشتاین مایر، وزیر امور خارجه آلمان ابراز خوشبینی کرده است که موفقیت مذاکرات اتمی ایران امیدی برای حل بحران‌های دیگر منطقه، از جمله سوریه باشد
او افزود که هدف مذاکرات اتمی با ایران این است که به هر بهایی که شده، قراردادی امضا بشود، "چون قراردادی که بسته می‌شود قرار نیست که کشمکش را تنها روی کاغذ خاتمه بدهد، بلکه ما می‌خواهیم امنیت در منطقه را افزایش بدهیم".
نتانیاهو: این نه موفقیت بلکه فروپاشی است
نخست وزیر اسرائيل اما با بدبینی به پایان مذاکرات اتمی ایران می‌نگرد. او روز یکشنبه در جلسه کابینه این کشور گفت: «آنچه در گفت‌وگوهای اتمی در وین به چشم می‌خورد، نه موفقیت، بلکه فروپاشی است. روز به روز به امتیازهایی که قدرت‌های جهان می‌دهند، افزوده می‌شود
بنیامین نتانیاهو از منتقدان سرسخت مذاکرات اتمی با ایران است و گفته است که این مذاکرات نمی‌تواند مانع ایران در ساخت بمب اتم شود.
سفر نمایندگان آژانس اتمی به ایران
خبرگزاری فرانسه به نقل از "منابع ایرانی" می‌نویسد که چند مقام بلندپایه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز یکشنبه عازم ایران شده‌اند. سفر این مقامات در پی دیدار چند روز پیش یوکیا آمانو، رئیس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، از تهران صورت می‌گیرد.
یوکیا آمانو یازدهم تیر ماه (دوم ژوئيه) وارد تهران شد تا در دیدار با مقام‌های ایرانی به تسریع مذاکرات اتمی ایران کمک کند. او در پایان دیدار خود از ایران گفت که "درک بهتری" در مورد چگونگی حل و فصل اختلافات با ایران به دست آمده اما هنوز باید کارهای بیشتری صورت گیرد.
آژانس بین‌المللی انرژی اتمی حاضر به موضع‌گیری و توضیح درباره خبر دیدار نمایندگان آژانس از ایران نشده است.
Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn