حضور کم‌حاصل نخست‌وزیر یونان در پارلمان اروپا

آذوح: نخست‌وزیر یونان با حضور در پارلمان اروپا وعده داد ظرف دو تا سه روز آینده طرح اصلاحات اقتصادی در این کشور را ارائه کند. سخنان سیپراس در این نشست با موافقت‌ها و مخالفت‌های شدید روبرو شد.
یونان چند روز بیشتر با ورشکستگی احتمالی فاصله ندارد. آلکسیس سیپراس برای نخستین بار پس از رفراندومی که در آن ۶۱ درصد مردم به اصلاحات مورد نظر "تروئیکا"ی اروپا "نه" گفتند، در نشست پارلمان اروپا شرکت کرد.
نحست‌وزیر یونان در این نشست تاکید کرد که کشورش برای رهایی از بحران اقتصادی کنونی به برنامه‌ای برای افزایش رشد اقتصادی نیاز دارد.
وام‌دهندگان بین‌المللی، شامل کشورهای عضو حوزه یورو، صندوق بین‌المللی پول و بانک مرکزی اروپا شرط ادامه کمک مالی به یونان را ارائه برنامه مدونی برای برطرف کردن مشکلات اقتصادی و اصلاح ساختارهای دولتی تعیین کرده‌اند.
قرار بود آتن این برنامه را روز گذشته (سه‌شنبه ۱۶ تیر) در نشست وزیران اقتصادی حوزه یورو ارائه کند. این کار انجام نشد و سران ۱۹ کشور حوزه یورو پس از نشست فوق‌العاده شامگاه سه‌شنبه اعلام کردند که فرصت یونان تا چند روز دیگر به پایان می‌رسد.
روز سرنوشت‌ساز
نشست بعدی سران این کشورها یک‌شنبه (۱۲ ژوئیه/ ۲۱ تیر) برگزاری می‌شود. دونالد توسک، رئیس شورای اتحادیه اروپا می‌گوید، اعضای دیگر اتحادیه که عضو حوزه یورو نیستند هم به این نشست دعوت شده‌اند زیرا تصمیم احتمالی در این روز به همه ۲۸ کشور عضو اتحادیه اروپا مربوط می‌شود.
سیپراس ابراز اطمینان کرد که دولت یونان در فرصت کوتاه باقی‌مانده برنامه‌ی مدونی تهیه و ارائه کند که منافع این کشور و مطالبات کشورهای حوزه یورو را در بر داشته باشد.
او به جزئیات این برنامه اشاره‌ای نکرد. دالیا گریبائوسکایته، رئیس‌جمهور لیتوانی، پس از نشست سه‌شنبه شب آتن را متهم کرد که درباره این برنامه مدام وعده می‌دهد اما به آنها پایبند نیست.
نخست وزیر یونان اعتراف کرد که سیاست‌های سال‌های گذشته در این کشور در شکل‌گیری بحران کنونی نقش داشته، و درعین حال شریکان اروپایی را متهم کرد که با طرح مسئله احتمال خروج آتن از حوزه یورو باعث افزایش بیکاری و فقر شده‌اند.
اعتماد از دست رفته
گلایه‌های سیپراس با واکنش تند برخی از اعضای پارلمان اروپا از جمله دونالد توسک روبرو شد که ریشه بحران یونان را سالیان طولانی "خرج کردن بیش از درآمد" عنوان کرد.
گی فرهوفشتات، نخست وزیر پیشین بلژیک نیز سیپراس را سرزنش کرد که برنامه اصلاحات را به کندی پیش برده و از او خواست: «نشان دهید که یک شخصیت هدایتگر واقعی هستید و نه یک پیامبر دروغین
نخست وزیر یونان همچنین از سوی برخی نمایندگان محافظه‌کار پارلمان اروپا متهم شد که با عهد شکنی‌های مکرر در مورد ارائه برنامه‌های اصلاحات اقتصادی اعتماد اغلب کشورهای اروپایی را از دست داده است.
آتن روز چهارشنبه تقاضای رسمی خود برای دریافت کمک‌های میلیاردی از صندوق اضطراری حوزه یورو را به این نهاد ارائه کرد.
خزانه خالی دولت یونان
بانک‌های یونان تقریبا پولی در اختیار ندارند و اقتصاد این کشور چند روز بیشتر با فروپاشی کامل فاصله ندارد. به این ترتیب خروج یونان از حوزه یورو یکی از سناریوهایی است که ظاهرا بر سر آن بحث شده است.
ژان کلود یونکر، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا می‌گوید، اگر یونان مجبور به ترک حوزه یورو شود، کمک‌های انسان‌دوستانه برای مردم این کشور پیش‌بینی شده است.
قرار است بانک مرکزی اروپا پس از نشست فوق‌العاده روز یکشنبه در مورد کمک جدید به یونان تصمیم بگیرد. بخشش بخشی از بدهی‌های یونان یکی از درخواست‌های آتن است که می‌تواند بار فشار بدهی‌های این کشور را کاهش دهد.
گرچه سیپراس در نشست پارلمان اروپا از آمادگی کشورش برای انجام اصلاحات ضروری خبر داد، آینده یونان اما همچنان ناروشن است.
چنانچه آتن و وام‌دهندگان به یک توافق سیاسی برای ادامه کمک‌های مالی دست نیابند دولت یونان به زودی توان پرداخت حقوق کارمندان خود را نخواهد داشت.
Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn