"یونان باید ریاضت اقتصادی گسترده را آغاز کند"

آذوح: اجلاس یکشنبه سران منطقه یورو، یونان را بر سر دوراهی خروج از منطقه یورو یا قبول پیشنهادهای ریاضت اقتصادی گسترده قرار داده است. اروپا تنها در صورتی حاضر به پرداخت وام به یونان است که این کشور حاضر به پذیرش این ریاضت شود.
سران کشورهای منطقه یورو در اجلاس روز یکشنبه (۲۱ تیر / ۱۲ ژوئیه) خود از یونان خواسته‌اند تنها در صورتی حاضر به پرداخت وام‌های میلیاردی مورد نیاز این کشور هستند که یونان تعهد کند هر چه زودتر ریاضت اقتصادی را آغاز کند و با اجرای اصلاحات راه را برای برون رفت از بحران مالی و اقتصادی این کشور هموار کند.
به گزارش خبرگزاری آلمان مبنای بحث‌های سران منطقه یورو پیشنهادهای چهار صفحه‌ای وزرای دارایی یورو بود که در روز یکشنبه قبل از اجلاس سران کشورهای منطقه یورو در بروکسل در باره ریاضت اقتصادی در یونان انجام داده بودند.
پیش از اجلاس سران منطقه یورو، دونالد توسک، رئیس شورای اتحادیه اروپا، اعلام کرده بود که اجلاس سران و نخست وزیران ۲۸ کشور عضو اتحادیه اروپا که قرار بود عصر روز یکشنبه (۲۱ تیر / ۱۲ ژوئیه) برگزار شود لغو شده است.
رئیس شورای اتحادیه اروپا اما گفته بود که اجلاس سران ۱۹ کشور عضو منطقه یورو در بروکسل طبق قرار پیشین عصر یکشنبه برگزار می‌شود. یک دیپلمات اتحادیه اروپا در این باره گفت لغو اجلاس سران و نخست وزیران ۲۸ کشور عضو اتحادیه اروپا به خاطر پیچیده بودن مذاکرات یونان است.
خبرگزاری آلمان به نقل از این دیپلمات گزارش داد: «ما احتیاج به فرصت کافی داریم تا موضوع یونان در کنفرانس سران منطقه یورو به پایان برسد
روز شنبه (۲۰ تیر / ۱۱ ژوئیه) اجلاس وزرای دارایی کشورهای عضومنطقه یوروی اتحادیه اروپا به خاطر اختلاف نظر کشورهای عضو بر سر کمک های این اتحادیه برای نجات یونان که در خطر ورشکستگی است، پس از حدود ۹ ساعت بحث و گفت‌وگوی بی‌نتیجه به پایان رسید.
یِرون دایسلبلوم، رئیس گروه یورو، پس از پایان این اجلاس گفت "بحث‌های بسیار عمیقی" در باره اصلاحات پیشنهادی یونان انجام شد. از جمله موضوع‌های این بحث‌ها "اعتبار و اعتماد" به دولت یونان بود. او گفت: «هنوز مشکلات فراوانی در این باره وجود دارند
اجلاس وزرای دارایی کشورهای عضومنطقه یوروی اتحادیه اروپا از ساعت ۱۱ صبح روز یکشنبه (۲۱ تیر / ۱۲ ژوئیه) آغاز شد و قرار بر آن بود که راس ساعت چهار بعدازظهر این روز سران و نخست وزیران منطقه یورو اجلاس خود را آغاز کنند و پس از آن در ساعت شش بعدازظهر اجلاس ۲۸ کشور اتحادیه اروپا آغاز شود؛ اجلاسی که بعد لغو شد.
تصویب برنامه پیشنهادی دولت سیپراس در پارلمان یونان
پارلمان یونان در روز شنبه (۲۰ تیر / ۱۱ ژوئیه) برنامه پیشنهادی دولت آلکسیس سیپراس، نخست وزیر چپ‌گرای یونان را برای برون‌رفت از بحران مالی تایید کرد. بسیاری از نمایندگان اپوزیسیون نیز به برنامه ریاضتی دولت رای مثبت دادند.
در برنامه پیشنهادی یونان امتیازهای مالیاتی به بخش گردشگری و جزایر این کشور لغو شده و سن بازنشستگی در آینده به ۶۷ سال افزایش خواهد یافت. گفته می‌شود که بودجه دفاعی یونان نیز حدود ۳۰۰ میلیون یورو کاهش خواهد یافت. برخی از شرکت‌ها و موسسات دولتی، نظیر برخی بنادر و فرودگاه‌ها نیز باید به بخش خصوصی واگذار شوند.
خبرگزاری‌ها به نقل از محافل دیپلماتیک در بروکسل گزارش داده بودند که کمیسیون اتحادیه اروپا و بانک مرکزی اروپا به "برنامه اصلاحی و ریاضتی جدید یونان" در مجموع با دیده‌ی مثبت می‌نگرند.
مسئولان صندوق بین‌المللی پول (IWF) نیز در گفت‌وگو با خبرنگاران، برنامه جدید دولت سیپراس را مثبت خوانده‌ بودند.
Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn