داعش مسئولیت حمله به کنسولگری ایتالیا در قاهره را پذیرفت

آذوح: "دولت اسلامی‌" اعلام کرد، انفجار در برابر کنسولگری ایتالیا در قاهره از سوی این گروه ترتیب داده شده است. وزیر خارجه ایتالیا گفته، این کشور "مرعوب نخواهد شد". وزیر خارجه و رئیس‌جمهور مصر هم به این حمله واکنش نشان داده‌اند.
گروه تروریستی "دولت اسلامی" (داعش سابق) در بیانیه‌ای که روی یک وبسایت اینترنتی متعلق به این گروه منتشر شده‌، مسئولیت حمله به ساختمان کنسولگری ایتالیا در شهر قاهره، پایتخت مصر را بر عهده گرفته است. در این بیانیه گفته شده است: «به لطف خدا سربازان دولت اسلامی موفق شدند تا خودرویی پارک شده، حامل ۴۵۰ کیلوگرم مواد منفجره را در برابر مقر کنسولگری ایتالیا در قاهره منفجر کنند
این گروه در ادامه بیانیه خود از مسلمانان خواسته است تا "از این کمینگاه‌های امنیتی دوری کنند، زیرا آنها اهداف مشروع حملات مجاهدین هستند."
هواداران "دولت اسلامی" در مصر تا کنون نیروهای امنیتی محلی را هدف حملات خود قرار می‌دادند و این برای نخستین بار است که نیروها و اهداف وابسته به دولت‌های غربی در مصر از سوی این گروه مورد حمله قرار گرفته‌اند.
یک سخنگوی وزارت بهداشت مصر گفته است که در جریان انفجار بمب در برابر کنسولگری ایتالیا در قاهره یک شهروند غیرنظامی مصری کشته شده و ده تن دیگر زخمی شدند. خبرگزاری دولتی مصر گزارش داده است که میان زخمیان دو مأمور پلیس نیز به چشم می‌خورند.
حمله تروریستی به ساختمان کنسولگری ساعت شش و نیم صبح روز شنبه (۱۱ ژوئیه/ ۲۰ تیر) به وقت محلی رخ داد. به گفته مقامات مسئول، در آن ساعت کنسولگری هنوز بسته بوده و هیچ مراجعه‌کننده و کارمندی در محل حضور نداشته است.
این انفجار موجب وارد آمدن خسارات گسترده به ساختمان کنسولگری شد. شدت انفجار به حدی بوده است که طبق گزارش‌ها، صدای آن در چندین محله شهر به گوش رسیده است.
واکنش‌ها
پائولو جنتیلونی، وزیر خارجه ایتالیا، گفت که هیچ شهروند ایتالیایی در میان قربانیان این حمله تروریستی نبوده است. وی در توئیتر خود نوشت: «ایتالیا مرعوب نخواهد شد
به گزارش یک روزنامه مصری نیز ابراهیم محلب، نخست‌وزیر این کشور، گفته است که مصر در شرایط جنگی به سر می‌برد. او به همین مناسبت از جامعه بین‌المللی خواسته تا پس از حمله روز شنبه در قاهره، در مبارزه با تروریسم با یکدیگر متحد شوند.
عبدالفتاح سیسی، رئیس‌جمهور مصر‌ نیز "ستیزه‌جویی" را تهدیدی بنیادین برای مصر، دیگر کشورهای عربی و دنیای غرب خوانده است. این ژنرال سابق ارتش مصر، پیش از رسیدن به مقام ریاست‌جمهوری وعده داده بود که ثبات و امنیت را به کشور بازخواهد گرداند.
"دولت اسلامی" در هفته‌های اخیر فعالیت‌های تروریستی خود را از عراق و سوریه به مصر و لیبی گسترش داده است. این گروه اخیرا مسئولیت حملات تروریستی در فرانسه، کویت و تونس را نیز برعهده گرفته است.
Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn