یونان با وام‌دهندگان به توافق رسید

آذوح: یونان سرانجام روز دوشنبه بر سر یک بسته نجات مالی جدید با اعتباردهندگانش به توافق رسید تا فعلا در حوزه یورو باقی بماند.
به گزارش آسوشیتدپرس، این توافق پس از مذاکرات طولانی که تا بامداد دوشنبه ادامه داشت، به‌دست آمده است.
دونالد توسک، رئیس شورای اروپا، این توافق را در توییتر خود اعلام کرد.
دولت چپگرای الکسیس سیپراس که مخالف ریاضت‌های مالی تحمیلی از سوی اتحادیه اروپاست، شش ماه است که با این اتحادیه مشغول مذاکره است تا بلکه شرایط بازپرداخت وام‌های را آسان‌تر کند. سیپراس به‌رغم مخالفت اتحادیه اروپا، شرایط قبلی اعتباردهندگان را به همه‌پرسی گذاشت و نزدیک به ۶۲ درصد رای‌دهندگان به این شروط نه گفتند.
پس از این همه‌پرسی یانیس واروفاکیس وزیر دارایی یونان استعفا کرد تا راه برای توافق با وام‌دهندگان هموار شود.
وزیر دارایی سابق یونان اعلام کرد که وام‌دهندگان اروپایی نمی‌خواهند او بر سر کار باشد و نخست‌وزیر هم استفعای او را اقدامی سازنده دانسته است.
یونان هفته گذشته درخواست خود را برای دریافت سومین بسته نجات مالی تقدیم  اتحادیه اروپا کرد.
از ۳۰ ماه ژوئن امسال اعتباردهندگان کمک خود با یونان را قطع کرد‌ه‌اند. بانک‌های یونان هم نزدیک به دو هفته است که تعطیلند. بیم این وجود داشت که بانک‌های یونان کاملا  از پول خالی شوند و دولت مجبور شود پول سابق خود، دراخما، را دوباره چاپ کند.
هنوز جزییات توافق یونان و اتحادیه اروپا منتشر نشده است؛ اما وزیران دارایی حوزه یورو آخر هفته شرایطی را برای یونان تعیین کرده بودند که از جمله آنها، اصلاحات اساسی در قانون کار، بازنشستگی، مالیات بر ارزش افزوده و مالیات و خصوصی‌سازی است.
قبل از رسیدن به توافق، برای نخستین بار در تاریخ یورو، پیشنهاد خروج موقت یک کشور از این حوزه روی میز گذاشته شد. پیشنهادی که از سوی آلمان مطرح شد.
اما فرانسوا اولاند، رئیس جمهور فرانسه، با خروج موقت یونان از این حوزه مخالفت کرد و گفت پاریس هرکاری می‌کند که آتن در حوزه یورو باقی بماند.
Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn