دو روز پس از آتش‌بس یمن: ۲۱ تن در حملات هوایی عربستان کشته شدند

آذوح: تنها دو روز پس از آغاز آتش‌بس بشردوستانه با میانجیگری سازمان ملل در یمن، حملات هوایی عربستان در صنعا، منجر به کشته شدن دست‌کم ۲۱ غیرنظامی شد.
رویترز به نقل از شاهدان عینی نوشت حملات گسترده عربستان روز ۱۳ژوئیه/۲۲تیر سه حمله موشکی را شامل می‌شود. این حملات به ویرانی ۱۵ خانه، کشته شدن ۲۱ نفر و زخمی شدن دستکم ۴۵ نفر انجامید.
پیش از این نیز عربستان با حملات هوایی خود و بمباران شهر تعز در ساعات آغازین آتش‌بس، شرایط آتش‌بس را رعایت نکرده بود. عربستان می‌گوید دولت عبدربه منصور هادی‌، رئیس‌جمهوری فراری یمن از او نخواسته بود تا آتش‌بس کنند.
طبق اعلام سازمان بهداشت جهانی ۳۰۸۳ نفر در جریان درگیری‌های چند ماه گذشته در یمن جان خود را از دست داده‌اند و دستکم ۱۴هزار و ۳۲۴ نفر نیز مجروح شده‌اند. سازمان ملل می‌گوید در میان قربانیان، بیش از ۱۵۰۰ نفر غیرنظامی بوده‌اند. دست‌کم یک میلیون نفر نیز در پی جنگ داخلی یمن آواره شده‌اند.
به رغم حملات گسترده عربستان برای از بین بردن نیروهای شیعیان حوثی و متحدانش در یمن، همچنان کنترل بخش بزرگی از این کشور به دست حوثی‌ها است.
قرار بر این بود از بامداد جمعه ۱۰ ژوئیه آتش‌بسی یک هفته‌ای در یمن به جریان افتد. آتش‌بسی محدود تا پایان ماه رمضان تا فرصتی برای کمک‌رسانی به مردمی که نیازمند غذا، آب و دارو باشد.
سازمان ملل پیش از این یمن را در رده بحران‌زده‌ترین کشورها جای داده و اعلام کرده بود که ۲۱ میلیون نفر از مردم یمن در شرایط اضطراری قرار دارند. تاکنون سه کشور در این رده‌بندی قرار گرفته‌اند که عبارتند از عراق، سوریه و سودان جنوبی.
آتش‌بس یک هفته‌ای می‌توانست فرصتی برای نهادهای امدادی فراهم ‌کند تا به مردم غذا، آب و دارو برسانند. با این حال شکسته‌شدن آتش بس و نادیده گرفتن آن توسط عربستان، وضعیت بحرانی یمن را بحرانی تر کرد.
Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn