سفر هیات بلندپایه حماس به عربستان سعودی

آذوح: خالد مشعل رئیس دفتر سیاسی حماس در راس هیاتی از این گروه پس از سه سال به عربستان سعودی سفر کرد. در ابتدا گفته شد که این سفر برای به جا آوردن حج عمره است. اما بنا بر گزارش‌ها هدف‌های این سفر فراتر از مناسک مذهبی است.
رسانه‌های مختلفی درباره سفر هیاتی از گروه حماس به عربستان سعودی گزارش داده‌اند. از جمله وبسایت "تایمز اسرائیل" (Times of Israel) نوشته است که رئيس دفتر حماس در راس هیاتی از این گروه برای ملاقات با دیپلمات‌های ارشد عربستان به این کشور سفر کرده‌اند.
بنا بر همین گزارش در این هیات چهره‌های ارشد دفتر سیاسی حماس موسا ابو مرزوق و صالح عاروری نیز حضور دارند. "تایمز اسرائیل" نوشته است که دیدار حماس با مقام‌‌های عربستان سعودی، رقیب جدی ایران در منطقه، بلافاصله پس از توافق جامع ایران و گروه ۵+۱ صورت می‌گیرد.
این گزارش به سرد شدن نسبی روابط حماس با ایران بر سر حمایت ایران از بشار اسد اشاره کرده و نوشته است که موضع شخص خالد مشعل با عربستان بر سر موضوع حمایت ایران از حکومت سوریه و هم‌چنین حوثی‌های یمن نزدیک است.
اما علیرغم موضع خالد مشعل، فرماندهان شاخه نظامی حماس (عزالدین قسام) به حمایت مالی ایران برای تجهیز و بازسازی نیروهای خود چشم دوخته‌اند. "تایمز اسرائیل" به گزارشی از روزنامه مصری "یوم الصباح" درباره بازداشت یکی از مقام‌های ارشد حماس توسط عربستان سعودی در ماه آوریل اشاره کرده است. ماهر صلاح به تامین پول و منابع مالی غیرقانونی برای حماس متهم شده است.
روزنامه "میدل ایست آی" (MIDDLE EAST EYE) نیز نوشته است که هیات حماس پس از این که سال‌ها اجازه ورود به عربستان سعودی را نداشت، حالا با مقام‌های این کشور دیدار می‌کند. مناسبات حماس با عربستان پس از مرگ ملک عبدالله پادشاه سابق عربستان از سرگرفته شد. این روزنامه به نقل از "هاآرتص" نوشته است که عربستان میانجی بهبود روابط حماس و فتح برای پیشبرد آشتی میان این دو و همینطور بهبود مناسبات آن با مصر است.
Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn