بازگشت شماری از وزرای دولت تبعید یمن به عدن

آذوح: در پی عقب‌نشینی حوثی‌ها از عدن، برخی وزرای کابینه‌ی در تبعید یمن با بالگردهای عربستان سعودی به عدن بازگشتند. نیروهای هوادار دولت موفق شدند کنترل فرودگاه و بندر عدن را پس گیرند.
پنج‌شنبه(۱۶ ژوئیه/۲۵ تیرماه) خبرگزاری رویترز گزارش داد که در پی پیشروی‌های نیروهای هوادار منصور هادی و عقب‌نشینی حوثی‌ها در برخی مناطق یمن، عده‌ای از اعضای کابینه‌ی برکنارشده‌ی یمن که در تبعید به‌سر می‌بردند، به کشور بازگشتند.
یک مقام نزدیک به عبد ربه منصور هادی، رئیس‌جمهور برکنارشده‌ی یمن به این خبرگزاری گفت که شماری از مقامات ارشد امنیتی و نظامی دولت یمن نیز برای اولین‌بار در چندماه گذشته موفق شدند به یمن بازگردند.
در میان وزرا و مقاماتی که به یمن بازگشتند اسامی وزیران پیشین کشور، بهداشت و درمان، راه‌وترابری، رئیس پارلمان یمن و رئیس سازمان اطلاعات و امنیت یمن به چشم می‌خورد.
بیشتر بخوانید: آتش‌بس دوستانه در یمن سر نگرفت موشک‌باران عدن توسط حوثی‌ها دستکم ۳۰ کشته بر جای گذاشت
راجح بعدی، یک سخنگوی دولت در تبعید یمن نیز با تایید خبر به خبرگزاری فرانسه گفت که وضعیت در بیشتر مناطق شهر عدن "امن" است و تاکید کرد که مقامات در تلاش‌اند تا کنترل اندک مناطق باقی‌مانده در این منطقه را نیز از شیعیان حوثی پس گیرند.
این سخنگوی دولت یمن تاکید کرد که "اکثریت اعضای کابینه" در عدن مستقر خواهند بود و هدایت جنگ علیه حوثی‌ها را از نزدیک ادامه خواهند داد. اعضای کابینه‌ی دولت یمن همگی با بالگردهای متعلق به عربستان سعودی به یمن بازگشتند.
نیروهای هوادار دولت برکنارشده‌ی یمن در روزهای گذشته موفق شدند پیشروی خود را تا مرکز شهر عدن که مجموعه‌ای از ساختمان‌های دولتی و کاخ ریاست‌جمهوری نیز در آن‌جا واقع شده، ادامه دهند.
این نیروها همچنین توانستند کنترل فرودگاه و گذرگاه بندی اصلی عدن را از حوثی‌ها پس گیرند. یک دیپلمات غربی به خبرگزاری فرانسه گفت که به‌زودی با تامین امنیت فرودگاه و بندر، می‌توان کمک‌رسانی به مردم آسیب‌دیده در این مناطق را از سر گرفت و به آن‌ها غذا و دارو رساند.
پیشروی نیروهای هوادار دولت یمن با کمک بمباران‌های هوایی عربستان سعودی ممکن شد. شاهدان عینی به خبرگزاری‌ها گفتند که بعد از نزدیک به ۴ ماه بمباران مداوم در عدن، از شهر چیزی جز خرابه و آوار باقی نمانده است.
شیعیان حوثی با این‌که در روزهای گذشته متحمل خسارات جدی و مجبور به عقب‌نشینی از مناطق جنوبی شدند، کماکان کنترل صعنا، پایتخت یمن را دراختیار دارند.
بیشتر بخوانید: ۸۰درصد یمنی‌ها با قحطی مواجه‌اند سازمان ملل: ۸۰ درصد یمنی‌ها با قحطی مواجه‌اند
به گزارش سازمان ملل متحد جنگ یمن بیش از ۸۰ درصد از شهروندان این کشور را در شرایط قحطی قرار داده است و تاکنون بیش از ۳هزار قربانی غیرنظامی برجا گذاشته است.
جنگ در یمن اختلاف‌های قومی و مذهبی در این کشور را به اوج رسانده است و هم‌زمان اختلاف و رقابت میان قدرت‌های منطقه‌ای از جمله ایران و عربستان سعودی را نیز شدت بخشیده است.
Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn