پارلمان یونان توافق با وام‌دهندگان بین‌المللی را پذیرفت

آذوح: پارلمان یونان با اجرای اصلاحات ضروری جهت دریافت بسته کمک مالی حوزه یورو موافقت کرد. در مقابل ساختمان پارلمان بین مخالفین کمک مالی اروپا به یونان و پلیس این کشور درگیری اتفاق افتاد. ۲۷ نفر دستگیر شدند.
روز پنجشنبه (۲۵ تیر/ ۱۶ ژوئیه) بسته کمک مالی حوزه یورو به یونان با ۲۲۶ رای موافق در مقابل ۶۰ رای مخالف و۶ رای ممتنع تصویب شد. ۳۸ نماینده مجلس از حزب حاکم نخست‌وزیر یونان به بسته کمک‌های بروکسل رای منفی دادند. یانیس واروفاکیس، وزیر دارائی پیشین یونان و نیز رئیس پارلمان این کشور که از حزب حاکم سیریزا هستند هم به اصلاحات یادشده رأی منفی دادند.
آلکسیس سیپراس، نخست وزیر یونان از توافقنامه بروکسل که با هدف دریافت سومین بسته نجات مالی تهیه شد، دفاع کرد و گفت با این توافق، یونان همچنان در منطقه یورو باقی خواهد ماند و به همین دلیل این توافقنامه باید اجرا شود.
دو موضوع افزایش"مالیات بر ارزش افزوده" و "حقوق بازنشستگی" واکنش بسیاری از یونانی ها را به همراه داشته و منجر به آن شده که در روز چهارشنبه (۲۴ تیر/ ۱۵ ژوئیه) اعتصابی عمومی در این کشور برگزار شود.
آلکسیس سیپراس نخست وزیر یونان مجبور شد برای تصویب "توافق بروکسل" در پارلمان، به نمایندگان مخالف متوسل شود. به گزارش اشپیگل آنلاین بسیاری از نمایندگان عضو حزب چپ گرای سیریزا که نخست وزیر یونان نیز متعلق به آن است، با توافق اخیر یونان و وام دهندگان بین المللی (صندوق بین المللی پول، کمیسیون اروپا و بانک مرکزی اروپا) مخالفت کرده بودند.
براساس توافقنامه‌ای که روز دوشنبه (۲۲ تیر/ ۱۳ ژوئیه) بین دولت یونان و کشورهای عضو حوزه یورو امضا شد، قرار است این کشورها ظرف سه سال آینده تا ۸۶ میلیارد یورو وام و کمک مالی جهت بازپرداخت بدهی‌های قبلی یونان در اختیار این کشور قرار دهند و در مقابل، دولت یونان یک رشته "اصلاحات" مورد نظر وام دهندگان شامل کاهش بیشتر هزینه‌های دولتی و افزایش مالیات‌های غیر مستقیم را اجرا کند.
درگیری شدید در مقابل پارلمان یونان
همزمان با ادامه بحث داغ نمایندگان در داخل پارلمان، در مقابل بنای پارلمان نیز اعتراض مخالفین ادامه داشت. کارکنان بخش عمومی و خدمات اجتماعی یونان هم روز چهارشنبه در اعتراض به تدابیر ریاضتی جدید و اصلاحات پیشنهاد شده برای اجرا در این کشور اعتصاب کردند.
میدان "سینداگما" که در مقابل پارلمان یونان قرار دارد و خیابان های اطراف آن به "میدان نبرد" شبیه بود. این درگیریها با پرتاب بمبهای دست ساز و کوکتل مولوتوف به سوی نیروهای امنیتی در مقابل پارلمان یونان و خیابانهای اطراف آن، ادامه پیدا کرد.
بر اثر درگیری معترضان با نیروهای امنیتی، ۲ خودروی تلویزیون این کشور طمعه حریق شد. تاکنون تعداد زیادی از معترضان توسط نیروهای امنیتی دستگیر شده و۵ نفر از تظاهرکنندکان و یک تصویر بردار نیز زخمی شدهاند. پلیس یونان برای متفرق کردن تظاهرات کنندگان از گاز اشک آور استفاده کرد و ۲۷ معترض تندگرای چپ را نیز دستگیر کرد.
گفتنی است صندوق بین‌المللی پول به عنوان یکی از وام دهندگان به یونان در آستانه رای گیری پارلمان یونان در گزارشی شرایط در نظر گرفته شده برای یونان را بیش از حد سختگیرانه و زیان‌بار دانست. این گزارش هشدار داده است که بدون چشم پوشی از بدهی‌های یونان، اجرای توافقنامه بروکسل به حل مشکلات اقتصادی یونان کمکی نخواهد کرد.
Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn