برکناری چپ ها از کابینه ی یونان

آذوح: به دنبال مخالفت برخی از مقامات یونانی با طرح پیشنهادی نخست وزیر این کشور به پارلمان برای تشدید تدابیر ریاضت اقتصادی مورد نظر وام دهندگان به یونان، الکسیس تسیپراس، دست به ایجاد تغییراتی در کابینه ی خود زد که منجر به تصفیه ی جناح چپ سیریزا از دولت می شود.
به گزارش یورو نیوز، وزیر انرژی و زیرساختها، معاون وزیر دارایی، وزرای کار و دفاع از کسانی هستند که با طرح سیپراس برای ادامه ی ریاضت اقتصادی مخالفت کرده و حالا از کابینه کنار گذاشته می شوند.
اما نخست وزیر یونان، اوکلید تساکالوتوس، وزیر تازه منصوب دارایی و مامور مذاکره با شرکای اروپایی این کشور را در سمت خود ابقا کرد.
خبرنگار یورونیوز در آتن می گوید تصفیه ی چپ ها از کابینه ی یونان، پیامی است که سیپراس به داخل و خارج از کشور می فرستد مبنی بر این که او مصمم به ادامه ی سیاست ریاضت اقتصادی است.
وزیردارایی پیشین یونان: طرح نجات مالی شکست می‌خورد
واروفاکیس می‌گوید طرح نجات مالی، فارغ از این که چه کسی آن را به اجرا در آورد، با شکست مواجه خواهد شد
یانیس واروفاکیس، وزیر دارایی پیشین یونان می‌گوید تازه‌ترین برنامه نجات مالی کشورش موفق نخواهد بود.
واروفاکیس در مصاحبه با بی‌بی‌سی گفت فکر نمی‌کند که هیچ فردی در دولت یونان، از جمله آلکسیس سیپراس، نخست‌وزیر از این طرح حمایت کند.
او افزود که فکر نمی‌کند ولفگانگ شویبله، وزیر دارایی آلمان یا صندوق بین‌المللی پول نیز حامی این طرح باشند.
وقتی از وزیر دارایی سابق یونان پرسیده شد، چقدر طول خواهد کشید که برنامه تازه نجات مالی با شکست مواجه شود، پاسخ داد "این طرح از الان شکست خورده است."
وزیر دارایی سابق یونان در این مصاحبه خاطرنشان کرد که یونان باید برنامه‌ای را به اجرا در بیاورد که در تاریخ از آن به عنوان "بزرگ‌ترین فاجعه مدیریت اقتصاد کلان" یاد خواهند کرد.
آلمان تا کنون موضعی سفت و سخت در برابر بحران بدهی‌های یونان داشته است
پارلمان آلمان روز گذشته با مذاکره درباره سومین برنامه نجات مالی یونان موافقت کرد.
بر اساس توافق میان دولت یونان و کشورهای منطقه اقتصادی یورو، یونان برای دریافت وام ۹۵میلیارد دلاری، باید اصلاحات اقتصادی سفت و سختی را به اجرا بگذارد.
واروفاکیس در مصاحبه خود با بی‌بی‌سی گفت "این برنامه، فارغ از این که چه کسی آن را به اجرا در آورد، با شکست مواجه خواهد شد."
یانیس واروفاکیس، اوائل ماه جاری میلادی در اقدامی که از آن به عنوان رویکردی آشتی‌جویانه نسبت به وزیران دارایی منطقه یورو اعلام شد، از سمت خود کناره‌گیری کرد.
واروفاکیس می‌گوید نخست‌وزیر یونان گزینه دیگری به جز امضای توافق یاد شده نداشت.
موافقت نخست‌وزیر یونان برای اعمال سیاست‌های ریاضتی با انتقادهایی در یونان از جمله شماری از اعضای سیریزا، حزب حاکم رو‌به‌رو شد.
تعدادی از نمایندگان این حزب در مجلس، به طرح نجات مالی یونان رای منفی دادند و نخست‌وزیر یونان شماری از وزیران دولت خود را در واکنش به رای منفی آنها برکنار کرده است.
Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn