عفو بین‌الملل: در یمن جنایت جنگی در جریان است

آذوح: مقامات نظامی عربستان اعلام کردند که دو سرباز این کشور در پی پرتاب موشک از درون خاک یمن کشته شده‌اند؛ در جریان درگیری‌های شدید در شهر تعز نیز بیش از ۸۰ نفر کشته شده‌اند. عفو بین‌الملل از "جنایت جنگی در یمن" سخن می‌‌گوید.
در بیانیه‌ای که ارتش عربستان سعودی روز دوشنبه (۲۶ مرداد / ۱۷ اوت) منتشر کرده، از جمله آمده است که دو سرباز سعودی در منطقه مرزی جیزان و در پی پرتاب موشکی از درون خاک یمن کشته شده‌اند.
عربستان سعودی از ماه مارس سال جاری میلادی (۲۰۱۵) رهبری ائتلافی نظامی را بر عهده دارد که هدف آن حمله هوایی به مواضع شبه‌نظامیان شیعی‌مذهب حوثی یمن‌ است. از آن زمان تاکنون ده‌ها سرباز سعودی در مناطق مرزی در پی پرتاب موشک از خاک یمن کشته شده‌اند.
خبرگزاری فرانسه به نقل از سازمان ملل متحد اعلام کرده که از آغاز حملات هوایی نیروهای ائتلافی به رهبری عربستان سعودی به مواضع شبه‌نظامیان حوثی بیش از چهار هزار نفر در این کشور کشته شده‌اند.
درگیری‌های شدید
مقامات نظامی در یمن روز دوشنبه (۲۶ مرداد / ۱۷ اوت) گزارش دادند که در جریان درگیری‌های شدید ۲۴ ساعت گذشته در شهر "تعز" یمن میان نیروهای وفادار به دولت مرکزی و شورشیان بیش از ۸۰ نفر کشته شده‌اند.
این منابع نظامی از کشته شدن ۵۰ شبه‌نظامی شیعی‌مذهب حوثی و ۳۱ هوادار دولت مرکزی خبر داده‌اند. راشد الشرابی، سخنگوی شبه‌نظامیان هوادار دولت مرکزی، اعلام کرد که این نیروها موفق شده‌اند کنترل چندین مرکز مهم شهر تعز را به دست گیرند.
همین منابع روز یکشنبه (۲۵ مرداد / ۱۶ اوت) نیز اعلام کرده بودند که نیروهای هوادار دولت مرکزی در یمن پیروزی بر شورشیان را مقدمه‌ای برای حمله نهایی به صنعا، پایتخت یمن، می‌دانند. صنعا در اشغال شبه‌نظامیان شیعی‌مذهب حوثی یمن ‌است که از حمایت‌ همه‌جانبه ایران برخوردارند.
گزارش عفو بین‌الملل
سازمان عفو بین‌الملل اعلام کرده است که در جریان درگیری‌های خشونت‌آمیز در یمن با غیرنظامیان با خشونت تمام برخورد می‌شود.
در گزارش این سازمان حقوق بشری که قرار است روز سه‌شنبه (۲۷ مرداد / ۱۸ اوت) در لندن منتشر شود، آمده است که در حملات هوایی نیروهای ائتلافی به رهبری عربستان سعودی به مواضع شبه‌نظامیان شیعی‌مذهب حوثی و همچنین در درگیری‌های زمینی میان نیروهای وفادار به دولت مرکزی با شبه‌نظامیان حوثی در هفته‌های اخیر صدها غیرنظامی کشته شده‌اند.
در گزارش سازمان عفو بین‌الملل همچنین آمده است که هدف حملات هوایی نیروهای ائتلاف مناطق مسکونی، مدارس و مساجد هستند و بسیاری از کشتگان این درگیری‌ها را کودکان تشکیل می‌دهند. در این گزارش سخن از "جنایت جنگی در یمن" نیز در میان است.
سازمان عفو بین‌الملل در گزارش خود تاکید می‌کند که چهار- پنجم مردم جنوب یمن به کمک‌های انسان‌دوستانه محتاج‌اند، زیرا در این منطقه آب آشامیدنی و برق نایاب است.
Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn