جمعیت سوری های آواره در ۱۰ شهر ترکیه از ترک ها بیشتر شد

آذوح: جمعیت آوارگان سوری ساکن در ۱۰شهر ترکیه با جمعیت بومی این شهرها برابری می کند و در برخی از این ۱۰شهر از جمعیت بومی ساکن آنها بیشتر شده است.
به گزارش سی ان ان ترک یک مقام بلند پایه ترکیه ای که نخواسته نامش فاش شود اعلام کرده است تعداد آوارگان سوری حاضر در ترکیه به بیش از ۱٫۹میلیون نفر رسیده است. او همچنین گفته است تعداد آوارگان عراقی در ترکیه نیز از رقم ۲۲۵هزار نفر گذشته است.
با گذشت ۴و نیم سال از آغاز بحران سوریه ، دولت ترکیه خود را در صدر کشورهای تاثیر پذیرفته از بحران سوریه می بیند و طبق اعلام این مقام آگاه ترکیه ای ، از زمان آغاز بحران سوریه بیش از ۲۵کمپ مخصوص آوارگان سوری و عراقی ایجاد شده است.
دولت ترکیه می گوید تا کنون افزون بر ۶میلیارد دلار بابت هزینه های اسکان و تغذیه آوارگان سوریه ای هزینه کرده است.
مقام آگاه ترکیه ای گفته است در ۱۰شهر ترکیه جمعیت سوری های آواره با بومیان ساکن برابری می کند و حتی در برخی شهرهای همچون ” کیلیس” در استان قاضی آنتپ از جمعیت بومی ساکن پیشی گرفته است.
شهر کیلیس در ۱۰کیلومتری مرز سوریه قرار دارد و در حالی که طبق آخرین سرشماری ها جمعیت بومی این شهر ۱۰۸هزار نفر است، هم اکنون جمعیت آوارگان سوری ساکن در این شهر به بیش از ۱۱۰هزار نفر رسیده است.
بر اساس اعلام این مقام ترکیه ای بیشتر شهرهای مرزی با سوریه شاهد افزایش بیش از ظرفیت جمعیت سوری های آواره جنگی است.
بسیاری از این آوارگان در ترکیه به کسب و کار مشغول شده و قید بازگشت به کشورشان را زده اند. برخی از آنها نیز ترکیه را به عنوان یک پل برای عبور به اروپا و پناهندگی به دیگر کشورهای اروپایی می بینند.
در روزهای گذشته صدها آواره سوری با استفاده از قایق خود را به جزایر یونان در دریای اژه رسانده اند. طبق گزارش رسانه های ترکیه گارد مرزی یونان روز شنبه یک قایق حامل آوارگان سوری را پیش از رسیدن به جزایر یونان به صورت عامدانه غرق کرده است. یک قایق ماهیگیری ترکیه ای از این واقعه فیلمبرداری کرده است.
,
Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn