اردوغان از تجدید انتخابات در ترکیه سخن گفت

آذوح: پس از شکست گفت‌وگوهای حزب حاکم با دیگر احزاب ترکیه برای تشکیل یک دولت ائتلافی، رئیس‌جمهور این کشور گفت که برای برون‌رفت از این بن‌بست راهی جز تجدید انتخابات نمی‌ماند.
گفت‌وگوها برای ائتلاف میان حزب حاکم عدالت و توسعه ترکیه با دیگر احزاب این کشور به شکست انجامید و حال رئیس‌جمهور ترکیه از شهروندان ترکیه خواسته یک بار دیگر به پای صندوق‌های رأی بروند.
رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه روز چهارشنبه ۱۹اوت (۲۸مرداد) در تلویزیون دولتی ترکیه گفت که کشور به سوی تجدید انتخابات پارلمانی حرکت می‌کند.
اردوغان افزود که نظرخواهی از مردم یگانه راه برون‌رفت از بن‌بست کنونی است.
حزب حاکم اسلامی و محافظه‌کار "عدالت و توسعه" که رهبری آن را اردوغان عهده‌‌دار است، در انتخابات دو ماه پیش، در ژوئن سال جاری، اکثریت مطلق را در پارلمان این کشور از دست داد، ولی قدرتمندترین نیروی مجلس ترکیه باقی ماند.
در پی آن احمد داوداوغلو، نخست‌وزیر ترکیه برای تشکیل یک دولت ائتلافی با دیگر احزاب، ازجمله حزب سکولار جمهوریخواه خلق ترکیه، وارد مذاکره شد، ولی به نتیجه نرسید. در پی آن نخست‌وزیر مسئولیت تشکیل دولت را به رئیس‌جمهور واگذار کرد تا شاید حزب دیگری را مأمور تشکیل دولت کند.
ولی رئیس‌جمهور اردوغان با تشکیل دولت به رهبری کمال قلیچ‌داراوغلو، رئیس حزب جمهوریخواه خلق مخالفت کرد. این حزب دومین حزب قدرتمند در پارلمان است.
اردوغان در این رابطه گفت: «من برای کسانی که آدرس بش‌تپه را نمی‌شناسند، وقت تلف نمی‌کنم.». منظور او آدرس کاخ جدید ریاست‌جمهوری در آنکاراست.
قلیچ‌داراوغلو، رهبر حزب سوسیال دمکرات جمهوریخواه خلق تاکنون از رفتن به کاخ جدید ریاست‌جمهوری امتناع کرده است، زیرا از نظر اپوزیسیون، چندین دادگاه ترکیه ساختن این کاخ مجلل را غیرقانونی دانسته‌اند.
روز یکشنبه آینده ۲۳اوت مهلت تشکیل دولت ائتلافی به پایان می‌رسد. پس از آن اردوغان می‌تواند برای ماه اکتبر یا نوامبر برگزاری انتخابات مجدد را اعلام کند و به نخست‌وزیر مأموریت دهد تا دولت گذار را تشکیل دهد.
طبق قانون اساسی ترکیه، تمام احزاب حاضر در پارلمان باید در دولت گذار نماینده داشته باشند، از جمله "حزب دمکراتیک خلق‌ها" که برای نخستین بار در ماه ژوئن وارد پارلمان شده و حال در دولت موقت باید پست وزارت به آن تعلق گیرد.
این حزب نزدیک به نیروهای کرد در آخرین انتخابات حدنصاب ۱۰درصد را به دست آورد و وارد پارلمان شد.
از نظر ناظران سیاسی، اردوغان هفته‌هاست به دنبال تجدیدد انتخابات است تا شاید حزب حاکم عدالت و توسعه بتواند بار دیگر به اکثریت مطلق آرا در پارلمان دست یابد. در این صورت اردوغان امکان خواهد یافت طرح‌های خود را برای افزایش اختیارات ریاست‌جمهوری عملی سازد.
Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn