محمود عباس از کمیته اجرایی سازمان آزادیبخش فلسطین استعفا کرد

آذوح: محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین در تلاش برای انتخاب هیئت رئیسه تازه، از کمیته اجرایی سازمان آزادیبخش فلسطین کنار رفت.
به گفته یکی از مقام‌های فلسطینی، در نشست مهم سران سازمان آزادیبخش فلسطین که شنبه شب در رام الله برگزار شد علاوه بر آقای عباس، بیش از نیمی از اعضای کمیته اجرایی ۱۸نفره این سازمان کناره‌گیری خود را اعلام کردند.
هدف از این استعفا، دعوت به تشکیل جلسه اضطراری "شورای ملی فلسطین" و انتخاب کمیته اجرایی تازه اعلام شده است.
شورای ملی فلسطین که به عنوان پارلمان سرزمین‌های فلسطینی محسوب می‌شود ۷۴۰نماینده دارد و از سال ۱۹۹۶تاکنون تشکیل جلسه نداده است.
غسان الشکعه یکی از اعضای مستعفی کمیته اجرایی در گفت‌وگو با بی‌بی‌سی تایید کرده که همراه با آقای عباس شماری دیگر از نمایندگان این هیئت استعفا کرده اند: صائب عریقات، فاروق القدومی، محمد النشاشیبی، حنان عشراوی، محمود اسماعیل، احمد مجدلانی، ریاض الخضری و اسعد عبدالرحمن.
محمود عباس در آستانه نشست کمیته اجرایی، یاسر عبد ربه را از دبیر کلی برکنار کرد و صائب عریقات (سمت چپ) را جانشین او ساخت
واصل ابو یوسف، دیگر عضو این کمیته، گفته است استعفای بیش از نصف اعضا باعث ایجاد "خلاء قانونی" شده و شورای ملی باید برای انتخاب کمیته تازه در یک ماه آینده تشکیل جلسه دهد.
کمیته اجرایی سازمان آزادیبخش فلسطین بالاترین نهاد تصمیم‌گیری فلسطینی‌هاست که از جانب همه شهروندان فلسطینی، ساکن در سرزمین‌های اشغالی یا خارج از آن، اقدام می‌کند.
آقای عباس در سال ۱۹۹۳که دبیر کل کمیته اجرایی سازمان آزادیبخش فلسطین بود پیمان صلح اسلو را به نمایندگی از همه فلسطینی‌ها با اسرائیل امضا کرد.
کمیته اجرایی سازمان آزادیبخش فلسطین از نمایندگان گروه‌های مختلف فلسطینی، به استثنای جنبش مقاومت اسلامی "حماس" و جنبش جهاد اسلامی، تشکیل شده بود.
یحیی موسی یکی از نمایندگان جنبش حماس، استعفای آقای عباس و ۹عضو دیگر کمیته اجرایی سازمان آزادیبخش را "نمایشی خنده دار و مسخره" توصیف کرده است.
به گفته آقای موسی، در "سناریوی تازه" محمود عباس و یارانش، همه امور برای برگزاری نشست اضطراری شورای ملی فلسطینی از قبل طراحی شده تا نمایندگان حماس نتوانند حضور یابند و کمیته تازه انتخاب شود
Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn