انتخابات پارلمانی ترکیه اول نوامبر برگزار می‌شود

آذوح: رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه به‌طور رسمی اعلام کرد که انتخابات پارلمانی ترکیه در روز اول نوامبر / ۱۰آبان‌ماه سال جاری برگزار خواهد شد.
رجب طیب اردوغان روز دوشنبه با رئیس پارلمان ملاقات خواهد کرد تا در مورد تدارکات لازم برای برگزاری انتخابات با او گفت‌وگو کند.
رجب طیب اردوغان روز دوشنبه با رئیس پارلمان ملاقات خواهد کرد تا در مورد تدارکات لازم برای برگزاری انتخابات با او گفت‌وگو کند.
به‌گزارش خبرگزاری آلمان، اردوغان روز جمعه ۲۱اوت / ۳۰مرداد ضمن اعلام این خبر گفت که دولت انتقالی تشکیل خواهد شد و تا آن تاریخ کشور را اداره خواهد کرد. تشکیل دولت انتقالی می‌تواند در صورت نیاز از نیروهایی تشکیل شود که در پارلمان حضور ندارند.
حزب حاکم «عدالت و توسعه» در انتخابات پارلمانی هفتم ژوئن اکثریت مطلق خود را از دست داد. پس از آن مذاکرات با حزب چپ میانه «جمهوری خلق» و راست ملی‌گرای «حرکت ملی» برای تشکیل دولت ائتلافی شکست خورد و چگونگی تشکیل دولت به رجب طیب اردوغان واگذار شد.
روز چهارشنبه احمد داود اوغلو، نخست‌وزیر ترکیه حکم تشکیل دولت را به اردوغان بازگرداند.
حزب «عدالت و توسعه» امیدوار است که در انتخابات جدید پارلمانی بتواند اکثریت مطلق را بار دیگر به‌دست آورد. نیروهای اپوزیسیون و منتقدانِ اردوغان می‌گویند او دقیقاً این هدف را دنبال می‌کرده است.
در آخرین نظرسنجی‌ها آرای حزب اردوغان از ۴۲درصد به ۴۳درصد رسیده است و این برای در دست گرفتن قدرت به تنهایی کافی است.
رئیس‌جمهور ترکیه گفت که روز دوشنبه با رئیس پارلمان ملاقات خواهد کرد تا در مورد تدارکات لازم برای برگزاری انتخابات با او گفت‌وگو کند.
Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn