فیلمساز اوکراینی در روسیه به ۲۰ سال زندان محکوم شد

آذوح: اولگ سنتسوف، فیلمساز ۳۹ ساله اوکراینی در یک دادگاه جنجالی در شهر جنوبی «روستوف – نا – دونو» روسیه به ۲۰ زندان محکوم شد.
به‌گزارش خبرگزاری اینترفاکس روسیه، دادگاه روز سه‌شنبه ۲۵ اوت / ۳ شهریور اولگ سنتسوف را به اتهام اقدامات تروریستی در کریمه محکوم کرد.
سنتسوف و الکساندر کولچنکو، فعال محیط زیست اوکراینی که به ۱۰ سال حبس محکوم شده، متهم شده‌اند که پس از پیوستن کریمه به روسیه در ماه مارس ۲۰۱۴ یک گروه خرابکاری ضدروسیه را سازمان داده‌اند که نقشه حمله به سازمان‌های مدافع روسیه را داشتند.
سنتسوف از همان جلسه نخست دادگاه این اتهامات را رد کرده است. دمیتری دینزه وکیل مدافع سنتسوف روند دادگاه را غیرقانونی خوانده است.
به‌رغم این‌که اولگ سنتسوف و الکساندر کولچنکو شهروند روسیه نبوده‌اند دادگاه آن‌ها را به‌عنوان روس محاکمه کرده است.
اتحادیه اروپا و ایالات متحده خواهان آزادی سنتسوف و کولچنکو شده‌اند. اعضای آکادمی فیلم اروپا از جمله پدرو آلمودووار، فیلمساز اسپانیایی و کن لوچ، کارگردان بریتانیایی و همچنین مؤسسه فیلم «برلین براندنبورگ» که یکی از تهیه‌کنندگان آخرین فیلم سنتسوف به نام «کرگدن» است علیه محکومیت فیلمساز اوکراینی اعتراض کرده‌اند.
سازمان عفو بین‌الملل در ماه ژوئیه سال جاری اعلام کرده بود نسبت به احتمال شکنجه متهمان «نگرانی جدی» دارد و خواهان محاکمه عادلانه آن‌ها شده بود.
به‌گفته وکلای متهمان، شاهدان پرونده مورد شکنجه قرار گرفته‌اند تا علیه سنتسوف و کولچنکو شهادت دهند. شاهدان باید شهادت می‌دادند که سنتسوف و کولچنکو عضو گروه‌های راست اوکراینی هستند. دو تن از شاهدان نیز به زندان‌های طولانی‌مدت محکوم شده‌اند.
Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn