داوود اوغلو 11 پست کابینه را به مخالفان داد

آذوح: نخست‌وزیر ترکیه که پس از ناکامی در تشکیل کابینه ائتلافی، مأمور شکل دادن کابینه دولت انتخابات شد، 11 وزارتخانه را به اعضای احزاب مخالف پیشنهاد کرده است.
به گزارش نصر، رسانه‌های ترک‌زبان روز چهارشنبه از پیشنهاد احمد داوود اغلو نخست‌وزیر ترکیه به احزاب مخالف برای پذیرش کنترل چندین وزارتخانه خبر دادند.
به نوشته پایگاه «دیلی صباح»، داوود اغلو که از سوی رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهور ترکیه عهده‌دار تشکیل دولت موقت تا زمان برگزاری انتخابات مجدد، شده است، مجموعا 11 پست وزارتی را به اپوزیسیون پیشنهاد داده است.
بنا بر این گزارش، «دنیز بایکال»، «اردوغان توپراق»، «گولشن بیلجهان»، «الهان کسیچی» و «تکین بینگل» از حزب جمهوری‌خواه خلق، «کنعان تانریکولو»، «طغرل تورکس» و «مرال اکسنر» از حزب حرکت ملی و «لونت توزل»، «مسلم دوگان» و «علی حیدر غونچا» از حزب دموکراتیک خلق، 11 نفری هستند که به آن‌ها عضویت در کابینه موقت پیشنهاد شده است.
از دست دادن شمار زیادی از کرسی‌های پارلمانی حزب حاکم، عدالت و توسعه، در انتخابات موجب شد تا داوود اغلو نتواند به صورت تک‌حزبی دولت تشکیل دهد. اختلاف نظر جدی میان این حزب و احزاب رقیب همچنین باعث شد تا او در تشکیل کابینه ائتلافی نیز ناکام بماند و همین امر ناچارا ترکیه را به برگزاری انتخابات مجدد وادار کرده است.
قرار است تا زمان برگزاری انتخابات در روز 1 نوامبر (10 آبان)، دولت اشتراکی به ریاست داوود اغلو با مشارکت احزاب مختلف، مستقر شود.
خبرگزاری رویترز به نقل از منابعی در دفتر نخست‌وزیری گزارش داده است که افرادی که به آن‌ها برای وزارت پیشنهاد شده، تا ساعت 6 بعد از ظهر روز پنج‌شنبه برای پذیرش یا رد این سمت زمان دارند.
بر اساس قانون اساسی ترکیه، در صورتی که پستی در کابینه خالی بماند و احزاب آن‌ها را نپذیرند، آن سمت به نامزدهای مستقل خارج از پارلمان سپرده می‌شود.
Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn