استفاده پلیس مجارستان از گاز اشک‌آور در مرکز پذیرش پناهجویان

آذوح: شمار پناهجویانی که می‌کوشند از طریق خاک مجارستان خود را به غرب اروپا برسانند، پیوسته روز به افزایش است. پلیس این کشور در یکی از مراکز پذیرش پناهجویان برای برخورد با ناآرامی‌ها از گاز اشک‌آور استفاده کرد.
خبرگزاری رویترز روز چهارشنبه (۲۶ اوت / ۴ شهریور) به نقل از یکی از مقام‌های مجارستان همچنین گزارش داد که دولت این کشور در حال بررسی طرح استفاده از نیروهای ارتش در مناطق مرزی است. این طرح قرار است در هفته‌ی آینده در پارلمان این کشور به بحث گذاشته شود.
تنها در روز سه‌شنبه (۲۵ اوت) بیش از ۲۵۰۰ نفر و در پیش از ظهر امروز (چهارشنبه ۲۶ اوت) حدود ۱۳۰۰ پناهجو، به ویژه از کشورهای بحران‌زده‌ی سوریه، افغانستان و پاکستان وارد خاک مجارستان شدند.
دولت مجارستان هم اکنون ۲۱۰۰ مأمور پلیس را به مرز این کشور با صربستان فرستاده است تا بتواند شمار روزافزون پناهجویان را بهتر تحت کنترل خود درآورد.
مجارستان در حال حاضر می‌کوشد تمامی ‌ابزار و راه‌های ممکن را به کار بندد تا از ورود پناهجویان به این کشور جلوگیری کند.
ایجاد حصارهای ۳ متری با سیم‌های خاردار در مرز ۱۷۵ کیلومتری مجارستان با صربستان از جمله اقداما‌تی است که دولت این کشور سرگرم انجام آن است. انجام این کار قرار است تا پایان ماه اوت خاتمه یابد.
در حال حاضر وضعیت اینگونه است که مهاجران و پناهدگان از مناطقی که هنوز این حصار به آنجا کشیده نشده یا محل‌های عبور خط راه‌آهن و رودخانه وارد مجارستان می‌شوند.
برخورد سختگیرانه با پناهجویان
نظارت و کنترل مأموران در مناطق مرزی با کمک هلی‌کوپتر، نیروهای سوارکار و همچنین سگ‌های آموزش‌دیده تقویت شده است.
مأموران پلیس مجارستان نیز با پناهجویانی که وارد این کشور شده یا در تلاش ورود هستند، سختگیرانه و با شدت برخورد می‌کند.
به گزارش خبرگزاری رویترز مأموران پلیس برای برخورد با ناآرامی‌ها در یک مرکز پذیرش پناهجو در روژکه در نزدیکی مرز صربستان از گاز اشک‌آور استفاده کرد.
به گفته‌ی مقام‌های پلیس این ناآرامی‌ها زمانی روی داد که حدود ۲۰۰ پناهجو در مرکز پذیرش پناهجو از دادن اثر انگشت خودداری کرده و دست به شورش زدند.
اکثر این پناهجویان قصد دارند که خود را از طریق مجارستان به آلمان یا سوئد برسانند. اگر اثر انگشت آنها در مجارستان به ثبت برسد، در صورت احراز هویت‌شان در دیگر کشورها، بار دیگر به مجارستان بازگرداننده خواهند شد، چرا که مجارستان نخستین کشور عضو اتحادیه اروپا بوده که آنها قدم به خاک آن گذاشته‌اند.
طبق اعلام مقامات مجارستان تنها در ماه جاری میلادی بیش از ۳۴ هزار نفر که اکثر آنها سوری هستند، وارد این کشور شده‌اند. بیشتر پناهجویان از طریق مقدونیه و صربستان خود را به مجارستان می‌رسانند.
کمیسیون اتحادیه اروپا اعلام کرده است که صربستان و مقدونیه را مورد حمایت مالی قرار دهد و حدود یک و نیم میلیون یورو کمک اضافی در اختیار این دو کشور بگذارد. مجارستان نیز از اتحادیه اروپا خواستار دریافت کمک‌های ویژه برای حل مسئله پناهچویان شد.
Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn