برای اولین بار یک زن رئيس‌ دولت موقت یونان شد

آذوح: رئيس دیوان عالی یونان به عنوان رئیس دولت موقت یونان انتخاب شد. واسیلیکی شانو اولین زن در یونان است که این مقام را بر عهده می‌گیرد. انتخابات آینده قرار است اواخر ماه سپتامبر برگزار شود.
واسیلیکی شانو، رئیس دیوان عالی یونان به عنوان رئیس‌ دولت موقت یونان سوگند یاد کرد. او اولین زنی است که در این مقام رهبری دولت یونان را بر عهده گرفته است.
رئیس‌جمهور یونان، پنج‌شنبه ۲۷اوت، شانو را مامور تشکیل دولت موقت کرد. او پس از ادای سوگند در دیدار با الکسیس سیپراس، نخست وزیر مستعفی یونان گفت که کشورش با بحران‌های تازه‌ای از جمله موضوع پناهندگان سوری روبرو است.
سیپراس، پس از آنکه نتوانست یک دولت ائتلافی تازه تشکیل دهد، از مقام خود استعفا داد تا انتخابات پیش از موعد برگزار شود. او نیز در این دیدار گفت که گفتگوها در مورد بدهی‌های یونان زودتر از آنکه انتظار می‌رفت به نتیجه رسید.
در همین حال به نظر می‌رسد رئیس‌ دولت موقت یونان موضعی انتقادی نسبت به توافق این کشور با دیگر اعضای اتحادیه اروپا دارد. او در ماه فوریه در نامه‌ای به ژان کلود یونکر، رئیس کمیسیون اروپا به سیاست‌های ریاضت اقتصادی پیشنهادی این کمیسیون انتقاد کرد.
او در آن نامه تصریح کرده بود، مردم یونان نباید بهای اتلاف سرمایه‌ها عمومی توسط دولت‌های پیشین را بپردازند.
این دانش‌آموخته حقوق دانشگاه سوربن فرانسه همچنین اقدامات ریاضت اقتصادی را سیاستی شکست‌خورده خواند که موجب رکود اقتصادی بیشتر در یونان شده‌اند.
شانس سیریزا برای پیروزی مجدد در انتخابات
گفته می‌شود که انتخابات آتی روز بیستم سپتامبر سال میلادی جاری برگزار خواهد شد و حزب سیریزا به رهبری نخست وزیر مستعفی شانس خوبی برای پیروزی مجدد دارد.
گرچه بر اساس نظرسنجی‌ها بعید است که این حزب بتواند اکثریت مطلق را برای تشکیل دولت غیر ائتلافی به دست بیاورد.
حزب سیریزا پس از قبول شرایط اتحادیه اروپا از سوی سیپراس دچار دو دستگی شد. ۲۵عضو این حزب در پارلمان یونان به مخالفت با این توافق پرداختند و در نهایت از سیریزا جدا شدند.
با این اقدام دولت اکثریت خود را از دست داد. سیپراس نیز اعلام کرد که حاضر نیست با احزاب دیگر که مسبب شرایط فعلی یونان هستند دولت ائتلافی تشکیل دهد.
اعضای جدا شده سیریزا، به رهبری پاناگیوتیس لافازانیس، حزب تازه‌ای با عنوان ''اتحاد مردمی'' تشکیل داده‌اند و معتقدند یونان بدون واحد پولی یورو شرایط بهتری خواهد داشت.
رهبر این حزب تازه می‌گوید که آن‌ها ادامه دهنده آرمان‌های اولیه سیریزا و و متعهد به وعده‌های انتخاباتی داده شده هستند.
Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn