هزاران پناهجوی جدید «سوری» نیمه‌شب سه‌شنبه وارد آتن شدند

آذوح: در ادامه موج مهاجران غیرقانونی به خاک اروپا، گزارش خبرگزاری‌ها حاکی است که هزاران پناهجو نیمه‌شب سه‌شنبه وارد آتن، پایتخت یونان، شدند که بیشتر آنها سوری هستند.
در همین حال دولت آتن قرار است روز چهارشنبه، ۱۱ شهریور، درباره موج مهاجران به سواحل این کشور نشستی را برگزار کند.
خبرگزاری فرانسه شمار این پناهجویان جدید را ۴۳۰۰ نفر اعلام کرده است.
بر اساس این گزارش، این افراد با دو کشتی وارد بندر پیرائوس در آتن شدند. این کشتی‌ها از «لسبوس» حرکت کرده بودند که یکی از چندین جزایر یونان است که اخیرا با موج جدید پناهجویان وارد شده از ترکیه روبه‌رو شده است.
به گفته پلیس یونان، ۱۸۰۰ نفر نیمه‌شب سه‌شنبه با یک کشتی وارد خاک این کشور شدند و ۲۵۰۰ نفر هم با کشتی دیگری بامداد چهارشنبه به آتن رسیدند. این افراد به نزدیک‌ترین ایستگاه قطار منتقل شده‌اند.
کشتی‌های حامل پناهجویان از سوی دولت یونان اجاره شده بود برای این که فشار از روی جزیره لسبوس برداشته شود. آن گونه که گزارش شده است، زیرساخت‌های این جزیره ظرفیت پذیرش موج عظیم پناهجویان را ندارد.
خبرگزاری فرانسه می‌افزاید از ابتدای سال جاری میلادی بیش از ۱۶۰ هزار نفر وارد خاک یونان شده‌اند که بیشتر آنها از جنگ سوریه فرار کرده‌اند.
این موج آوارگان بزرگ‌ترین بحران پناهجویان را در قاره اروپا از زمان جنگ جهانی دوم تاکنون رقم زده است.
برای بسیاری از پناهجویان، آتن نخستین ایستگاه سفرشان به بالکان و سپس مجارستان است که از آنجا خود را به بقیه نقاط اروپا به‌ویژه آلمان می‌رسانند.
موج پناهجویان در فصل تابستان شدت بیشتری گرفته است و بسیاری از آنها بیش از هزار دلار به قاچاقچیان انسان در ترکیه پرداخت می‌کنند تا سوار بر قایق‌های کوچک شده و از طریق یک مسیر خطرناک دریایی خود را به اروپا برسانند.
یونان که اخیرا یک‌سوم از کمک‌های مالی بین‌الملی را برای پرداخت بدهی‌هایش دریافت کرده است، بار‌ها گفته که نمی‌تواند از پس این موج وسیع پناهجویان برآید.
آتن خواستار کمک کشورهای اروپایی برای مقابله با این بحران شده است.
وزیران دولت یونان قرار است روز چهارشنبه نشستی را برای بررسی این بحران برگزار کنند که احتمالا موضوع یاد شده در مرکز گفت‌وگوهای میان مقام‌های یونانی، فرانتز تیمرمن، معاون رئیس کمیسیون اروپایی، و دیمیتریس آوراموپولوس، کمیسر امور داخلی و مهاجرت اتحادیه اروپا، نیز خواهد بود.
«ورود یک‌صد مهاجر در هر ساعت به مونیخ»
در همین حال پلیس آلمان اعلام کرد که بامداد چهارشنبه در هر ساعت بیش از یکصد مهاجر وارد مونیخ در جنوب این کشور شده است.
به گزارش خبرگزاری فرانسه، پلیس می‌گوید که به طور میانگین ۱۰۹ مهاجر غیرقانونی بین ساعات نیمه شب و شش بامداد ثبت نام شده‌اند.
روز سه‌شنبه حدود ۳۷۰۹ مهاجر غیرقانونی وارد خاک آلمان شدند که دو برابر حجم ورود این دسته از افراد ظرف هفته‌های اخیر است. بیشتر مهاجران یاد شده با قطار از خاک مجارستان و از راه اتریش وارد مونیخ شده‌اند.
آلمان که دارای بیشترین جمعیت اروپا و بزرگ‌ترین اقتصاد این قاره است، مهم‌ترین مقصد مورد نظر پناهجویان و مهاجرانی است که از جنگ در خاورمیانه گریخته‌اند.
پلیس آلمان از ابتدای امسال تاکنون بیش از ۱۲۵ هزار مهاجر غیرقانونی را هنگام ورود به خاک این کشور ثبت نام کرده است که دو برابر شمار آنها در سال گذشته است. این رقم در سال ۲۰۱۴ حدود ۵۷ هزار نفر و در سال ۲۰۱۳ حدود ۲۶ هزار نفر بود.
بیشتر این مهاجران در سال گذشته از اتباع سوریه، اریتره، افغانستان، کوزوو و صربستان بودند.
از سوی دیگر، خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش داده که پلیس مجارستان روز چهارشنبه برای دومین روز متوالی مانع از سوار شدن پناهجویان به قطار و سفر به آلمان و سایر کشورهای اروپایی برای پناهندگی شد.
پناهجویان که در ایستگاه مرکزی قطار در بوداپست، پایتخت مجارستان، تجمع کرده‌اند با سر دادن شعارهایی، اعتراض خود را به ممانعت پلیس مجارستان اعلام کردند.
معترضان شعار می‌دادند: «ما چه می‌خواهیم؟ صلح! ما چه نیاز داریم؟ صلح!»
Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn