سرگردانی پناهجویان و مهاجران بین کرواسی، مجارستان و اتریش

آذوح: پناهجویان و مهاجرانی که قصد دارند خود را به کشورهای غرب اروپا برسانند روز جمعه ۲۷شهریور بین مرزهای کرواسی، مجارستان و اتریش سرگردان شده و هیچ یک از این کشور‌ها حاضر به پذیرش آن‌ها نشدند.
گزارش خبرگزاری‌ها حاکی است که کرواسی روز جمعه شروع به انتقال صدها تن از مهاجران از داخل این کشور با اتوبوس به سوی مرز مجارستان کرد.
این پناهجویان و مهاجران پس از آنکه مجارستان با کشیدن سیم خاردار مانع ورود آن‌ها از صربستان شد، مسیر خود را به سوی کرواسی تغییر دادند تا از آنجا به راه خود برای رسیدن به آلمان و شمال اروپا ادامه دهند.
تصمیم کرواسی به انتقال مهاجران به مرز مجارستان، انتقاد شدید بوداپست را برانگیخته که به گزارش رویترز، در واکنش، پلیس و خودروهای مسلح را در مرز با کرواسی مستقر کرده است.
وزارت کشور کرواسی می‌گوید از روز چهارشنبه که مجارستان مرزش را با صربستان بست، بیش از ۱۷هزار پناهجو  و مهاجر وارد کرواسی شده‌اند اما این کشور که خود تنها چهار میلیون جمعیت دارد، توان پذیرایی و نگهداری از این شمار پناهجو را ندارد و اکنون سه هزار نفر از این تعداد، به سوی مجارستان هدایت شده‌اند.
​​زوران میلانویچ، نخست وزیر کرواسی، روز جمعه گفت که چاره‌ای جز روانه کردن مهاجران به سوی مجارستان ندارند.
همزمان، دولت اسلوونی روز جمعه تهدید کرد به پناهجویانی که از کرواسی وارد خاک این کشور شوند، اجازه عبور برای رفتن به شمال اروپا را نخواهد داد.
نخست‌وزیر کرواسی هم در پاسخ به اینکه چرا پناهجویان را به جای بازگردان به مجارستان به سوی اسلووانی نمی‌فرستند، گفت: «مسیر مجارستان به شمال اروپا برای این مهاجران، سه برابر نزدیکتر از اسلوونی است».
از سوی دیگر، به گزارش رویترز، نخست وزیر اسلوونی ضمن متهم کردن کرواسی به نقض مقررات اتحادیه اروپا، جمعه شب در عین حال گفت در صورتی که فشار پناهجویان بیش از حد باشد، «دالانی» برای عبور آنها باز خواهند کرد و دولت او در حال مشورت با سایر کشورهاست.
در همین حال برخی گزارش ها حاکی است که مجارستان از عصر جمعه شروع به فرستادن صدها مهاجر و پناهجو به سوی اتریش کرده که سبب عصبانیت وین شده است که می‌گوید آنها راه نخواهد داد، چرا که مجارستان با این کشور هماهنگی نکرده است
Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn