معاون نخست وزیر ترکیه: ۲.۲ میلیون آواره سوری تنها در ترکیه

آذوح: نئومان کورتولموش معاون نخست وزیر ترکیه روزجمعه شمار آوارگان سوری دراین کشور را دومیلیون و۲۲۵هزار و۱۴۷ نفر اعلام کرد ومدعی شد هزینه آنان برای ترکیه بالغ بر۷ میلیارد و۱۵۸ میلیون دلار است.
کورتولموش با ادعای اینکه ترکیه با لحاظ دریافت کمک های خارجی به پذیرش آوارگان سوری اقدام نکرده است، گفت: جامعه جهانی باید در خصوص تامین هزینه های هنگفت پناهجویان در ترکیه کمک کند واین یک وظیفه انسانی است.
او اذعان کرد: موضوع پناهجویان سوری، حتی درصورت خاتمه یافتن جنگ درسوریه نیز به پایان نخواهد رسید.
معاون نخست وزیر ترکیه هدف از نشست امروز را بررسی رهیافت و گامهایی که ترکیه باید در قبال این مساله بردارد، عنوان کرد و گفت: ترکیه از آوریل سال ۲۰۱۱ میلادی رویکرد انسانی به مساله آوارگان سوری دارد و این رویکرد که بالطبع هزینه های مادی، سیاسی واجتماعی براین کشور داشته، پذیرا شده است.
کورتولموش با اعلام شمار آوارگان سوری ثبت شده درترکیه به میزان دو میلیون و ۲۲۵ هزار و ۱۴۷ نفت، گفت : شمار آوارگان سوری که درشهرک های کانتینری برپا شده درنواحی مرزی به سر می برند را ۲۵۸ هزار و ۹۷۷ نفر اعلام کرد وگفت: نزدیک به دو میلیون سوریه ای نیز در شهرهای استانبول، آنکارا، ازمیر ودیگر شهرهای ترکیه به سر می برند. شمار سوریه ای ها فقط در استانبول ۳۵۰ هزار نفر است.
او گفت: ترکیه از آوریل سال ۲۰۱۱ میلادی تاکنون برای سوریه ای ها ۷٫۶ میلیارد دلار هزینه کرده است که فقط ۴۱۸ میلیون دلار آن از سازمان های بین المللی تامین شده و بقیه از خزانه ترکیه تامین شده است.
کورتولموش شمار سوریه ای هایی که برای پناهندگی به کشورهای اروپایی مراجعه کرده اند را ۴۲۸ هزار و ۷۳۵ نفر اعلام کرد وگفت: تقاضای ۱۵۰ هزار نفر از این افراد پذیرفته شده است.
معاون نخست وزیر ترکیه با اشاره به خطرات جدی فرار پناهجویان از ترکیه به کشورهای اروپایی از طریق دریا و فجایع پیش آمده، گفت: نیروهای گارد ساحلی ترکیه تاکنون ۵۳ هزار و ۲۲۸ پناهجو را از غرق شدن در دریا نجات داده اند.
او شمار آوارگان سوری که درسال جاری درسواحل ترکیه دردریای اژه و مدیترانه غرق شده اند، ۲۷۴ نفر اعلام کرد وگفت: متاسفانه شمار پناهجویانی که در این دوره در آبهای بین المللی دریای مدیترانه جان سپرده اند قریب به شش هزار نفر می باشد و شمار پناهجویانی که توانسته خودرا به اروپا برسانند ۳۸۰ هزار نفر است.
کورتولموش در خصوص موج حرکت آوارگان سوری از طریق زمینی از خاک ترکیه به سوی مرز یونان و بلغارستان، گفت: متاسفانه انتشار برخی ادعاهایی در رسانه های اجتماعی مبنی بر اینکه اروپا شمار زیادی از پناهجویان را خواهد پذیرفت، موجب تحریک این افراد درحرکت به سوی مبادی مرزی ترکیه با اروپا شده است.
وی با اشاره به اینکه ۲۳۰۰ پناهجوی سوری درشهر مرزی ادرنه وپایانه اتوبوس استانبول تجمع کرده اند، گفت : مقامات ترکیه در استانبول و ادرنه ضمن تامین نیازهای اولیه این انسان ها، سعی می کنند این افراد را به بازگشت قانع کنند.
Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn