رئیس جمهور یمن پس از ۶ ماه به کشورش بازگشت

آذوح: حملات هوایی ائتلاف به رهبری عربستان سعودی شورشیان شیعه حوثی را وادار به عقب نشینی کرد. عبد ربه منصور هادی، رئیس جمهور یمن، پس از ۶ ماه به کشورش بازگشت. اما آتش جنگ در یمن هنوز خاموش نشده است.
عبد ربه منصورهادی روز سه‌شنبه (۳۱ شهریور/ ۲۲سپتامبر) با یک هواپیمای نظامی وارد فرودگاه عدن شد. او به مدت ۶ ماه در عربستان سعودی بود. قرار است منصورهادی پس از گذراندن تعطیلات عید قربان در عدن، برای سخنرانی در هفتادمین مجمع عمومی سازمان ملل متحد، راهی نیویورک آمریکا شود.
در اوایل سال جاری شورشیان حوثی منصور هادی را مجبور به ترک صنعا، پایتخت یمن کرده بودند. رئیس جمهور ابتدا به شهر بندری عدن در جنوب رفت اما در ماه مارس، هنگامی که شورشیان حوثی به محل اقامت او در عدن نزدیک شدند، به عربستان سعودی گریخت.
گرچه منصور هادی از اقامتگاه خود در تبعید تنها بخشی از کشورش را تحت کنترل داشت، اما جامعه جهانی او را به عنوان رئیس جمهور قانونی یمن می‌شناخت.
صنعا تحت کنترل شورشیان حوثی
به دنبال فرار منصور هادی عربستان سعودی بلافاصله (۲۵ مارس/۶ فروردین) به همراه کشورهای ائتلاف حملات نظامی خود علیه مواضع شورشیان حوثی را آغاز کرد. ایران از حوثی‌های یمن حمایت می‌کند. هدف عربستان و کشورهای ائتلاف عقب راندن حوثی​ها و بازگشت رئیس جمهوری یمن به قدرت بود.
اوضاع در یمن بعد از اعزام نیروی نظامی ائتلاف به این کشور در ماه ژوئیه ۲۰۱۵ تغییر یافت. نیروهای مردمی وابسته به منصور هادی موفق شدند عدن و ۵ استان جنوبی را از تصرف شورشیان حوثی خارج کنند. شورشیان حوثی هنوز صنعا، پایتخت و چندین استان در شمال و مرکز یمن را تحت کنترل خود دارند.
پیش از این (اول اوت/۱۰ مردادماه) خالد بحاح، نخست‌وزیر دولت در تبعید یمن، به عدن بازگشته بود . بحاح نیزدر نتیجه‌ی پیشروی شیعیان حوثی، یمن را ترک کرده و در عربستان سعودی سکنی گزیده بود.
نخست‌وزیر یمن اعتراف می​کند که اوضاع در این کشور حتی در قسمت جنوبی آن ناامن است. دولت یمن را گروه​های شبه نظامی پشتیبانی می​کنند. تعدادی از این گروه‌ها اهداف خاص خود را دنبال می​کنند. از سویی جنگ بین نیروهای دولتی و شورشیان حوثی باعث قدرت گرفتن نظامیان وابسته به القاعده در شبه جزیرعربستان شد. آنها اکنون قادرند تا جنوب یمن عملیات خود را گسترش دهند.
حمله نظامی جدید عربستان علیه مواضع حوثی​ها
آتش جنگ در یمن زمانی شعله​ور شد که شورشیان حوثی صنعا، پایتخت و استان​های مهم یمن را اشغال کردند. حوثی​ها وابسته به اقلیت زیدی یمن هستند. زیدیان یک سوم جمعیت یمن را تشکیل می​دهند. آنها به طورعمده در منطقه کوهستانی شمال کشور و هم‌مرز با عربستان سعودی زندگی می​کنند. شورشیان حوثی با هوادارعلی عبدالله صالح، رئیس جمهورسابق یمن در ارتش متحد شدند.
طبق تازه​ترین گزارش​ها، هواپیماهای جنگی ائتلاف و نیروهای دولتی وابسته به منصور هادی حملات خود را علیه مواضع شورشیان حوثی در استان مارب واقع در شرق صنعا ادامه می​دهند. افزون بر این، هواپیماهای جنگی کشورهای عضو ائتلاف به رهبری عربستان سعودی روز سه‌شنبه (۳۱ شهریور/ ۲۲سپتامبر) به صنعا حمله کردند.
بنا به گفته شاهدان عینی و امدادگران، در بمباران یک منطقه مسکونی دستکم ۲۱ شورشی و شهروند یمنی کشته شدند. در نتیجه این بمباران ساختمان​های اطراف نیز خسارت دیدند و تعدادی از ساکنان محل نیز زیر آوار ماندند.
Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn