افزایش میلیاردی کمک اتحادیه اروپا به پناهجویان در خاورمیانه

آذوح: سران اتحادیه اروپا در یک نشست اضطراری به توافق‌هایی برای ایفای نقش پررنگ‌تر در بحران پناهجویی و کمک بیشتر به پناهجویان در خاورمیانه دست یافتند. کمک مالی یک میلیارد یورویی به نهادهای حامی پناهجویان از جمله این توافق‌هاست.
رهبران اتحادیه اروپا در یک نشست اضطراری که هفت ساعت به طول انجامید، با امید حل کردن بحران پناهجویی به توافق‌هایی دست یافتند. در سند نهایی این نشست که در ساعات بامداد پنج‌شنبه (۲ مهر/ ۲۴ سپتامبر) منتشر شد، رؤسای دولت‌های اروپایی تأکید کرده‌اند که باید پیش از نشست بعدی در ماه اکتبر "تصمیم‌هایی در مورد پرسش‌های اساسی" که این اتحادیه اکنون در مورد پناهجویان با آن روبروست، گرفته شوند.
رهبران اتحادیه اروپا توافق کرده‌اند که کمکی دستکم به مبلغ یک میلیارد یورو به برنامه جهانی غذای سازمان ملل متحد و دیگر نهادهای کمک‌رسان اختصاص دهند. برنامه جهانی غذا تا کنون نقش پررنگی در امر تأمین مواد غذایی پناهجویان سوری داشته است.
کمپ‌های پذیرش و ثبت پناهجویان در ایتالیا و یونان نیز طبق توافق تا ماه نوامبر همچنان پابرجا خواهند ماند. قرار است ۱۶۰ هزار پناهجویی از این کمپ‌ها در میان کشورهای اروپایی تقسیم شوند.
اتحادیه اروپا همچنین کمک‌هایی را نیز برای ترکیه، اردن و لبنان در نظر گرفته است. این سه کشور از زمان آغاز جنگ داخلی در سوریه پذیرای میلیون‌ها پناهجوی سوری بوده‌اند که در کمپ‌های موقت مستقر شده‌اند.
رهبران اروپایی تأکید کرده‌اند که گفتگو با ترکیه باید در "تمامی سطوح" تقویت شود. کشورهای اروپای شرقی نیز کمک‌هایی را از طرف اتحادیه اروپا برای رسیدگی به بحران پناهجویی دریافت خواهند کرد.
یکی دیگر از نکاتی که رهبران اروپایی بر سر آن به توافق رسیده‌اند، مقابله با عواملی است که موجب ایجاد موج کنونی پناهندگی در اروپا شده‌اند. اتحادیه اروپا به همین منظور کمک‌‌های مالی به چندین کشور آفریقایی را در دستور کار خود قرار داده است.
در سند نهایی نشست اضطراری سران اتحادیه اروپا جزئیات دقیق‌تری از میزان کمک‌های مالی یا راه‌کارهای پیشنهادی ذکر نشده است.
اعتراف مرکل، وعده کامرون
آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، پیش از شروع این نشست نسبت به کم‌کاری اتحادیه اروپا در راستای حمایت مالی از پناهجویان در منطقه اعتراف کرده و گفت: «ما از جمله خود من همگی به این نکته توجه نکردیم که برنامه‌های بین‌اللمی (برای کمک به پناهجویان) به اندازه کافی حمایت مالی نشده‌اند و پناهجویان در کمپ‌ها گرسنگی می‌کشند
نخست‌وزیر مجارستان در نشست رهبران اتحادیه اروپا این اتهام را که کشورش مرزهای خود با صربستان را به طور کامل مسدود کرده، تکذیب کرد. او گفت که کنترل مرزی تنها در قسمت‌هایی که از نظر جغرافیای طبیعی نامشخص بوده‌اند، به اجرا درآمده است.
دیوید کامرون، نخست‌وزیر بریتانیا نیز اعلام کرد که این کشور بودجه‌ای ۱۰۰ میلیون پوندی برای مقابله با پیامدهای جنگ داخلی سوریه اختصاص خواهد داد. ۴۰ میلیون پوند از این مبلغ به برنامه جهانی غذا تعلق خواهد گرفت.
رویارویی مرزی صربستان و کرواسی
در این میان صربستان در واکنش به اقدام کرواسی در انسداد مرزهایش به روی خودروهای باری صرب، در حرکتی مشابه مانع از ورود خودروهای باری کرواسی به خاک خود شد.
وزیر کشور صربستان اعلام کرد که از بامداد پنج‌‌شنبه هیچ‌گونه خودروی باری از کرواسی حق ورود به صربستان را ندارد و این تصمیم در مورد تمامی گذرگاه‌های مرزی میان دو کشور صدق می‌کند.
صربستان گفته است که این اقدام را در پاسخ به "تجاوز اقتصادی" و با هدف "دفاع از منافع ملی" خود گرفته است. کرواسی روز دوشنبه (۲۱ سپتامبر) مرزهای خود را به روی خودروهای باری صرب بست. دولت کرواسی در نظر دارد از این طریق فشار بر صربستان را افزایش دهد تا این کشور انبوه پناهجویانی را که از مسیر بالکان می‌آیند، به جای فرستادن به کرواسی به سمت مجارستان و رومانی هدایت کند.
Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn