مرکل: برای حل بحران سوریه گفتگو با اسد و ایران ضروری است

آذوح: آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، برای نخستین بار از مذاکره با بشار اسد برای حل بحران سوریه سخن گفته است. او ایران و عربستان سعودی را نیز از جمله طرف‌های مهم مذاکره برشمرده است. غرب تا کنون از مذاکره با اسد خودداری می‌کرده است.
صدراعظم آلمان در جریان نشست اضطراری سران اتحادیه اروپا در بروکسل تأکید کرد که برای یافتن راه‌حلی در بحران سوریه باید "با بسیاری از دست‌اندرکاران" وارد مذاکره شد که یکی از آنان بشار اسد، رئیس‌جمهور این کشور است.
آنگلا مرکل در حالی گفتگو با اسد را از جمله اقدامات اصلی برای حل بحران سوریه دانسته که کشورهای غربی به ویژه آمریکا تا کنون از مذاکره با بشار اسد سرباز می‌زدند.
آنگلا مرکل شامگاه چهارشنبه (۱ شهریور/ ۲۳ سپتامبر) اضافه کرد که در حل بحران نه تنها مذاکره با رئیس‌جمهور سوریه، بلکه گفتگو با دیگر دست‌اندرکاران در منطقه نظیر ایران و عربستان سعودی ضروری است.
جنگ داخلی در سوریه یکی از عوامل اصلی ورود انبوه پناهجویان به اروپا و بحرانی است که کشورهای عضو اتحادیه اروپا اکنون با آن روبرو شده‌اند. از زمان شروع ناآرامی‌ها در این کشور میلیون‌ها نفر از شهروندان سوری با ترک سرزمین خود در کشورهای همسایه پناه گرفته‌اند. اما شرایط نامناسب در کمپ‌های پناهجویی موجب شده‌اند تا این پناهجویان با امید زندگی بهتر و آینده‌ای روشن‌تر با تن سپردن به سفری پر خطر راه اروپا به ویژه آلمان را در پیش بگیرند.
اعضای اتحادیه اروپا در جریان یک نشست اضطراری ۷ ساعته در بروکسل بر سر کمک‌های بیشتر به پناهجویان در خاورمیانه به توافق رسیدند. از جمله موارد توافق شده کمک یک میلیارد یورویی به نهادهای کمک‌رسان نظیر برنامه جهانی غذای سازمان ملل است.
بیشتر بخوانید: افزایش میلیاردی کمک اتحادیه اروپا به پناهجویان در خاورمیانه
در این میان خبرگزاری بلومبرگ گزارش داده ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه، تمایل دارد در یک همکاری مشترک با آمریکا، ایران و ارتش سوریه دست به اجرای یک عملیات نظامی علیه گروه تروریستی "دولت اسلامی" بزند. در این بین روسیه همزمان با حمایت‌های مالی و نظامی خود از بشار اسد، غرب را تحت فشار گذاشته است.
به نوشته بلومبرگ، پوتین حتی در حال آماده‌سازی مقدمات برای اجرای یک حمله هوایی در سوریه است تا اگر آمریکا از همراهی با روسیه در اقدام مشترک علیه "دولت اسلامی" سرباز زد، خود وارد عمل شود.
در روزهای گذشته‌گزارش‌هایی از تشدید فعالیت‌های نظامی روسیه در سوریه و ارسال تجهیزات نظامی به این کشور منتشر شدند. جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا، به تازگی اذعان داشت برای اجرای عملیات نظامی علیه "دولت اسلامی" در سوریه مذاکره با روسیه اجتناب ناپذیر است.
Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn