دلایل استعفای فرستاده اوباما از ائتلاف بین‌الملل علیه داعش

آذوح: خبرهای منتشره از استعفای جان آلن ژنرال بازنشسته ارتش آمریکا از سمت خود به عنوان فرستاده باراک اوباما رئیس جمهوری این کشور در ائتلاف بین‌المللی علیه گروه دولت اسلامی موسوم به داعش، سوال‌ها و ابهام‌های بسیاری مطرح کرده است.
انتظار می‌رود که جان آلن ماه نوامبر آینده سمت خود را ترک کند.
با وجود این‌که یک مسئول در دولت آمریکا گفته که کاخ سفید تا کنون به طور رسمی استعفای جان آلن را اعلام نکرده، اما گمانه‌زنی‌ها در واشینگتن درباره استعفای او حول چند محور می‌گردد از جمله: «درخواست او برای کنار رفتن بشار اسد از قدرت و تشکیل هیئتی انتقالی برای مدیریت حکومت در سوریه، موافقت نکردن واشینگتن با پیشنهاد پرواز‌های اطلاع رسانی تاکتیکی و مخالفت کاخ سفید با درخواست ترکیه برای ایجاد منطقه امن به منظور حمایت از غیر نظامیان در سوریه
ژنرال آلن ترک‌ها را قانع کرده بود تا با درخواست آمریکا برای استفاده از پایگاه اینجرلیک در حملات هوایی به مواضع گروه داعش در سوریه موافقت کنند.
یک مسئول اطلاعاتی سابق به یکی از شبکه‌های تلویزیونی گفته که ژنرال آلن برای پیشبرد ماموریت‌های سخت و اجرای استراتژی اوباما برای شکست داعش فعالیت کرد. اما تیم اوباما در حد و اندازه‌های اجرای این ماموریت نبود و برای ژنرال آلن این امکان را فراهم نکردند تا رهبری لازم را در این ماموریت اعمال کند.
ژنرال آلن خواستار توسعه دخالت کشورش در سوریه بود. او می‌خواست تا درباره بقای اسد در قدرت موضعی شدیدتری گرفته شود و هیئتی انتقالی برای اداره سوریه و زمینه سازی برای انتخابات در این تشکیل شود. اما واشینگتن بر موضع خود در قبال اسد پایدار نبود با وجود این‌که اعلام کرده که او مشروعیت خود را از دست داده است.
از سویی برخی از مسئولین در واشینگتن می‌گویند که اختلافی با ژنرال آلن وجود ندارد و دلیل تمایلش به استعفا رسیدگی‌ به خانواده و همسر بیمار او است.
Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn