بانک مرکزی تاجیکستان هرگونه همکاری با بابک زنجانی را رد کرد

آذوح: به دنبال دستگیری بابک زنجانی در ایران٬ بانک مرکزی تاجیکستان سابقه هرگونه همکاری با این تاجر میلیاردر را تکذیب کرد. آقای زنجانی پیشتر با ارائه «گواهی‌ای» که به گفته او از سوی بانک مرکزی تاجیکستان صادر شده٬ اظهار کرده بود که تمام بدهی خود به وزارت نفت ایران را پرداخت کرده است.
عبدالغفور کوربونف٬ سخنگوی بانک ملی تاجیکستان روز دوشنبه٬ ۹دی‌ماه در گفت‌و‌گو با رادیو اروپای آزاد٬ رادیو آزادی مدارک آقای زنجانی مبنی بر همکاری با بانک مرکزی تاجیکستان را جعلی خواند.
وی هر نوع همکاری این بانک با بابک زنجانی برای انتقال پول به ایران را رد کرد.
بابک زنجانی نهم دی‌ماه در ارتباط با جرایم اقتصادی‌ای که به آن‌ها متهم شده٬ بازداشت شد.
شهریورماه سال جاری وزیر نفت ایران بدهی آقای زنجانی به وزارت نفت را دو میلیارد دلار عنوان کرد که البته آذرماه سال جاری کمیسیون اصل ۹۰مجلس میزان این بدهی را نزدیک به ۳.۵دلار دانست.
به دنبال این اظهارات٬ طبق گزارش‌ها٬ بابک زنجانی که پیشتر در گفت‌و‌گو با وبسایت «خبرآنلاین» گفته بود که در تاجیکستان بانک خصوصی تاسیس کرده است٬ با ارائه «گواهی‌ای» که به گفته او از سوی بانک مرکزی تاجیکستان صادر شده بود٬ اعلام کرد که تمام بدهی خود به دولت ایران را در این کشور به حساب بانک مرکزی ایران واریز کرده است.
پس از آن بانک مرکزی ایران هشتم دی‌ماه اعلام کرد هیچ وجهی بابت بدهی آقای زنجانی به این بانک واریز نشده و سند ارائه شده از سوی وی در خصوص بدهی نفتی‌اش «جعلی» است.
یک روز پیش از آن نیز کمیسیون انرژی مجلس این سند را «جعلی» خواند. به گزارش خبرگزاری «تسنیم»٬ نزدیک به سپاه پاسداران٬ امیرعباس سلطانی٬ عضو این کمیسیون گفته است: «بابک زنجانی با پرداخت رشوه یک میلیون دلاری از بانک مرکزی تاجیکستان یک گواهی جعلی گرفته که بدهی خود به ایران را پرداخت کرده است
حال بانک مرکزی تاجیکستان می‌گوید مدارک ارائه شده از سوی آقای زنجانی مبنی بر همکاری این بانک با وی٬ جعلی است.
بابک زنجانی در ماه‌های اخیر با اتهامات مختلفی در زمینه امور اقتصادی مواجه بوده است.
وی همچنین از چهره‌های اصلی مطرح در پرونده دور زدن تحریم‌ها علیه ایران از طریق نقل و انتقال پول و دارایی از ترکیه به ایران است.
وزارت خزانه‌داری ایالات‌ متحده فروردین‌ماه سال جاری بابک زنجانی را به اتهام راه‌اندازی شرکت‌های صوری برای دور زدن تحریم‌های آمریکا علیه ایران٬ در فهرست تحریم‌های خود قرار داد.
Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn