مسئول طواف ایرانی ها:حرکت 300 زائرایرانی خلاف مسیر حجاج باعث حادثه شد

آذوح: منابع رسمی سعودی روز شنبه 26.9.2015 اعلام کردند، هیئت تحقیقات وبررسی در باره علل ایجاد ازدحام در مراسم حج که به کشته شدن 717 زائر و زخمی شدن بیش از 800 تن دیگر شد، همچنان ادامه دارد.
یکی از مسئولان طواف دادن زائران ایرانی گفته است که حدود 300 زائر ایرانی برخلاف آموزش های داده شده عمل کرده و در جهت خلاف مسیر دیگر زائران به حرکت در آمدند. حرکت برخلاف مسیر موجی از حاجیان باعث برخورد ناگهانی و ایجاد ازدحام در خیابان 204 مشعر منا شد.
به گزارش روزنامه «الشرق الاوسط» به نقل از مسئول طواف زائران ایرانی، حرکت 300 زائر ایرانی خلاف سیر حرکت مشخص شده در محل مراسم دلیل اصلی ایجاد ازدحام و حادثه بود.
طبق گفته این مسئول این مجموعه 300 نفری بامداد پنجشنبه مستقیم از مزدلفه به سوی رمی جمرات به حرکت درآمدند. در صورتی که طبق آموزش های داده شده این افراد می بایست در چادرهایشان توقف می کردند تا زمان حرکت آنها از مسئولان ذی ربط مشخص می شد اما این مجموعه برخلاف دستورات ارائه شده عمل کرده و در جهت مخالف سیر دیگر زائران قرار گرفتند.
حرکت حجاج ایرانی در مسیر مخالف با حرکت دیگر حجاج برای ادای فریضه «رمی جمارات» همزمان بود به همین دلیل ازدحام بوجود آمد و تعدادی از حاجیان از جمله 131 زائر ایرانی جان خود را از دست دادند.
این مسئول افزود:« هنگامی که ازدحام ایجاد شد این مجموعه 300 نفر در مسیر حرکت دهها هزار حاجی توقف کرد و این توقف به زیادتر شدن ازدحام منجر شد.
سرلشکر منصور الترکی سخنگوی رسمی وزارت کشور سعودی روز پنجشنبه گفت یکی از مهمترین دلایل وقوع حادثه مراسم مکه، حرکت شماری از زائران در خیابان 204 برخلاف سیر حرکت زائرانی که از خیابان 223 به سوی رمی حجرات می رفتند امری که منجر به برخورد ناگهانی، ایجاد ازدحام وحادثه شد.
پیش از این گزارش جمعی از خبرنگاران حاضر در مراسم به نقل از شاهدان عینی گفته بودند که عامل حادثه، پایبند نبودن برخی از کاروان‌های حج به دستورالعمل‌ها بوده است.
Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn