صدور حکم جلب محمدرضا پهلوی در دادگاهی ایرانی برای تعیین تکلیف یک قطعه زمین!

آذوح: در اقدامی بی‌سابقه، قاضی اصل ۴۹ قانون اساسی مازندران؛ در پی درخواست «ستاد اجرایی فرمان امام خمینی» مازندران وضعیت یک قطعه زمین را که متعلق به محمدرضا پهلوی، شاه سابق ایران بوده است را تعیین کرد.
به گزارش پارسینه، در این رای دادگاه؛ «ستاد اجرایی فرمان امام» به عنوان «خواهان» و محمدرضا پهلوی شاه سابق به عنوان «خوانده» منظور شده‌اند.
ماجرا از این قرار بوده است که بر حسب گزارش اداره ثبت اسناد و املاک مازندران ۱۱ سهم مشاع از سیزده سهم شش دانگ یک قطعه زمین در چمستان هنوز در مالکیت محمدرضا پهلوی قرار داشته و ستاد اجرایی فرمان امام برای تعیین تکلیف نهایی این قطعه زمین به دادگاه مراجعه کرده و دادگاه نیز برای رعایت اصلی بی‌طرفی ضمن تایید مصادره این قطعه زمین از سوی ستاد اجرایی، این آگهی را در نشریات درج می‌کند.
اصل ۴۹ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران
در متن اصل ۴۹ قانون اساسی ایران آمده است: «دولت موظف است ثروتهای ناشی از ربا، غصب، رشوه، اختلاس، سرقت، قمار، سو استفاده از موقوفات، سو استفاده از مقاطعه کاری‌ها و معاملات دولتی، فروش زمینهای موات و مباحات اصلی، دائر کردن اماکن فساد و سایر موارد غیر مشروع را گرفته و به صاحب حق رد کند و در صورت معلوم نبودن او به بیت المال بدهد. این حکم باید با رسیدگی و تحقیق و ثبوت شرعی به وسیله دولت اجرا شود.»
Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn