قطعی شد: بر روی مریخ، آب روان وجود دارد

آذوح: ناسا روز گذشته رسما اعلام کرد بر روی مریخ آب روان وجود دارد.
داده های تازه از مدارگرد شناسایی بهرام ناسا (MRO)، نیرومندترین شواهدی که تاکنون به دست آمده را از وجود جریان فصلی آب مایع در بهرامِ کنونی ارایه می کنند.
پژوهشگران با بهره از دوربین طیفی مدارگرد شناسایی بهرام نشانه هایی از کانی های هیدراته را در دامنه هایی از سیاره ی سرخ یافته اند که بارها رگه هایی تیره روی آن ها دیده شده بود. این رگه های تیره با گذشت زمان بلند و کوتاه می شوند، آن ها در فصل های گرم به رنگ تیره در می آیند و به نظر می رسد که در شیب دامنه ها به پایین سرازیر می شوند، سپس در فصل های سردتر ناپدید می گردند.
آن ها در زمانی که دمای بهرام (مریخ) بالاتر از منفی ۲۳ درجه ی سانتیگراد می شود در چندین جای سیاره پدیدار شده و در زمان های سردتر ناپدید می شوند.
جان گرانسفلد، فضانورد و مدیر دستیار هیات مدیره ی ماموریت های علمی ناسا در مرکز فرماندهی ناسا در واشنگتن دی.سی می گوید: «تلاش ما بر روی بهرام "دنبال کردن آب" برای جستجوی زندگی در کیهان بوده، و اکنون شواهد علمی قانع کننده ای داریم که بر آنچه مدت ها درباره اش تردید داشتیم مهر تایید می زند.
این یک پیشرفت چشمگیر است زیرا به نظر می رسد تایید می کند که آب --البته آب شور- امروزه هم بر سطح سیاره ی بهرام روان می شود.»این جریان های رو به پایین که به نام رگه های دوره ای شیب ها (recurring slope lineae) یا RSLنامیده شده اند، اغلب به آب روان احتمالی ربط داده می شدند.
یافته های تازه از نمک های هیدراته روی این شیب ها نشانگر چیزیست که می تواند به همین ویژگی های تیره مربوط باشد. نمک های هیدراته نقطه ی یخ زدگی (انجماد) آب شور مایع را پایین می اورند، درست همان گونه که نمک ریختن روی جاده های زمین باعث می شود یخ و برف روی آن ها زودتر آب شوند.
دانشمندان می گویند به احتمال بسیار، چیزی که به این تیره شدن ها می انجامد وجود یک جریان زیرسطحی کم-ژرفا است که به مقدار کافی آب از آن بیرون می زند تا رگه های تیره را پدید آورد.
Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn