اعلام حمایت رسمی ایران از عملیات نظامی روسیه در خاک سوریه

آذوح: در حالی که ناتو و آمریکا از حملات روسیه به مواضعی غیر از «داعش» در سوریه ابراز نگرانی کرده‌اند، وزارت خارجه ایران از عملیات نظامی این کشور در سوریه حمایت کرده و آن را «گامی در راستای مبارزه علیه تروریسم و بحران ناشی از آن در منطقه» خواند.
به گزارش خبرگزاری دولتی ایرنا، مرضیه افخم، سخنگوی وزارت خارجه ایران، روز پنج‌شنبه، ۹مهر، گفت که «مبارزه واقعی و ریشه‌ای با پدیده تروریسم مستلزم عزم و اراده جدی و اقدام مشترک بین‌المللی بر پایه همکاری با دولت‌های عراق و سوریه» است.
خانم افخم عملیات نظامی روسیه در سوریه را «با توجه به درخواست رسمی» دولت این کشور، «گامی در راستای مبارزه علیه تروریسم و در مسیر حل بحران جاری ناشی از آن در منطقه» توصیف کرد.
وزارت دفاع روسیه روز چهارشنبه، هشتم مهرماه، اعلام کرد که جنگنده‌های روسی «هشت موضع گروه موسوم به حکومت اسلامی» را هدف قرار داده‌اند.
با این حال سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، در واکنش به گزارش‌هایی ابراز نگرانی کرده است که می‌گویند روسیه در آغاز حملات هوایی خود در سوریه، مواضعی غیر از مواضع «حکومت اسلامی» را هدف گرفته و به شورشیان مورد حمایت غرب حمله کرده است.
مقام‌های ایالات متحده نیز در مورد نیت روس‌ها در حملاتی که انجام شده ابراز تردید کرده‌اند.
پیش از حمایت سخنگوی وزارت خارجه ایران از عملیات نظامی روسیه در سوریه نیز یحیی رحیم صفوی، مشاور عالی و دستیار نظامی رهبر جمهوری اسلامی، روز جمعه، ۲۷شهریور، تاکید کرده بود که این دو کشور با یکدیگر «هماهنگ» هستند و به همراه حزب‌الله لبنان به دولت سوریه «مشاوره نظامی می‌دهند».
روسیه و ایران دو متحد اصلی نظام بشار اسد در سوریه هستند و در همین حال خبرگزاری روسی «ریانووستی» روز چهارشنبه، ۱۸شهریور، خبر داده بود که ایران و یونان اجازه استفاده از حریم هوایی خود را برای ارسال کمک‌های روسیه به سوریه صادر کرده‌اند.
در همین حال روزنامه لبنانی السفیر، نزدیک به حزب‌الله لبنان، نیز روز سه‌‌شنبه، ۲۴شهریور، خبر داده بود که قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس، شاخه برون‌‌مرزی سپاه پاسداران ایران، «در راستای تلاش‌های روسیه و ایران برای همکاری مشترک در سوریه» برای دومین بار طی یک ماه گذشته به مسکو سفر کرده است.
سفر پیشین قاسم سلیمانی به روسیه با انتقادهای آمریکا مواجه شد، اما ایران و روسیه گزارش‌ها درباره این سفر را رد کردند
Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn