جاده کلیبر ـ جانانلو و پل میانگذر دریاچه اورمیه!! ــ جعفر خضوعی

احداث جاده ۴۰ کیلومتری کلیبر ـ جانانلو با هشدارهای زیست محیطی همراه بود چرا که درست از منطقه حفاظت شده ارسباران عبور کرده است. این جاده که عملیات ساخت آن از سال ۱۳۷۶ آغاز شده بود، بالاخره ۲۹ شهریورماه سال ۱۳۹۱ با حضور معاون اول رئیس جمهور وقت به بهره برداری رسید. علت طول کشیدن و تأخیر ساخت این پروژه بحث های زیست محیطی بود.
هنوز زمان زیادی از افتتاح این جاده نگذشته بود که رئیس سازمان محیط زیست آزربایجان شرقی اعلام کرد؛ « جاده کلیبر ـ جانانلو حیات وحش ارسباران را تهدید می‌کند». جاده کلیبر ـ جانانلوبیوک رئیسی دوازدهم دی‌ماه همان سال به خبرگزاری فارس گفت؛ « یکی از مشکلات حیات وحش در منطقه حفاظت شده ارسباران را احداث جاده کلیبر ـ جانانلو است». و تصریح کرد: « مسئولان تعهدات و تدابیر کارشناسی محیط زیست مبنی بر راه‌اندازی روگذر عبور حیات وحش، پاسگاه‌های حفاظتی و احداث فنس و نرده‌های ممانعت کننده ورود افراد و حیات وحش به جاده را انجام نداده‌اند که این موضوع تهدیدی مهم برای حیات وحش موجود در این منطقه است». رئیسی همان روز اعلام کرد؛ « نتیجه سرشماری حیات وحش در تمام مناطق استان به جز جاده جانانلو مثبت است».
اخیراً در محور کلیبر ـ جانانلو دو پل روگذر عبور حیات وحش در عرض این مسیر در حال ساخت است که هرگز کافی نیست و قطعاً که مسئولان امر این کار را ادامه می‌دهند. جریان رود در کناره جاده مورد بحث و مناظر زیبای مسیر باعث شده است که در اغلب اوقات سال گردشگران در اطراف رود مستقر شوند. در تعطیلات نوروزی با گذری از این محور شاهد تعداد زیاد گردشگران خواهیم بود که در کناره‌های رود مشغول تفرج هستند.
جاده کلیبر ـ جانانلو همانند پل میانگذر دریاچه اورمیه، منطقه حفاظت شده ارسباران را منقطع ساخته و ارتباط حیات وحش بین دو سوی این محور و حتی دسترسی به آب رود را دشوار ساخته است.
حضور گسترده گردشگران و تسهیل دسترسی شکارچیان به منطقه حفاظت شده ارسباران از نتایج احداث این جاده است و اگر اقدامات و برنامه‌های حفاظتی گسترده صورت نگیرد، پیامدهای زیان‌باری برای محیط زیست و حیات وحش منطقه خواهد داشت.
با توجه به قابلیت بالای گردشگری این مسیر، بهتر است مسئولان امر موضوع گردشگری در این مسیر را با مطالعات و ملاحظات زیست محیطی لازم مورد توجه قرار دهند تا کوچک‌ترین آسیبی از این رهگذر به منطقه حفاظت شده ارسباران وارد نیاید.
Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn