قانون اعدام به سبب تکلم به زبان ترکی- اومود اورمولو

آذوح: از شروع جنگ داخلی در سوریه ۳ سال می گذرد و بر اساس آخرین آمار ارگانهای جهانی حقوق بشر از ۱۸ مارس ۲۰۱۱ تا ۳۰ اکتبر ۲۰۱۳ بیش از ۱۳۳ هزار و ۴۳ نفر کشته‌ شده اند که از این ارقام می توان به مرگ ۶۱ هزار و ۶۷ نفر غیرنظامی، ۶ هزار و ۳۶۵ کودک و ۴ هزار و ۲۶۹ زن اشاره نمود. در دیگر سو از جبهه مخالفین دولت سوریه نیز ۱۸ هزار و ۱۲۲ نفر، سربازان و نظامیان جدا شده از رژیم ۲ هزار و ۲۰۲ نفر، نیروهای رژیم ۲۹ هزار و ۹۵۴ نفر، نیروهای متفق دولت بشار اسد یا شبه نظامیان ۱۸ هزار و ۶۷۸ نفر و ۲۸۴ نفر از نیروهای حزب الله لبنان در این جنگ داخلی خانمان سوز کشته‌ شده اند. در کنار این آمار تکان دهنده ۵۰ تا ۱۰۰ هزار زن نیز مورد تجاوز مستقیم و غیرمستقیم واقع شده اند. آمار دهشتناک مذکور نشان از اوضاع وخیم انسانی فوق در سوریه می باشد و هر روزی که می گذرد به فاجعه‌ بشری دیگری در عین بی تمایلی دولت ها و سازمانهای جهانی بر اتمام این خون ریزی را شاهدیم.
در جنگ داخلی سوریه گروه ائتنیکی “ترک” نیز به سبب همسوئی با سیاست های ترکیه در قبال بشار اسد و حزب بعث نیز به عناوین مختلف دچار انواع صدمات متعددی گشته‌اند. ملت ترک سوریه که از نظر تعدد یکی از گروه های اکثریت ملی باشد در ۵ منطقه و از بعد کثرت ۳٫۵ میلیون نفر می باشد. سخنان زیر بخشی از مصاحبه سیمر حافظ رئیس مجلی ترکان سوریه با شبکه تلویزیونی ۲۴ ترکیه می باشد.
در بسیاری از مناطق ترک نشین به سبب کمبود و عدم وجود مواد غذائی انسانها شروع به خوردن گوشت حیواناتی همچون گربه، سگ و موش روی آورده‌اند، حتی خواستار فتوائی در این مورد نیز شدند. ترکان سوریه‌ای طی ۵۰ سال گذشته همیشه تحت فشار مضاعف سیستم بوده‌اند، تنها در منطقه باییربوجوق(منطقه ترک نشین سوریه) ۹۰۰ بمب واریل انداخته شده است. دیگر ارقام را نمی دانیم. ترکانی که در مناطق جولان و لاذقیه سکونت دارند در وضعیت به مراتب بدتری واقع شده‌اند.
ما در وضعیتی نیستیم که از خودمان مراقبت نمائییم. مهمترین نیاز برای زنده‌ ماندن خوراک می باشد. آماری از تعداد کشته‌شده‌گان از سرما در سوریه در دسترس نیست. ترکان سوریه‌ای هیچ زمان از ترکیه دور نگشته‌اند، ما گروه اقلیتی نیستیم بلکه بیش از ۳٫۵ میلیون نفر می باشیم. در بسیاری از مناطق بشار اسد و حزب بعث قانونی برای اعدام متکلمین به زبان ترکی را نیز تصویب نموده‌ بودند و این قانون در چندین منطقه ترک نشین به اجرا گذاشته شد. ما اکنون ۲۰٫۰۰۰ نفر از فرزندانمان را در سوریه از دست داده‌ایم و محتاج کمکیم
برای نام ترکان سوریه به مانند ایران و عراق از لفظ ترکمان نیز در مئدیای ترکیه بهره برده می شود.
اورمیه نیوز
Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn