چه کسی توهین دیپلمات آمریکایی را ضبط و پخش کرد؟

آذوح: انتشار مکالمه تلفنی ویکتوریا نولند و ناسزای او در مورد اتحادیه اروپا واکنش‌های شدید و از جمله انتقاد آنگلا مرکل را در پی داشته است. آمریکا دستگاه اطلاعاتی روسیه را پشت پرده افشای مکالمه دیپلمات ارشد خود می‌داند.
کاخ سفید بر این باور است که دستگاه اطلاعاتی روسیه پشت جریان ضبط و انتشار مکالمه تلفنی ویکتوریا نولند، دستیار وزیر خارجه آمریکا با جفری پیات، سفیر این کشور در اوکراین قرار دارد؛ همان مکالمه‌ای که نولند را به عذرخواهی واداشت.
در این مکالمه ویکتوریا نولند، دستیار جان کری، وزیر خارجه آمریکا می‌گوید که باید از ظرفیت سازمان ملل و بان‌کی‌مون در مورد بحران اوکراین استفاده کرد و ناسزای عامیانه و حقارت‌آمیز (F**k the EU) را برای اتحادیه اروپا به کار می‌برد که احتمالا نشان می‌دهد، آمریکا از عملکرد اتحادیه اروپا در اوکراین رضایت ندارد.
به نوشته وب‌سایت آلمانی "اشپیگل آنلاین"، سخنگوی کاخ سفید با لحنی گلایه‌آمیز گفته است، این نازل‌ترین تاکتیک جاسوسی روس‌ها است.
مکالمه خبرساز نولند که در وب‌سایت یوتیوب با زیرنویس روسی منتشر شد تنها ۴ دقیقه طول کشید. اما همین ۴ دقیقه گفت‌وگو نه تنها این دیپلمات زن آمریکایی را به سرعت مشهور ساخت بلکه حساب کاربری Re Post در یوتیوب را نیز بر سر زبان‌ها انداخت.
صاحب این اکانت کیست؟
چه کسی صاحب این حساب کاربری است؟ این سؤالی است که اینک بسیاری می‌خواهند پاسخ آن را بدانند. ویدئوی خبرساز یوتیوب تا کنون صدها‌هزار بار کلیک خورده و دیده شده است. باید توجه داشت که صاحب این حساب هر که باشد تا به‌حال نتوانسته بود در بیش از یک ماهی که فعالیت خود را آغاز کرده به چنین موفقیتی دست یابد.
در این حساب به اعتراضات ضد دولتی اخیر اوکراین پرداخته شده و تقریبا به صورت روزانه ویدئوها و کلیپ‌هایی از اخبار اوکراین قرار داده شده است. اما هیچ کدام از ۲۵۷ ویدئوی این کاربر بی‌نام و نشان تا به‌حال اقبال ویدئوی مکالمه خانم نولند را حاصل نکرده است. بعضی از ویدئوهای این حساب حد اکثر ۱۰ کیلک داشته‌اند.
گمانه‌زنی‌ها
به نوشته "اشپیگل آنلاین"، تنها بعضی از جزئیات روشن است. این اکانت باید متعلق به مردی باشد که به زبان روسی تسلط کامل دارد و آن طور که معلوم است او نباید از هواداران پر و پا قرص ویتالی کلیچکو، از رهبران مخالفان در اوکراین باشد.
بار دیگر نیز وی چند ویدئوی موزیکال بر ضد مردان هم‌جنس‌گرا منتشر کرد که با این ترجیع‌بند پایان می‌یافت: «اگر کلیچکو و اتحادیه اروپا را انتخاب کنید به اتحادیه هم‌جنس‌گرایان مرد ختم می‌شوید.» همزمان در ویدئو تصاویری از بالاتنه برهنه کلیچکو، قهرمان سابق بوکس جهان مشاهده می‌شود که در مجله‌ای به چاپ رسیده است.
همچنین با انتشار پست‌هایی نسبت به نفوذ اتحادیه اروپا هشدار داده است. "اشپیگل‌آنلاین" می‌نویسد، ویدئویی که در مورد مکالمه خانم نولند در این اکانت منتشر شده با نشان دادن تصاویری از کلیچکو و دیمیتری بولاتف، فعال سیاسی اوکراین که ربوده و شکنجه شد و همچنین تظاهرکنندگان اوکراین می‌خواهد بگوید، سرنوشت اوکراینی‌ها تنها به دست خودشان نیست بلکه اتحادیه اروپا و آمریکا هم می‌خواهند آینده این کشور را تعیین کنند.
اینک گمانه‌زنی بر سر تشخیص هویت افشاکننده مکالمه نولند شدت یافته و تصور بسیاری بر این است که ضبط و شنود بخش‌های مختلف این مکالمه تنها در توان همکاران سازمان‌های اطلاعاتی است.
روزنامه سوئیسی "توانتی مینتس" حتی معتقد است که نام صاحب حساب کاربری خبرساز یوتیوب را نیز می‌داند. به نوشته این روزنامه، او کسی نیست به جز پرنس میشکین؛ قهرمان کتاب ابله، نوشته لئو داستایوفسکی، نویسنده پرآوازه روسیه.
و با این انتساب این روزنامه احتمالا قصد دارد که از ابهام‌آمیز بودن صاحب حساب کاربری Re Post چیزی کاسته نشود.
انتقاد آنگلا مرکل
آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان از اظهارات توهین‌آمیز ویکتوریا نولند در مورد تلاش‌های اتحادیه اروپا برای حل و فصل بحران اوکراین به شدت انتقاد کرده است. او روز جمعه (۸ فوریه) اظهارات نولند را "کاملا غیر قابل قبول" خواند.
سخنگوی دولت آلمان اعلام کرد، صدر اعظم بر این باور است که عملکرد کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در این زمینه "فوق‌العاده" است و اتحادیه اروپا برای آرام شدن اوضاع اوکراین همچنان به کوشش‌های خود ادامه خواهد داد.
Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn