نوارهای صوتی سارکوزی، سوژه تازه رسانه‌ها

آذوح: هیو اسکوفیلد
خبرنگار بی‌بی‌سی در پاریس
انتشار نوارهای صوتی که هنگام ریاست جمهوری نیکولا سارکوزی به طور مخفیانه در کاخ الیزه (اقامتگاه رسمی رئیس جمهوری فرانسه) ضبط شده، دست راستی های فرانسه را تکان داده است.
این نوارها که سوژه آن بحث در باره مسائل جدی محرمانه و نیز شوخی های آقای سارکوزی با همسرش کارلا برونی است، توسط پاتریک بیسون، یکی از مشاوران نزدیک آقای سارکوزی به طور مخفیانه ضبط شده است.
آقای بیسون، که گفته می شود پیروزی نیکولا سارکوزی، در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۰۷ مدیون برنامه ریزی های او و ترغیب آقای سارکوزی به سخت تر کردن موضعش در قبال مهاجرت، جرم و جنایت و هویت ملی است، شخصیت بسیار بحث انگیزی است که ریشه گرایش های سیاسی او به راست افراطی بر می گردد.
پس از انتخابات، آقای سارکوزی در باره پاتریک بیسون، گفت کسانی که می توانم بگویم به خاطر فعالیت های آنان پیروز شده ام معدودند و "پاتریک یکی از آنان است".
ولی آقای بیسون که ۶۴سال دارد، اکنون دشمنان زیادی پیدا کرده.
بسیاری از اعضای حزب آقای سارکوزی موسوم به اتحاد برای جنبش مردمی، از نفوذی که پاتریک بیسون داشت ناخشنود بودند. آنان شخصیت مشکوک و توطئه چین او را دوست نداشتند و از این بیمناک بودند که آقای بیسون، نیکولا سارکوزی را بیش از حد به قلمرو پوپولیسم (عوام گرایی) که معمولا مختص حزب جبهه ملی است، می کشاند.
اکنون روشن شده که آقای بیسون، در تمام مدتی که مشاور ارشد آقای سارکوزی بود، با وسواس تمام صحبت های او را مخفیانه ضبط می کرد. از کیفیت بد صدای نوار می شود گفت که پاتریک بیسون این صحبت ها را روی دیکتافونی که در جیبش پنهان کرده بود ضبط می کرد. طول مدت این نوارها به صدها ساعت می رسد.
سارکوزی در باره پاتریک بیسون گفته کسانی که می توانم بگویم به خاطر فعالیت های آنان پیروز شده ام معدودند و "پاتریک یکی از آنان است"
پاتریک بیسون، در ابتدا وجود این نوارها را تکذیب کرد. ولی متعاقبا مدعی شد که آنها را با هدف کارهایی که داشته ضبط کرده و شاید در نظر داشته در آینده کتابی در باره سال هایی که با آقای سارکوزی کار کرده بنویسد.
ولی کمتر کسی این ادعاها را باور می کند.
از نظر برخی، این نوارها مظهر فرهنگ سیاسی راست افراطی است که به طور ذاتی آمیخته با بدگمانی و اوهام است. عده ای نیز می گویند پاتریک بیسون، با این نوارها در حقیقت به فکر محافظت از خودش بوده.
ژان سباستین فرژو، از سایت اینترنتی آتلانتیکو، که یک سایت خبری دست راستی است و بخشی از این نوارها را پخش کرده می گوید: "او (پاتریک بیسون) در اصل به راست افراطی تعلق داشته. خیلی از کسانی که در کاخ الیزه بودند سر او را می خواستند. به همین جهت او می خواست در برابر تلاش های احتمالی برای سرنگون کردنش، مدارک لازم را داشته باشد."
این ماجرا سرافکندگی بزرگی برای حزب مخالف اتحاد برای جنبش مردمی است که می بایستی در حال حاضر روی عدم محبوبیت بی سابقه فرانسوا اولاند رئیس جمهور فرانسه سرمایه گذاری کند؛ کاری که هنوز نکرده است.
این جریان همچنین باعث تحقیر نیکولا سارکوزی می شود که با نزدیک شدن انتخابات ریاست جمهوری در سال ۲۰۱۷، تلاشش برای بازگشت سیاسی قطعی تر به نظر می رسد.
نوارهایی که تا کنون پخش شده، خودکشی سیاسی آقای سارکوزی محسوب نمی شود و صرفا رئیس جمهوری را نشان می دهد که بدون ترس و خویشتن داری، در برابر معتمدین سیاسی و حلقه دوستان شخصی اش صحبت می کند.
نوارهای مورد بحث در اوایل سال ۲۰۱۱ تهیه شده و اندکی قبل از ترمیم کابینه توسط نیکولا سارکوزی است. برخی از صحبت ها با گروهی از مشاوران از جمله آقای بیسون، و در یک مورد حرف های کارلا برونی، است.
نوار دیگری که در داخل تاکسی ضبط شده و در پی ملاقات آقای بیسون با آقای سارکوزی است، صحبت های آقای بیسون با ژان میشل گودار، یک مشاور دیگر رئیس جمهور است.
در این گفتگوها آقای بیسون و گودار، از برخی از وزرای آقای سارکوزی انتقاد می کنند. آن دو انتخاب میشل مرسیه، وزیر دادگستری را فاجعه می خوانند و قضاوتشان در باره رازلین باشلو، وزیر امور اجتماعی حتی از نظرشان در باره آقای مرسیه نیز بدتر بوده و می گویند: "حرف های او چرند است."
آنها از نفوذی که بر روی نیکولا سارکوزی دارند به خود می بالند و می گویند او بدون مشورت با آنان هیچ تصمیمی نمی گیرد.
موضوع بحث انگیزتر دیگر این است که پاتریک بیسون، ضمن صحبت به احتمال انتصاب کلود گیان، منشی کابینه به سمت وزیر دادگستری اشاره می کند و معتقد است این انتصاب ممکن است مشکل ایجاد کند و آقای گیان نتواند از عهده مسئولیت جدید برآید.
از این صحبت ها می توان نتیجه گیری کرد که رئیس جمهوری در کار دادگستری دخالت می کرد. جالب اینجاست که هم اکنون تحقیقات قضایی درباره این اتهامات که کاخ الیزه برای مشاوره سیاسی بیش از حد به آقای بیسون پول پرداخت کرده ، شروع شده.
در نواری که در تاکسی تهیه شده، پاتریک بیسون، همچنین از حضور کارلا برونی در جلسات بحث در باره استراتژی شکایت می کند.
صحبت های شخص کارلا برونی هم در یکی از نوارها ضبط شده که در آن به شوخی به همسرش می گوید از هنگامی که بانوی اول فرانسه شده و ناچار شده از آواز خواندن دست بردارد، درآمدشان کاهش یافته.
کل صحبت های ضبط شده، از آقای سارکوزی تصویر کاملا مثبتی به دست می دهد. او شخصی مهربان است و به همسرش عشق می ورزد و از همکارانی که حضور ندارند، انتقاد نمی کند.
رسوایی بر سر این است که چطور او تحت نفوذ کسی قرار داشته که اکنون در سراسر طیف سیاسی از او انتقاد می کنند.
کل صحبت های ضبط شده، از آقای سارکوزی تصویر کاملا مثبتی به دست می دهد
آقای بیسون از نظر کسانی که از او بدگویی می کنند، کسی است که با ترغیب آقای سارکوزی به این که رای دهندگان راست افراطی را به خود جلب کند، سبب شد که او در انتخابات شکست بخورد.
ولی عده ای هم هستند که می گویند محاسبه پاتریک بیسون اشتباه نبود و موضوع تعجب آور در انتخابات ۲۰۱۲ این نبود که آقای سارکوزی انتخابات را باخت بلکه این بود که فاصله او با پیروزی بسیار کم بود.
این بحث در داخل حزب اتحاد برای جنبش مردمی، همچنان ادامه خواهد داشت.
آیا این حزب باید در صدد جلب آرای میانه روها برآید و بخش مهمی از رای دهندگان را به نفع جبهه ملی از دست بدهد یا این که قبول کند گرایش سیاسی کشور در کل در حال حاضر متوجه راست شده و یک سیاست انعطاف ناپذیرتر در قبل مهاجرت، جنایات و اروپا اکنون منعکس کننده مشروع واقعیت است
شخص نیکولا سارکوی نیز پل های بین خود و پاتریک بیسون را خراب کرده و از او در ارتباط با نقض حریم خصوصی اش به دادگاه شکایت کرده است.
اما بحث و جدل از بین نخواهد رفت. ممکن است پاتریک بیسون از نظر سیاسی مرده باشد و نوارهایی که خودش تهیه کرده بود او را خفه کرده باشد ولی بیسونیسم، زنده خواهد ماند.
Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn