فتح الله گولن: سرکوبگری اردوغان از کودتاچیان نظامی بدتر است

آذوح: فتح الله گولن، روحانی اسلامگرای ترکیه،گفت دستگیری هواداران او توسط رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه، “ده برابر بدتر” از رفتار حکومتهای نظامی و غیرمذهبی پیشین است.
اردوغان شبکه هواداران گولن را متهم می کند نفوذ زیادی در میان پلیس و قوه قضاییه ترکیه دارند، و به تحقیق در باره یک رسوایی مالی دامن زده و آنرا به بزرگترین چالش حکومت ۱۱ ساله اردوغان تبدیل کرده اند.
واکنش اردوغان به این رسوایی مالی تسلط هرچه بیشتر مقامات دولتی بر دادگاهها و جابجایی هزاران افسر نیروی پلیس و صدها بازپرس و قاضی بود، تا به گفته مشاوران او نفوذ گولن در قوه قضاییه را پاکسازی کند.
گولن در اولین مصاحبه با یک نشریه ترک، بعد از علنی شدن رسوایی مالی در ماه دسامبر گذشته، گفت که طرفداران میلیونی او قربانیان یک کمپین تهمت زنی شده اند.
او گفت: “بعد از کودتای سال ۱۹۸۰ میلادی، مقامات ما را شش سال تحت تعقیب قرار دادند، و بسیاری از دوستان ما را آزار دادند. ما به زندگی تحت نظر مقامات نظامی عادت کرده بودیم.”
گولن که با روزنامه “زمان” مصاحبه می کرد گفت “آنچه که ما امروز شاهد هستیم ده بار بدتر از دوران حکومت نظامی است.”
ارتش ترکیه، که خود را مدافع حکومت غیردینی می داند، در نیمه دوم قرن بیستم چهار بار کودتای نظامی کرد، تا اینکه حزب اسلامگرای اردوغان یک دهه ثبات اقتصادی و سیاسی را به این کشور باز آورد. مدافعان حقوق بشر نظامیان ترکیه را به شکنجه و قتل مخالفان در کودتاهای سالهای ۱۹۶۰ و ۱۹۸۰ متهم می کنند.
شبکه گولن با نفوذی که در قوه قضاییه ترکیه داشت به حزب اردوغان کمک کرد تا به قدرت برسد. اما اکنون این دو شریک سابق در مقابل یکدیگر ایستاده اند.
گولن گفت: “اکنون همان رفتار را غیرنظامیانی با ما انجام می دهند که هم کیش ما هستند. این برای ما دردآورتر است. ما فقط می گوییم این نیز بگذرد و صبر پیشه کرده ایم. “
العربیه فارسی
Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn