خبرگان بازار مسکن ایران: سونامی قیمت مسکن در راه است

آذوح: رئیس انجمن انبوه‌سازان مسکن ایران پیش‌بینی می‌کند که سونامی قیمت مسکن در سال ۹۳ در راه است. او می‌گوید: رشد قیمت مستغلات نسبت به ۵۰ سال گذشته بی‌سابقه خواهد بود. رئیس اتحادیه املاک نیز از افزایش قیمت مسکن خبر می‌دهد.
مجتبی بیگدلی رئیس انجمن انبوه‌سازان مسکن و ساختمان پیش‌بینی کرده است که در سال ۹۳ بی‌سابقه‌ترین افزایش قیمت مسکن در ۵۰ سال اخیر در بازار مسکن ایران اتفاق خواهد افتاد.
رئیس انجمن انبوه‌سازان مسکن و ساختمان جمعه ۱ فروردین ۱۳۹۳ به سایت «خبرآنلاین» گفته: «من به عنوان کارشناس مسکن که ۲۰ سال در این بازار بوده‌‏ام و ۵۰ سال نیز بازار را مطالعه کرده‌ام، پیش‌بینی می‏‌کنم پس از رکود بی‌سابقه‏ فعلی، بی‌سابقه‌ترین سونامی مسکن ایران در سال ۱۳۹۳ در راه است و به تمام ارکان اقتصاد سرایت خواهد کرد
به‌گفته رئیس انجمن انبوه‌سازان مسکن و ساختمان "مشکل فرهنگی" در بازار مسکن مزید بر علت شده و هم‌چون ریختن بنزین بر آتش در بالارفتن بیشتر قیمت‌‌ها تاثیر خواهد گذاشت. او درباره این "مشکل" فرهنگی توضیح داده است: «وقتی بازار دچار رکود می‏‌شود، مردم به جای این‌که برای خرید اقدام کنند و از تخفیف‏‌هایی که خاص این دوره است بهره‏‌مند شوند، دست از خرید و فروش می‌کشند. متاسفانه مردم به جای این‌که قبل از افزایش قیمت خرید کنند، در زمان سونامی هجوم می‏‌آورند که خود عاملی است برای بیشتر شدن قیمت‏ ها و مثل بنزینی می‏‌ماند که روی آتش ریخته شده باشد
به گفته بیگدلی رکودی که در سال ۱۳۹۲ و پیش از آن در بازار مسکن وجود داشت، حکم آرامش قبل از طوفان را دارد.
مصطفی‌قلی ‌خسروی رئیس اتحادیه املاک کشوری نیز افزایش قیمت مسکن در سال جدید را پیش‌بینی کرده است. او افزایش نرخ تورم بانک مرکزی را در این امر موثر می‌داند. رئیس اتحادیه املاک کشوری دیگر عامل تاثیرگذار بر افزایش قیمت مسکن در سال ۹۳ را افزایش قیمت بنزین و به تبع آن رشد قیمت حمل ‌ونقل مصالح ساختمانی عنوان کرده است.
تحقیق و تفحص از پروژه مسکن مهر
بازار مسکن ایران در سال‌های اخیر تحت الشعاع پروژه "مسکن مهر" قرار داشت که در دوران ریاست‌جمهوری محمود احمدی‌نژاد آغاز شد. هرچند دیگر قرار است واحد مسکونی جدیدی در قالب مسکن مهر ساخته نشود، اما به گفته حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، طبق محاسبات بانک مرکزی و وزارت اقتصاد و وزارت مسکن، حدود ۴۰ درصد از تورم موجود ناشی از نحوه اجرای طرح‌های مسکن مهر است.
احمد اصغری مهرآبادی قائم مقام وزیر راه و شهرسازی ۱۹ بهمن ۱۳۹۲ از تحقیق و تفحص و پی‌گیری تخلفات صورت گرفته در پروژه مسکن مهر خبر داد.
در گذشته‌ای نه چندان دور هر روز خبر افتتاح چندین‌ ‌هزار واحد مسکونی مهر با حضور مسئولان منتشر شد. زیرساخت‌های شهری این پروژه، مانند جاده، آب، گاز، برق، فاضل‌آب، زباله و ده‌ها مورد دیگر ناتمام مانده‌ و آن‌هایی که زندگی را در این ساختمان‌ها آغاز کرده‌اند، با مشکلات بسیار بزرگی روبه‌رو هستند.
Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn