افزایش آرای راست‌گرایان افراطی در انتخابات محلی فرانسه

آذوح: موفقیت محافظه‌کاران و راست‌گرایان افراطی در انتخابات محلی فرانسه موقعیت فرانسوا اولاند و دولت سوسیالیستش را به خطر انداخته است. حزب راست‌گرای "جبهه ملی" در چندین حوزه‌ی رای‌گیری پیشتاز است.
حزب راست‌گرای "جبهه ملی" در انتخابات محلی فرانسه توانست موقعیت خود را به عنوان نیروی سوم سیاسی در این کشور محکم سازد. به گفته ناظران سیاسی افزایش آرای محافظه‌کاران و راست‌گرایان افراطی باید زنگ خطری برای فرانسوا اولاند، رئیس‌جمهور فرانسه و حزب سوسیالیست وی تلقی شود.
در دور نخست انتخابات محلی که در روز یک‌شنبه (۲۳ مارس/ ۳ فروردین) برگزار شد محافظه‌کاران حدود ۵/ ۴۶ درصد آرا را به خود اختصاص دادند. احزاب چپ فرانسه نیز در مجموع ۷/ ۳۷ درصد آرا را کسب کردند.
حزب راست‌گرای جبهه ملی به رهبری مرین لوپن در انتخابات روز یک‌شنبه حدود ۷/ ۴ درصد آرا را بدست آورد. گرچه این حزب در بسیاری از مناطق انتخاباتی حضور نداشت، اما در برخی از شهرها توانست نامزدهای خود را به دور دوم برساند. در شهر "انان بومو" در شمال فرانسه کاندیدای این حزب با ۳/ ۵۰ درصد آرا در دور نخست پیروز شد.

پیروزی اولاند بر سارکوزی در انتخابات ریاست جمهوری فرانسه
راست‌گرایان در شهرهایی که درگیر مشکلات اقتصادی و بیکاری هستند، توانستند آرای مردم را جذب کنند. انتخابات محلی فرانسه به عنوان آزمایشی برای اقدامات اصلاحی دولت سوسیالیست اولاند به شمار می‌آید.
در برخی شهرهای دیگر فرانسه نیز نامزدهای "جبهه ملی" پیشتاز هستند. تنها ائتلافی احتمالی میان محافظه‌کاران و سوسیالیست‌ها می‌تواند از پیروزی راست‌گرایان افراطی در دور دوم جلوگیری کند.
ژان مارک آیرو، نخست‌وزیر فرانسه در شامگاه یک‌شنبه در یک برنامه تلویزیونی گفت که تمامی نیروهای دمکرات مسئولیت دارند که از پیروزی نامزدهای حزب "جبهه ملی" در دور دوم انتخابات جلوگیری کنند.
آیرو افزود: «کسانی که حامی دمکراسی و جمهوری هستند، موظفند که راست‌گرایان را متوقف کنند.» در بسیاری از شهرها و مناطق انتخاب مقامات محلی (نظیر گزینش شهرداران) میان سه حزب سوسیالیست، محافظه‌کار و جبهه ملی رقم خواهد خورد.
حزب راست‌گرای جبهه ملی امیدوار است که دست‌کم ۱۵ شهرداری را به تسخیر خود در آورد.
خشنودی محافظه‌کاران از نتیجه انتخابات
محافظه‌کاران (UMP) نیز که به دلایل اختلافات داخلی و رسوایی‌های مالی در معرض انتقادهای فراوان قرار داشتند، توانستند به عنوان نیرومندترین جریان سیاسی موقعیت خود را تثبیت کنند.
ژان فرانسوا کوپه، رهبر محافظه‌کاران که در حوزه انتخاباتی خود موفق به کسب ۶۴ درصد آرا شده بود، ابراز امیدواری کرد که این حزب در دور دوم "موفقیتی بزرگ‌تر" کسب کند. دور دوم انتخابات محلی در یک‌شنبه آینده (۳۰ مارس) برگزار خواهد شد.
در پاریس، پایتخت فرانسه نیز نامزد محافظه‌کاران با ۸/ ۳۴ درصد آرا نسبت به رقیب سوسیالیست خود با ۶/ ۳۳ درصد آرا پیشتاز است.
بنا به گزارش وزارت کشور فرانسه میزان مشارکت در انتخابات محلی این دوره حدود ۶۴ درصد بوده که ۲ درصد کمتر از دوره‌ی پیشین (درسال ۲۰۰۸) است. وزیر کشور فرانسه تاکید کرد که "شمار کسانی که به پای صندوق‌های رای نمی‌روند، بسیار بالا است."
"
چگونگی ادامه انتخابات در دور دوم
بنا به قانون انتخابات محلی فرانسه، اگر یک لیست انتخاباتی در دور اول موفق به کسب اکثریت مطلق شود، نیمی از کرسی‌های محلی را از آن خود خواهد کرد. نیم دیگری از کرسی‌ها نیز میان احزاب دیگر بنا به درصد آرایی که بدست آورده‌اند، تقسیم خواهد شد. احزابی که زیر ۵ درصد رای آورده باشند در تقسیم کرسی‌ها به کنار نهاده خواهند شد و سهمی نخواهند داشت.
در صورتی که هیچ حزبی در دور نخست موفق به کسب اکثریت مطلق نشود، تنها فهرست‌های انتخاباتی که بیش از ۱۰ درصد آرا را کسب کرده‌اند، اجازه رقابت در دور دوم را خواهند داشت. در این حالت احزابی با کمتر از ۵ درصد آرا می‌توانند با دیگر گروه‌ها دست به ائتلاف زنند.
انتخابات محلی فرانسه در بیش از ۳۷ هزار شهر و روستا برگزار می‌شود. در انتخابات اخیر برای نخستین بار، شهروندان خارجی که تابعیت یکی از کشورهای اتحادیه اروپا را دارند، نیز می‌توانند نامزدهای خود را برگزینند. به گفته وزارت کشور فرانسه حدود ۲۸۱ هزار شهروند خارجی از اتحادیه اروپا هم اکنون در فرانسه زندگی می‌کنند.
Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn