هراس شرکت‌های آلمانی از پیامدهای بحران کریمه

آذوح: بررسی مؤسسه اقتصادی "آیفو" از تیرگی دور از انتظار چشم‌انداز تجاری آلمان حکایت دارد. بسیاری از رؤسای شرکت‌های آلمانی بیم آن دارند که جدال میان اتحادیه اروپا و روسیه بر سر تحریم متقابل یکدیگر تداوم یافته و قوی‌تر شود.
بحران شبه‌‌جزیره کریمه، که به تازگی استقلال خود از اوکراین را اعلام کرده، باعث بدبینی مدیران نهادهای بازرگانی آلمان نسبت به چشم‌انداز اقتصاد این کشور شده است.
مؤسسه اقتصادی آیفوی مونیخ در روز سه‌شنبه (۲۵ مارس/ ۵ فروردین) با استناد به نظرسنجی‌ای که بین حدود ۷ هزار مدیر انجام شد، اعلام کرد شاخص داد و ستد آلمان در ماه مارس با افتی یک‌واحدی نسبت به ماه فوریه از ۳ / ۱۱۱ به ۷ / ۱۱۰ رسیده است.
به گزارش وب‌سایت آلمانی "اشپیگل آنلاین"، هانس ـ ورنر زین، رئيس این مؤسسه با اشاره به همین کاهش گفت: «بحران در کشورهای در حال رشد و همچنین در کریمه تأثیرات خود را نشان می‌دهد.» این در حالی است که پیش از بحران کریمه شاخص داد و ستد آلمان برای چهار بار متوالی افزایش نشان داده بود.
خروج سرمایه‌های آلمانی از روسیه
اینک نیروهای رهبری‌کننده اقتصاد آلمان با بدبینی بیشتری به دورنمای تجاری این کشور در شش ‌ماه آینده چشم ‌دوخته‌اند.
کارشناسان اقتصادی آلمان با در نظر گرفتن وضعیت جاری در کریمه هشدار می‌دهند که تحریم‌ها در رابطه با روسیه می‌توانند تداوم یابند. آمار حاکی از آن است که سرمایه‌گذاران آلمانی سرمایه‌های خود را در سطح وسیعی از روسیه بیرون کشیده‌اند.
توماس گیتسل، کارشناس اقتصادی آلمان روز سه‌شنبه (۲۵ مارس) تصریح کرد، هراس از این‌که بحران روسیه به تغییر در سمت و سوی اقتصادی این کشور بیانجامد و این مسئله نیز به نوبه خود بر فضای درونی اقتصادی آلمان تأثیری منفی بگذارد بیشتر می‌شود.
بیشتر بخوانید: کارشناس آلمانی: اتحادیه اروپا باید با روسیه کنار بیاید
به گفته او، در صورتی که اقتصاد روسیه در آینده به شکل مشهودی به سمت بازار آسیا متمایل شود‌، پیامدهای منفی‌ای در انتظار اقتصاد اروپا خواهد بود.
Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn