هفته نامه انصار حزب‌الله توقیف شد

آذوح: هیئت نظارت بر مطبوعات در تازه‌ترین نشست خود حکم به توقیف هفته‌نامه "یالثارات" ارگان گروه افراطی انصار حزب‌الله داد. این نشریه متهم به توهین و افترا به مسئولان و نشر شایعه و مطالب خلاف واقع شده است.
رسانه‌های خبری ایران روز سه‌شنبه (۱۷ دی/ ۷ ژانویه) گزارش دادند هفته‌نامه "یالثارات الحسین" که مطالب آن در پایگاه اینترنتی انصار حزب‌الله نیز منتشر می‌شود توقیف شد.
به گزارش خبرگزاری مهر هیئت نظارت بر مطبوعات در نشست دوشنبه‌ی خود به تخلف شماری از نشریات رسیدگی کرد و پرونده هفته‌نامه "یالثارات" را به مراجع قضایی فرستاد.
اتهام‌های نشریه حزب‌الله
هیئت نظارت بر مطبوعات نشریه انصار حزب‌الله را با استناد به بندهای ۸ و ۱۱ ماده ۶ قانون مطبوعات و بر اساس تبصره ماده ۱۲ آن توقیف کرده است.
در ماده ۶ این قانون اقدام‌هایی که می‌تواند به توقف انتشار یک نشریه منجر شود در ۱۲ بند فهرست شده‌اند.
مطابق بند هشتم "افترا به مقامات، نهادها، ارگان‌ها و هر یك از افراد كشور و توهین به اشخاص حقیقی و حقوقی كه حرمت شرعی دارند، اگر چه از طریق انتشار عكس یا كاریكاتور باشد" یکی از این اقدام‌هاست.
بند یازدهم به "پخش شایعات و مطالب خلاف واقع و یا تحریف مطالب دیگران" مربوط می‌شود که از دیگر اتهام‌های هفته‌نامه یالثارات عنوان شده است.
تبصره ماده ۱۲ که در حکم یاد شده به آن اشاره می‌شود به هیئت نظارت بر مطبوعات اختیار داده در صورت تشخیص برخی از تخلف‌های مطرح شده در بند شش نشریه را توقیف و ظرف یك هفته پرونده را جهت رسیدگی به دادگاه ارسال کند.
رهنمودهای یالثارات برای "عملیات مهار"
نشریه انصار حزب‌الله بیشترین مطالب خود را به انتقاد و اتهام‌زنی به شخصیت‌های جناح اصلاح‌طلب و میانه‌رو حکومت جمهوری اسلامی، پخش شایعه، نشر مطالب تحریک‌آمیز و توجیه عملکرد گروه‌های فشار و لباس شخصی اختصاص می‌دهد که اعضای این تشکل در میانشان فراوان هستند.
ین شماره یالثارات پیش از توقیف چهارشنبه گذشته، ۱۱ دی‌ماه منتشر شد. تیتر نخست این شماره "هشدار ایران به ۱+۵، ایران هسته‌ای با غنی‌سازی ۶۰ درصدی" است که مانند بسیاری از نوشته‌های هفته‌های اخیر این نشریه انتقادهای شدیدی از توافق ژنو و مذاکرات هسته‌ای در بر دارد.
یالثارات در مطلب دیگری وزیر علوم را "کاتالیزاتور فتنه" خواند و اخطار مجلس به رضا فرجی‌دانا در نشست علنی هشتم دی‌ماه را "اولین ضرب‌شصت مجلس به جریان فتنه" توصیف کرد.
چنانچه مجلس در یک دوره فعالیت سه بار به وزیری اخطار بدهد، زمینه استیضاح او فراهم می‌شود. یالثارات این امکان را اهرمی می‌داند که نمایندگان باید "ضربتی و با سرعت در عملیات مهار" از آن استفاده کنند و "کاتالیزاتورهای فتنه" در دولت را به چالش بکشند.
اخطار به نشریه "۹ دی"
در نشست اخیر هیئت نظارت بر مطبوعات به روزنامه "وطن امروز" نیز به علت نادیده گرفتن یکی از مصوبه‌های شورای‌عالی امنیت‌ملی تذکر داده شده است.
هیئت نظارت همچنین به هفته‌نامه "۹ دی" با استناد به همان مواردی که در پرونده یالثارات ذکر شده تذکر داد و پرونده این نشریه را در اختیار مراجع قضایی گذاشت.
نشریه "۹ دی" متعلق به حمید رسایی، عضو پیشین شورای مرکزی جبهه پایداری و از حامیان افراطی رئیس دولت دهم است. همزمان با انتشار این خبر، رسیدگی به سئوال رسایی از وزیر ارشاد در صحن علنی مجلس، باعث دادن اخطار به علی جنتی شد.
یکی از پرسش‌های رسایی به ابراز تاسف وزیر ارشاد از توقیف روزنامه بهار در آبان ماه سال جاری مربوط می‌شد. جنتی در پاسخ گفت که به نظر او توقیف کردن نشریات به عنوان اولین اقدام "هنر نیست" و باید پیش از آن از ابزارهایی چون "تذکر شفاهی، کتبی و ارجاع به دادگاه" استفاده شود.
کاریکاتور وزیر ارشاد دست در دست شیطان
جنتی در ادامه افزود که همین نگرش را در نشست هیئت نظارت بر مطبوعات که روز گذشته برای بررسی تخلف‌های نشریه "۹ دی" برگزار شد نیز مطرح کرده است.
به گفته‌ی وزیر ارشاد در پرونده این نشریه چهار مورد نشر اکاذیب، هفت مورد سیاه‌نمایی، یک مورد انتشار مطالبی علیه امنیت ملی و یک مورد توهین به مسئولان نظام وجود دارد که طبق قانون مطبوعات باید به توقیف این هفته‌نامه می‌انجامید.
عضو کابینه حسن روحانی خاطر نشان کرد توقیف نشدن نشریه "۹ دی" مطابق همان نگرشی انجام گرفت که معتقد است باید تا جایی که می‌شود از راه‌های دیگر با تخلف‌های مطبوعاتی برخورد شود.
این نگرش گرچه به سود نشریه حمید رسایی تمام شد اما برای او و اکثریت نمایندگان حاضر در نشست علنی روز سه‌شنبه به اندازه کافی قانع‌کننده نبود و به دادن سومین اخطار مجلس نهم به اعضای دولت روحانی طی یک ماه منجر شد.
تخلف "توهین به مسئولان" در پرونده نشریه "۹ دی" مربوط به انتشار کاریکاتوری است که در آن وزیر ارشاد دولت روحانی دست در دست شیطان دارد.
Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn