پیامدهای سیاسی ناپدید شدن سه نوجوان اسرائیلی

آذوح: یولنده نیل
بی بی سی
از مفقود الاثر شدن سه نوجوان اسرائیلی ۱۶ تا ۱۹ ساله در کرانه غربی بیش از یک هفته می گذرد. آنان پس از خروج از مدرسه های مذهبی واقع در شهر الخلیل و نیز حومه این شهر، قصد بازگشت به خانه هایشان را داشتند، در جاده ای در کنار یک شهرک یهودی نشین ناپدید شدند.
   
ایتال فرنکل، عمه نفتالی فرنکل، یکی از سه دانش آموز گمشده، به بی بی سی گفت: "آنها سه نوجوان بی گناهند. هر سه آنها در حال برگشتن از مدرسه به خانه هایشان بودند و از آن موقع ما از آنها بی خبریم. جای آنها خالی است. من نمی دانم نفتالی الان در چه حالی است. این دردناک ترین بخش ماجراست ولی می دانم که او قوی است. خدا به آنها رحم کند."
اسرائیل در تلاش برای پیدا کردن سه نوجوان گمشده، عملیات نظامی گسترده ای را به راه انداخته است.
تا کنون بیش از ۳۰۰ فلسطینی دستگیر شده اند که اغلب آنان از اعضای جنبش اسلامی حماس هستند. اسرائیل حماس را متهم به ربودن نوجوانان گمشده کرده ولی هیچ گروه پیکارجوی فلسطینی این مسئولیت را به عهده نگرفته است.
خشم فزاینده
در اسرائیل یک مبارزه رسانه اجتماعی با هشتگ "پسرانمان را بازگردانید" به راه افتاده. بسیاری از اسرائیلی ها به خصوص آنهایی که در نزدیکی شهرک های یهودی نشین در کرانه غربی زندگی و کار می کنند، به شدت نگرانند.
این شهرک ها از نظر قوانین بین المللی غیرقانونی احداث شده اند ولی اسرائیل چنین تفسیری را رد می کند.
چانا رو، که به دلیل مشکلات حمل و نقل عمومی، غالبا سوار خودروهای شخصی می شود که بین الخلیل و بیت المقدس رفت و آمد می کند، می گوید: "این پسرها هیچ نمی دانند که چه اتفاقی ممکن است برای آنها بیافتد. ما حتی صد در صد مطمئن نیستیم که آنها هنوز زنده هستند."
دو فلسطینی در جریان عملیات اسرائیل برای یافتن سه نوجوان اسرائیلی کشته شده اند
نوآ لارون، یک زن جوان دیگر اسرائیلی اضافه می کند همه نگران هستند و مرتب در باره این ماجرا صحبت و دعا می کنند و امیدوارند خطری سربازانشان را تهدید نکند.
هزاران سرباز اسرائیلی در عملیات جستجو شرکت دارند. در جریان ورود آنها به شهرها و روستاهای فلسطینیان درگیری های خشونت آمیزی رخ داده است.
دو نوجوان فلسطینی کشته شده و همین واقعه به خشم و نفرت فلسطینیان دامن زده است.
جمعه گذشته، یک پسر ۱۵ساله فلسطینی در اثر تیراندازی سربازان اسرائیلی در جنوب الخلیل کشته شد.
در اوایل هفته قبل نیز یک مرد جوان فلسطینی در اردوگاه پناهندگان در نزدیکی رام الله به قتل رسید.
ارتش اسرائیل عملا دسترسی به شهر الخلیل در جنوب را غیرممکن ساخته و مانع می شود تا ساکنان شهر بتوانند آزادانه در کرانه غربی تردد کرده و یا به خارج سفر کنند.
هفته گذشته ما شاهد بودیم که در روستای تافوح، سربازان اسرائیلی خانه متعلق به یک فلسطینی را که در تپه ای در یک نقطه استراتژیک قرار داشت، اشغال کرده و تدارکات خود را به این خانه منتقل کردند.
ساکنان محلی احساس می کنند که به خاطر ناپدید شدن سه نوجوان اسرائیلی، آنان را به طور جمعی مجازات می کنند.
عیسی عمرو، یکی از ساکنان محل می گوید: "ایستگاه های بازرسی و سد معبرها اضافه شده و من یک هفته است که نتوانسته ام سر کار بروم. هر لحظه انتظار دارید که سربازها به خانه تان بریزند. به شدت نگران جان فرزندان، خانواده و همسایگانتان هستید. این نوعی انتقام گرفتن از شهروندان غیرنظامی فلسطینی به خاطر اتفاقی است که برای اسرائیلی ها افتاده. ولی ما مسوول آن نیستیم."
زلیخا محتسب، از ساکنان بخش قدیمی الخلیل از وخیم تر شدن وضعیت ابراز نگرانی می کند و معتقد است بازداشت شمار زیادی از مردم، موجب تنش بیشتری در جامعه می شود.
اسرائیل حماس را به ربودن این سه نوجوان متهم کرده اما حماس این اتهام را رد کرده است
او مانند بسیاری از فلسطینیان در انتظار بازتاب های مهم سیاسی این ماجراست و می گوید: "بسیاری از فلسطینیان از حکومت خودگردان فلسطینی عصبانی هستند و احساس می کنند حکومت از آنها حمایت نمی کند. البته احتمالا کاری از دست حکومت برنمی آید. ما می دانیم که اسرائیل نمی خواهد فلسطینیان متحد شوند."
ناپدید شدن سه نوجوان اسرائیلی درست پس از آن بود که حماس و فتح، دو جناح سیاسی اصلی فلسطینی یک دولت متحد جدید متشکل از تکنوکرات ها تشکیل دادند تا راه برای برگزاری انتخابات هموار شود.
محمود عباس رهبر فتح، رئیس دولت جدید است.
اسرائیل به تشکیل این دولت به شدت اعتراض کرد و در ماه آوریل گذشته از مذاکرات صلح با محمود عباس خارج شد. این کشور مانند اتحادیه اروپا، آمریکا و گروه دیگری از کشورها، جنبش حماس را یک گروه تروریستی می خواند.
محمود عباس واکنش نظامی اسرائیل را محکوم کرده است.
اسرائیل به وضوح نشان داده که هدف قرار دادن عوامل و تاسیسات زیربنایی حماس، از جمله اهداف نظامی اش در کرانه غربی است.
حماس مسوول ربودن چند شهروند اسرائیلی در گذشته بوده؛ از جمله گیلعاد شلیط، سرباز اسرائیلی که مدت پنج سال در نوار غزه در اسارت پیکارجویان حماس بود.
در نزدیکی شهر مودین در مرکز اسرائیل، در محله ای که ساکنان آن از یهودیان افراطی اند، مردم در خارج منزل نفتالی فرنکل، سرگرم دعا خواندن هستند.
ولی ناپدید شدن این سه نوجوان از صورت یک بحران شخصی و خصوصی برای خانواده هایشان خارج شده و به سرعت به یک درام سیاسی تبدیل می شود.
Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn