طرح پیشنهادی جدید جان کری برای آتش‌بس در غزه

آذوح: جان کری طرح جدیدی برای آتش‌بس محدود یک هفته‌ای در نوار غزه ارائه داده است. با این حال اسرائیل همچنان می‌تواند به حملات خود برای متلاشی ساختن تونل‌های حماس ادامه دهد.
در حالی که جنگ در نوار غزه تاکنون بیش از ۸۰۰ کشته از فلسطینی‌ها و ۳۰ کشته از اسرائیلی‌ها به جای گذاشته، روزنامه «هاآرتص» اسرائیل از طرح صلح جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا خبر داد.
بر اساس این طرح دو طرف درگیری به‌مدت یک هفته نبردهای خود را متوقف می‌کنند و در این مدت با میانجی‌گری مصر درباره آتش‌بس طولانی به مذاکره خواهند پرداخت.
در این مدت اما اسرائیل اجازه خواهد داشت تا به متلاشی کردن تونل‌های گروه حماس که به‌گفته آمریکا «با اهداف تروریستی» ساخته شده‌اند ادامه دهد.
«هاآرتص» نوشته است جان کری روز جمعه ۲۵ ژوئیه منتظر پاسخ می‌ماند.
نیویورک تایمز نیز از یک طرح «دو مرحله‌ای» نوشته است که بر اساس آن ابتدا آتش‌بس اعلام می‌شود و سپس مذاکره خواهد شد. این روزنامه به‌نقل از یک مقام آمریکایی نوشته است مذاکره در این‌باره به مرحله «حساسی» رسیده است.
مسأله‌ای که هنوز روشن نیست این است که آیا نیروهای اسرائیلی در مدت آتش‌بس موقت در غزه باقی خواهند ماند یا خیر. این‌که حماس این طرح را بپذیرد نیز هنوز معلوم نیست.
کابینه امنیتی اسرائیل روز جمعه در مورد پیشنهادهای هم‌پیمان خود آمریکا به مشورت خواهد پرداخت. بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل تاکنون هیچ تمایلی به متوقف کردن حملات به غزه نشان نداده است.
به‌گفته فلسطینی‌ها، در حملات شدید روز پنج‌شنبه اسرائیل به یک مدرسه پر از پناهجو در شمال نوار غزه، دست‌کم ۱۶ نفر کشته و ۲۰۰ نفر زخمی شدند. سازمان ملل در این مدرسه ۱۲۰۰ نفر را پناه داده بود.
بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل این حمله را به‌شدت مورد انتقاد قرار داد و گفت در میان کشته‌شدگان کودکان، زنان و کارمندان سازمان ملل دیده می‌شوند.
اسرائیل از یک «تیراندازی اشتباه» به این مدرسه، یا از طرف نیروهای خود و یا حماس، سخن گفته است.
یکی از تونل‌های حماس که در سال ۲۰۱۳ توسط نیروهای اسرائیلی کشف شد.
یکی از تونل‌های حماس که در سال ۲۰۱۳ توسط نیروهای اسرائیلی کشف شد.
همچنین به‌گفته فلسطینی‌ها نیروی هوایی اسرائیل خانه صلاح برداویل، از رهبران حماس را در جنوب نوار غزه مورد هدف قرار داده و متلاشی کرده‌ است. در حمله به خان یوسف نیز گزارشی از زخمی‌شدگان منتشر نشده است.
دو کشته در تظاهرات علیه حملات نظامی اسرائیل
پنج‌شنبه شب در کرانه باختری رود اردن تظاهراتی علیه حملات نظامی اسرائیل برگزار شد که به خشونت کشیده شد. نیروهای امدادی فلسطین از کشته شدن دست‌کم دو نفر و زخمی شدن ده‌ها نفر در این تظاهرات خبر دادند. رسانه‌های اسرائیلی نیز نوشته‌اند ۱۳ مأمور پلیس این کشور به‌طور سطحی زخمی شدند.
بنا به گزارش‌ها معترضان به سوی نیروهای امنیتی در پاسگاه بازرسی قلندیه، واقع در بین رام‌الله و بیت‌المقدس (اورشلیم)، سنگ و مواد آتش‌زا پرتاب کرده و لاستیک‌های ماشین‌ها را به آتش کشیدند. به‌نوشته خبرگزاری «ینت»، مأموران امنیتی در پاسخ به این حملات به سوی معترضان «گلوله پلاستیکی» شلیک کردند.
درگیری‌ها در کرانه باختری رود اردن
درگیری‌ها در کرانه باختری رود اردن
روزنامه جروزالیم پست اعلام کرد زمانی این تظاهرات گسترش یافت که هزاران نفر از هواداران جنبش فتح محمود عباس، رئیس‌جمهور فلسطین در رام‌الله به سمت حومه شمال اورشلیم (بیت‌المقدس) رفتند تا به حملات نظامی‌ ارتش اسرائیل اعتراض کنند. این حملات بیش از دو هفته است که ادامه دارد.
همچنین گزارش‌هایی از درگیری در اطراف مسجد القصی منتشر شده است.
بر اساس آخرین خبرهای منتشر شده نیروهای گردان قسام حماس پیش از ظهر روز جمعه سه راکت از نوع M75 به سوی فرودگاه بن گوریون تل‌آویو شلیک کرد.
Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn