سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا در جستجوی اسنودن دوم

آذوح: یک مقام آمریکایی گفته است که اسناد جدیدی که در وبسایت "اینترسپت" منتشر شده، نشان می‌دهند به جز ادوارد اسنودن، افشاگر دیگری در آژانس امنیت ملی آمریکا وجود دارد که اسناد محرمانه را در اختیار رسانه‌ها قرار می‌دهد.
شبکه خبری "سی‌ان‌ان" به نقل از یک مقام آمریکایی که نامش فاش نشده، گزارش داده است که مقامات ایالات متحده به این نتیجه رسیده‌اند که فرد دیگری به جز ادوارد اسنودن در دستگاه اطلاعاتی این کشور وجود دارد که در حال افشاگری است. به گفته این منبع اطلاعاتی هنوز مشخص نیست که "افشاگر جدید" تا چه میزان اطلاعات در اختیار دارد و این اطلاعات "تا چه اندازه مخرب هستند."
پایگاه اینترنتی "اینترسپت" (Intercept) متعلق به گلن گرین‌والد، روزنامه‌نگار آمریکایی نزدیک به ادوارد اسنودن، روز سه‌شنبه (۵ اوت/ ۱۴ مرداد) سند محرمانه‌‌ای را منتشر کرد که از جزئیاتی در مورد اقدامات نهادهای اطلاعاتی آمریکا در زمینه دفاع در مقابل تروریسم پرده برمی‌داشت.
این سند بانک‌های اطلاعاتی را شامل می‌شود که سازمان‌های امنیتی آمریکا در آن اطلاعات مربوط به مظنونان عملیات تروریستی را جمع‌آوری و ذخیره می‌کنند. تاریخ تهیه این اسناد به اوت ۲۰۱۳ باز می‌گردد. در آن زمان ادوارد اسنودن خاک آمریکا را از بیم پیگرد قانونی ترک کرده بود و به همین دلیل مقامات آمریکایی گمان می‌برند که شخص دیگری در دستگاه اطلاعاتی این کشور وجود دارد که اطلاعات محرمانه را به رسانه‌ها می‌دهد.
بانک‌ اطلاعاتی با یک میلیون نام ثبت شده
"اینترسپت" با بررسی این سند، از برخی معیارهای مبهم و خودسرانه گزارش داده است که نهادهای اطلاعاتی آمریکا با استناد به آنها، افراد را در فهرست تروریستی ایالات متحده جای می‌دهند.
شمار نام‌های ثبت شده در فهرست پرواز ممنوع از زمان به قدرت رسیدن باراک اوباما در سال ۲۰۰۹ بیش از ده برابر افزایش داشته
شمار نام‌های ثبت شده در فهرست "پرواز ممنوع" از زمان به قدرت رسیدن باراک اوباما در سال ۲۰۰۹ بیش از ده برابر افزایش داشته
به نوشته این پایگاه اینترنتی دست‌کم ۶۸۰ هزار نفر در فهرستی به نام TSDB (Terrorist Screening Database) به عنوان "تروریستان شناخته شده یا مظنونان به عملیات تروریستی" جای داده شده‌اند، در حالی که ۲۸۰ هزار نفر از این افراد عضو هیچ‌کدام از گروه‌های تروریستی شناخته‌شده نظیر القاعده، حزب‌الله یا طالبان نیستند.
در همین حال این سند محرمانه نشان می‌دهد که در یکی از بانک‌های اطلاعاتی موسوم به TIDE (Terrorist Identities Datamart Environment) یک میلیون نام به ثبت رسیده است.
در همین حال نهادهای اطلاعاتی آمریکا مظنونانی را که در رده خطرناک دسته‌بندی شده‌اند، در فهرست "پرواز ممنوع" جای داده‌اند. شمار نام‌های ثبت شده در این فهرست از زمان به قدرت رسیدن باراک اوباما در سال ۲۰۰۹ بیش از ده برابر افزایش داشته و به نوشته "اینترسپت" هم اکنون ۴۷ هزار نام در این فهرست وجود دارد. پیش از عملیات تروریستی ۱۱ سپتامبر تنها نام ۱۶ نفر در فهرست پرواز ممنوع به ثبت رسیده بود.
گلن گرین‌والد پیش‌‌تر تلویحا اشاره کرده بود که ممکن است به جز ادوارد اسنودن، پای یک افشاگر دیگر نیز در میان باشد.
اینترسپت اعلام کرده است که این سند محرمانه جدید را از یک "منبع سازمان اطلاعات" آمریکا دریافت کرده است. این وبسایت افشاگر پیش از این در گذشته هر بار گزارشی را بر پایه اطلاعات ادوارد اسنودن تهیه می‌کرد، نام اسنودن را به عنوان منبع اطلاعاتی خود ذکر می‌کرد.
این بار اما اینترسپت نامی از کارمند سابق آژانس امنیت ملی آمریکا به عنوان مبنع اطلاعاتی خود نبرده که همین امر ظن وجود یک افشاگر دیگر را دو چندان می‌کند.
وبسایت "اینترسپت" متعلق به گرین‌والد ماه گذشته گزارشی را منتشر کرد که در آن گفته شده بود، چگونه مردم به سادگی مورد توجه رهیابان تروریسم قرار می‌گیرند. در این گزارش آمده بود که تنها "یک سوءظن" کافی است تا نام فرد در فهرست مظنونان به انجام عملیات تروریستی جای گیرد و در این روند "نیازی به وجود شواهد انکارناپذیر یا حقایق مستدل نیست."
افرادی که نامشان در این فهرست ثبت می‌شود، به نوشته اینترسپت، هیچ‌امکانی برای مطلع شدن از این موضوع ندارند.
Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn