روسیه محکوم به پرداخت ۵۰ میلیارد دلار غرامت شد

آذوح: دادگاه بین‌المللی لاهه پس از ۱۰ سال بررسی یک دعوای حقوقی، روسیه را محکوم به پرداخت ۵۰ میلیارد دلار کرد. این دعوای حقوقی بر سر ورشکستگی شرکت نفت یوکوس است که زمانی بزرگ‌ترین شرکت نفت روسیه بود.
دادگاه بین‌المللی لاهه با صدور حکمی به نفع سهام‌داران سابق شرکت نفت یوکوس، روسیه را محکوم کرده است. برمبنای این حکم دادگاه دولت روسیه باید ۵۰ میلیارد دلار جریمه به صاحبان سابق سهام این شرکت نفت بپردازد.
با این رای دادگاه صاحبان سابق سهام شرکت نفت یوکوس روسیه به نیمی از خواست خود در دادگاه بین‌المللی لاهه می‌رسند. این سهام‌داران از دادگاه تقاضای ۱۰۰ میلیارد دلار جریمه کرده بودند.
دادگاه بین‌المللی لاهه پس از ۱۰ سال بررسی این دعوای حقوقی دولت روسیه را متهم کرد که در گذشته میخائیل خودورکوفسکی، منتقد ‌پیشین ولادیمیر پوتین و رئیس سابق شرکت نفت یوکوس را دستگیر و سرمایه این شرکت را بدون پرداخت مناسب خسارت مصادره و شرکت را منحل اعلام کرده است.
در حکم دادگاه لاهه آمده است که دلیل اصلی اقدامات روسیه علیه شرکت یوکوس نه کنترل مالیاتی، بلکه بوجود آوردن شرایطی بوده که این شرکت بزرگ نفتی را به سوی ورشکستگی سوق دهد.
با صدور این حکم دولت روسیه ۱۸۰ روز (تا ۱۵ ژانویه سال ۲۰۱۵) فرصت دارد این جریمه را بپردازد یا دست‌کم پرداخت این جریمه را آغاز کند.
دولت روسیه مقاومت می‌کند
به گزارش خبرگزاری رویترز سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه، قبل از صدور حکم دادگاه لاهه اعلام کرده بود که اگر این حکم به ضرر روسیه باشد، دولت کشورش تقاضای تجدیدنظر در حکم اعلام شده دادگاه را خواهد کرد.
میخائیل خودورکوفسکی منتقد ‌پیشین ولادیمیر پوتین و رئیس سابق شرکت نفت یوکوس
میخائیل خودورکوفسکی منتقد ‌پیشین ولادیمیر پوتین و رئیس سابق شرکت نفت یوکوس
کوتاه پس از صدور حکم دادگاه بین‌المللی لاهه سرگئی لاوروف روز دوشنبه (۶ مرداد / ۲۸ ژوئیه) در یک کنفرانس خبری در مسکو اعلام کرد که کشورش این حکم را نمی‌پذیرد و می‌کوشد از مواضع به حق خود دفاع کند.
روزنامه اقتصادی روسیه "کومرسانت" گزارش داد که دولت روسیه به حکم دادگاه اعتراض دارد، زیرا دادگاه دیدگاه طرف روسی را برای صدور حکم در نظر نگرفته است.
شرکت دولتی "روس‌نِفت" روسیه که در گذشته پس از خرید دارایی‌های بزرگ‌ترین شرکت نفتی روسیه، یوکوس، در یک مزایده دولتی، به شرکت نفتی بزرگی تبدیل شد، اعلام کرده است که این مزایده دولتی از کلیه موازین قانونی برخوردار بوده است.
شرکت نفت یوکوس ده سال پیش پس از دستگیر شدن میخائیل خودورکوفسکی، رئیس سابق این شرکت که از منتقدان شدید ولادیمیر پوتین بود، از هم پاشید و بیشتر سهام آن در یک مزایده دولتی به فروش رسید. شرکت دولتی روس‌نِفت روسیه خریدار اصلی یوکوس بود.
قضات دادگاه بین‌المللی لاهه بر این نظر بودند که دولت روسیه با دلایل سیاسی سعی در ورشکسته کردن شرکت نفت یوکوس داشت.
۱۰سال زندان خودورکوفسکی
میخائیل خودورکوفسکی، رئیس سابق شرکت نفت یوکوس ، از منتقدان سرشناس دولت روسیه، روز جمعه (۲۰ دسامبر ۲۰۱۳) بازداشت‌گاه خود، واقع در شمال این کشور را پس از یک دهه حبس ترک کرد و آزاد شد.
آزادی خودورکوفسکی پس از آن صورت گرفت که ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه حکم آزادی او را امضا کرد و در این باره گفت او این حکم را به دلایل انسان‌دوستانه امضا کرده است.
خودورکوفسکی از حامیان پرشور جامعه مدنی در روسیه بود و به چندین حزب اپوزیسیون در این کشور کمک مالی می‌کرد. وی همچنین یکی از منتقدان سرسخت دولت ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور پیشین و نخست‌وزیر کنونی روسیه به شمار می‌رفت.
خودورکوفسکی اعلام کرده بود که هر دو دادگاه او با انگیزه‌های سیاسی رای به محکومیت وی داده ‌و به همین دلیل فاقد اعتبار حقوقی هستند. بسیاری از ناظران حقوقی در خارج از روسیه نیز در این ارزیابی با خودورکوفسکی هم‌نظر بودند.
Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn