از سرگیری مذاکرات برای آتش‌بس پایدار در غزه

آذوح: نمایندگان اسرائيل و فلسطینیان مذاکرات برای دستیابی به یک آتش‌بس پایدار در باریکه غزه را از سر گرفتند. یک نماینده فلسطینی در قاهره گفت که گفت‌وگوهای غیرمستقیم از روز یکشنبه دوباره آغاز شده است.
مذاکرات برای دستیابی به آتش‌بس پایدار در غزه وارد دور تازه‌ای شد. نمایندگان اسرائیل و فلسطینیان روز یکشنبه (۱۷ اوت/۲۶ مرداد) وارد قاهره شدند تا گفت‌وگوها در این زمینه را از سرگیرند. آنان آخرین بار شامگاه چهارشنبه (۱۳ اوت/۲۲ مرداد) موفق شدند آتش‌بس در غزه را به مدت پنج روز تمدید کنند. این آتش‌بس شامگاه دوشنبه به پایان می‌رسد.
به گزارش رسانه‌ها فضای حاکم بر این گفت‌وگوها خوشبینانه نیست و امکان دستیابی به توافق برای مهار خشونت‌ها ضعیف به نظر می‌رسد. اسرائیل در وهله نخست به امنیت خود فکر می‌کند. بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر این کشور مدت کوتاهی پیش از آغاز از سرگیری مذاکرات در جریان نشست کابینه خود اعلام کرد که توافق تنها زمانی حاصل خواهد شد که منافع امنیتی اسرائيل تامین گردد.
"ضربه سنگین به حماس"
نتانیاهو خاطر نشان ساخت که به سازمان تندرو اسلامی حماس در جریان جنگ غزه "ضربه سنگینی" وارد شد و "اگر حماس تصور می‌کند که می‌تواند یک شکست نظامی را به موفقیتی دیپلماتیک تبدیل کند، اشتباه می‌کند".
نخست وزیر اسرائيل افزود که این کشور در آینده هم به حملات موشکی از باریکه غزه واکنشی سخت نشان خواهد داد و مرعوب حماس نخواهد شد. وی تاکید کرد: «ما ملتی نیرومند و مصمم هستیم».
سازمان تندرو اسلامی حماس پیشنهاد مصر در شکل کنونی آن را رد می‌کند و خواهان تغییراتی در آن است. خواست اصلی حماس پایان دادن به محاصره غزه توسط اسرائیل است که از هشت سال پیش تا کنون ادامه دارد.
به گزارش رسانه‌ها، مصر در پیشنهاد خود از جمله خواهان گسترش منطقه دریایی در مدیترانه برای ماهیگیران غزه و کمتر شدن منطقه ۳۰۰ متری حائل میان نوار مرزی غزه و اسرائيل شده است. در عوض حماس باید تضمین کند که از این پس تونلی به خاک اسرائيل حفر نکند.
مصر همچنین پیشنهاد کرده که مذاکرات درباره آزادی فلسطینیان زندانی و نیز تحویل جنازه دو سرباز اسرائیلی به مقامات این کشور به زمان دیگری موکول شود تا فعلا در مذاکرات آتش‌بس خللی ایجاد نکند.
محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین و رهبر سازمان میانه‌رو فتح شامگاه شنبه در رام‌الله اعلام کرد که ابتکار مصر در حال حاضر تنها امکان برای حل بحران است. به گفته عباس در حال حاضر مهم‌ترین امر پایان دادن به پیکارها و خونریزی‌‌ها و جلوگیری از ویرانی بیشتر باریکه غزه است.
یووال اشتاینیتس، وزیر امنیت اسرائیل درخواست حماس مبنی بر ایجاد فرودگاه و بندری در باریکه غزه را "فروشگاهی برای خرید ارزان موشک" نامید. وی گفت که اسرائيل نباید از خواست خود مبنی بر غیرنظامی کردن باریکه غزه عقب بنشیند.
کندی آهنگ رشد اقتصادی در اسرائيل
اداره آمار اسرائيل روز یکشنبه اعلام کرد که آهنگ رشد اقتصادی این کشور از زمان آغاز منازعات در غزه آشکارا کند شده است. تولید ناخالص داخلی اسرائيل در دومین سه ماهه امسال به نسبت سالانه فقط ۷ /۱ درصد رشد داشته است. این رقم نشان می‌دهد که آهنگ رشد به کندی اوایل سال ۲۰۱۳ رسیده است.
این کاهش رشد حتی بیش از آن چیزی بوده که کارشناسان اقتصادی انتظار داشتند. دلیل این امر کاهش چشمگیر صادرات و سرمایه‌گذاری عنوان شده است.
هزاران اسرائیلی شامگاه شنبه در تل‌آویو برای دستیابی به صلح با فلسطینیان تظاهرات کردند.
اسرائيل در اوایل ماه ژوئیه در واکنش به حملات موشکی مداوم از باریکه غزه عملیاتی نظامی در این منطقه را آغاز کرد که تا دستیابی به آتش‌بس اخیر ادامه داشت و باعث خونریزی و ویرانی زیادی شد.
به گفته وزارت بهداشت فلسطین در این منازعه تا کنون ۱۹۸۰ فلسطینی کشته و بیش از ۱۰ هزار فلسطینی مجروح شده‌اند. در طرف مقابل نیز تا کنون ۶۴ سرباز و ۳ غیرنظامی اسرائیلی جان باخته‌اند.
Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn