مفاد آتش‌بس نوار غزه اعلام شد

آذوح: نمایندگان فلسطینی و اسرائیل روز سه‌شنبه بر سر آتش‌بس نامحدودی به توافق رسیدند که مفاد منتشر شده از آن، «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر اسرائیل را در سیبل انتقادات قرار داده است.
اسرائیل که دو ماه قبل با هدف خلع سلاح حماس و متحدانش، حمله به نوار غزه را آغاز کرد، روز سه‌شنبه آتش‌بسی را پذیرفت که موجی از انتقادات را برای «بنیامین نتانیاهو» به همراه داشته است.
به گزارش فارس، وزرای منتقد نتانیاهو می‌گویند وی منتظر فرصتی برای آتش‌بس بوده و بدون آنکه با کابینه مشورت کند یا این طرح را به ر‌أی بگذارد، با آتش‌بس پیشنهادی مصر، موافقت کرده است.
نخست‌وزیر اسرائیل دو ماه قبل عملیات موسوم به «صخره سخت» را با هدف خلع سلاح مقاومت آغاز کرد و حتی صحبت‌هایی از تلاش برای ریشه‌کن کردن گروه‌های مقاومت فلسطینی نیز مطرح کرد.
با این حال، عملیات در نوار غزه به مرگ دستکم 64 اسرائیلی و مجروحیت صدها تن دیگر منجر شد. نهایتا عملیات در غزه در حالی به پایان رسید که نه تنها نیروهای مقاومت خلع سلاح نشدند، بلکه تل‌آویو مجبور به واگذار کردن امتیازاتی به طرف فلسطینی نیز شد.
در ادامه برخی مفاد توافق، آنطور که خبرگزاری فرانسه گزارش داده، آمده است:
گذرگاه‌های مرزی
بر اساس توافق صورت گرفته، دو گذرگاه اصلی میان غزه و اسرائیل فورا برای انتقال محموله‌های امدادی و اقلام ساختمانی گشوده می‌شوند.
بر این اساس، روند انتقال محموله‌های پزشکی، مواد غذایی و مصالح ساختمانی مورد نیاز برای بازسازی زیرساخت‌ها، شبکه‌های آب، برق و تلفن تسهیل می‌شود.
محدوده ماهیگیری
این توافق همچنین محدودیت‌های اعمال‌شده بر فعالیت ماهیگیران غزه را کاهش می‌دهد. بر این اساس، محدوده مجاز ماهگیری در ساحل غزه، از شعاع 6 میل دریایی، دو برابر شده و به 12 میل افزایش می‌یابد.
آزادی اسرا
بر اساس توافق صورت گرفته، قرار است طرفین به زودی مذاکرات در مورد آزادی اسرای فلسطینی را آغاز کنند. در نتیجه مذاکرات آینده، قرار است گروهی از اسرای فلسطینی در مقابل جسد دو نظامی اسرائیلی که در جریان عملیات زمینی در نوار غزه کشته شدند، آزاد شوند.
هنوز تعداد اسرایی که بر این اساس آزاد می‌شوند، مشخص نیست. اما طرف فلسطینی اعلام کرده است که صدها تن از اسرا از جمله ده‌ها نفری که سه ماه قبل در پی گم شدن سه اسرائیلی در کرانه باختری بازداشت شده‌اند و همچنین 60 نفری که در جریان مبادله اسرای سال 2011 آزاد و سپس دوباره بازداشت شدند، باید آزاد شوند.
فرودگاه و بندر غزه
اسرائیل برای مذاکره در مورد بازگشایی بندر غزه و ساخت فرودگاه در این منطقه اعلام آمادگی کرده است. قرار است این مذاکرات از ماه آینده در قاهره برگزار شود.
Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn